Sierpień, 2008

Dzieci w sieci

„Jeśli nie znajdziesz czegoś w wyszukiwarce – znaczy, że to nie istnieje”. Internet miał ułatwić nam życie. Służy nie tylko do pracy czy nauki, ale pozwala miło spędzić czas, poszerzyć wiadomości na każdy temat. W Internecie jest wszystko – dlatego stanowi poważne zagrożenie dla dzieci, które nie potrafią właściwie z niego korzystać. Producenci proponują różne programy, mające chronić nasze dzieci przed niepożądanymi skutkami korzystania z sieci. Fora internetowe pełne są jednak pomysłów jak obejść te programy w taki sposób aby nie wzbudzić podejrzenia u rodziców. Kto jest autorem tych wpisów? Odpowiedź myślę, że jest oczywista – dzieci i młodzież. Co zrobić, żeby dziecko nie musiało szukać takich rozwiązań i wcale tego nie chciało? – Nauczyć je korzystać z Internetu… Read the rest of this entry »

Dodano 31 sierpnia 2008  |  Brak komentarzy »

Leworęczne dziecko w szkole

Stosunkowo niedawno jeszcze wśród rodziców i nauczycieli panowała opinia, że dziecko leworęczne jest mniej inteligentne i nie radzi sobie w szkole równie dobrze jak rówieśnicy. Od starszych osób zdarza się jeszcze usłyszeć taką opinię. Obecnie wiadomo jednak, że przeuczanie na siłę dziecka leworęcznego na praworęczność nie jest wskazane a praworęczność i leworęczność uważane są za równorzędne modele lateralizacji . Z czego wynikają problemy dzieci leworęcznych w szkole? Czy powinno się przeuczać dziecko leworęczne na prawą rękę? Jak prowadzić zajęcia ruchowe aby pozytywnie wpływały na ogólny rozwój dziecka? Read the rest of this entry »

Dodano 29 sierpnia 2008  |  2 Komentarzy »

Mamo, tato – idę do przedszkola

Decyzję o tym kiedy dziecko rozpocznie naukę w przedszkolu podejmują rodzice. To oni decydują jak często dziecko będzie w przedszkolu, ile czasu w nim spędzi, jakie posiłki będzie przyjmowało. Jeżeli pociecha zostanie już przyjęta na listę przedszkolaków, rodzice zaczynają odczuwać stres nie mniejszy niż rodzice pierwszoklasistów. Co czeka Wasze dzieci w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu i na co Wy powinniście być przygotowani? Postaram się poprowadzić Was przez pierwszy miesiąc w przedszkolu. Read the rest of this entry »

Dodano 27 sierpnia 2008  |  Brak komentarzy »

Zdrowy styl życia

Na zdrowy styl życia osób dorosłych składa się odpowiednia dieta, ćwiczenia, unikanie stresu, brak nałogów… Trzeba przyznać, że dużo tego jest. A nasze dzieci? Co składa się na ich zdrowy styl życia? Rodzice uważają, że dzieci jedzą to co oni – więc zdrowo, że chodzą na lekcje wychowania fizycznego – więc mają dobrą kondycję, że nie muszą pracować – więc nie wiedzą co to stres. A w rzeczywistości: od rana siedzą w szkole, wracają do domu i siedzą przed komputerem, upomniane siadają do lekcji, w międzyczasie cukierek, batonik, napój gazowany, a tu jeszcze klasówka, sprawdzian, dyktando. Dzieci też nie mają prostego życia. Co składa się na ich zdrowie? Zbierzmy wszystkie najważniejsze zasady razem. Read the rest of this entry »

Dodano 24 sierpnia 2008  |  Brak komentarzy »

ECCO Walkathon – spacer w rodzinnej atmosferze

Spacer z rodziną, w miłej atmosferze, w celach charytatywnych… to nie tylko zdrowa alternatywa dla spędzenia wolnego czasu przed telewizorem, ale także okazja do aktywnego wypoczynku wraz z rodziną. Firma ECCO proponuje nam uczestnictwo w spacerze charytatywnym, podczas którego przewidziano różne atrakcje dla całej rodziny.
Read the rest of this entry »

Dodano 22 sierpnia 2008  |  Brak komentarzy »

Opowiem Ci bajkę

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za siedmioma rzekami? Nieważne od czego zaczniemy czytanie lub opowiadanie bajki. Dla dzieci, nawet tych najmłodszych, ważne jest aby codziennie przynajmniej przez 15 minut przystanąć w miejscu, odłożyć na bok złe emocje i obowiązki i przenieść się razem w świat baśni. A tam? wróżki, zamki, czarodzieje i skrzaty. Wybór bajek i baśni w księgarniach w całym kraju jest naprawdę ogromny. Read the rest of this entry »

Dodano 21 sierpnia 2008  |  Brak komentarzy »

Zabawy w podróży

Wakacje dobiegają końca, niektórzy z Was już wracają z urlopu, inni wykorzystują czas do ostatniej chwili i jeszcze planują krótki wypad za miasto. Dla dzieci wielogodzinna podróż może być nie tylko męcząca, ale także nudna. Co zatem zrobić, żeby umilić naszym pociechom ten czas w drodze? Proponuję Wam kilka zabaw, które można wykorzystać w podróży zarówno autem, autokarem jak i pociągiem. Odpowiednio przeprowadzona zabawa będzie frajdą nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych.
Jeżeli takie wyjazdy zdarzają się często warto pomysły i przykłady zapisywać sobie w zeszycie, który będziemy zabierali ze sobą w długą podróż. Każdy z Was może wymyślić nowe warianty znanych zabaw, albo zaproponować dzieciom coś nowego, wymyślonego przez Was. Ja zachęcam do eksperymentowania ze słowem. Read the rest of this entry »

Dodano 19 sierpnia 2008  |  1 Komentarz »

Witaj szkoło

No i zaczęło się, rodzice robią wszystko, żeby umilić szkolny start swoim dzieciom: zeszyciki, piórniki, kredki, mazaki, plecaki? To jest jakiś pomysł, aby pomóc dziecku w adaptacji do środowiska szkolnego, ale zastanówmy się czy aby na pewno warto? Czy kolorowy zeszyt, z którego wesoło macha do nas Myszka Miki będzie miał znaczenie przy nauce pierwszych liter? Czy rysunki wykonane kredkami o transparentnych kolorach będą piękniejsze? Czy gumka z bohaterem filmu inaczej usunie błąd w obliczeniach matematycznych niż tradycyjna, zwykła biała?

Co w takim razie mają zrobić rodzice, których nie stać na takie ?bajeranckie? niezbędniki? Czy to oznacza, że ich pociecha będzie miała gorszy start? Nic bardziej mylnego! To w jaki sposób pierwszak odnajdzie się wśród nowych obowiązków zależy w głównej mierze od rodziców, ich podejścia do sprawy i umiejętnego przekazania faktów z życia szkoły. Więc zaczynamy? Read the rest of this entry »

Dodano 17 sierpnia 2008  |  1 Komentarz »

Słowo wstępu

Drodzy Rodzice,
Rodzice, dziadkowie, opiekunowie ? wszyscy chcą dla swoich pociech jak najlepiej. Z chwilą przyjścia na świat dziecka bierzemy na siebie odpowiedzialność związaną z wychowaniem, opieką i wykształceniem. Wszystkie podejmowane wówczas czynności i decyzje budowane są na fundamentach nie wiedzy czy doświadczenia lecz miłości. Rodzice kierują się instynktem, nie przechodzą przyspieszonego kursu macierzyństwa, a wiedzę i doświadczenie zdobywają poprzez praktykę, często podbudowaną błędami, których podczas wychowania trudno jest uniknąć. Read the rest of this entry »

Dodano 15 sierpnia 2008  |  Brak komentarzy »