Wrzesień, 2008

Dyskusja o grach komputerowych

Temat gier komputerowych wywołał dyskusję: dobre czy złe? Sama nie zajmuję jednoznacznie stanowiska po jednej bądź drugiej stronie i nie lubię, gdy mi się to zarzuca. Fakty są jednak faktami dla jednych mniej, dla innych bardziej wiarygodnymi. Nie chcę żeby ktokolwiek z Was czuł się urażony. W związku z dyskusją, która się wywołała postanowiłam szerzej opisać temat gier komputerowych, ku zawiedzeniu osób, które twierdzą, że nie jest to temat godny uwagi. Read the rest of this entry »

Dodano 30 września 2008  |  Brak komentarzy »

Dlaczego gry komputerowe są tak fascynujące – oddziaływanie na psychikę

Gry wywierają wpływ na dzieci sposobem przekazu treści, co w rezultacie nie jest bez znaczenia przy wyborze formy korzystania z nich. Gry wymagają aktywności od użytkownika, dają dziecku możliwość reagowania na to, co dzieje się na ekranie. Powodują efekt złudzenia wirtualnego – skoro poradziłem sobie w najtrudniejszych i najgroźniejszych sytuacjach wirtualnych, to z pewnością poradzę sobie w realnym świecie, z konkretnymi zadaniami. Na podstawie badań można wyróżnić cztery rodzaje oddziaływań gier komputerowych na psychikę dziecka: Read the rest of this entry »

Dodano 29 września 2008  |  Brak komentarzy »

Dziecko w świecie gier komputerowych

Najprościej grę komputerową można zdefiniować jako określony komputerowy program interakcyjny, za pośrednictwem którego gracz ma możliwość przyjemnie spędzić wolny czas. Gra nie jest tylko bierną rozrywką, ale wymaga interakcji ze strony gracza, czyli musi on być aktywny podczas gry. Jednocześnie gra ma jedno najważniejsze przeznaczenie – ma sprawić przyjemność grającemu – przyjemność za wszelką, często nawet najwyższą cenę. Read the rest of this entry »

Dodano 26 września 2008  |  7 Komentarzy »

Nauka czytania i pisania metodą sylabową

W metodzie tej dużą rangę nadaje się sylabie, gdyż stanowi istotnie ważny czynnik, traktowany jako ogniwo pośredniczące pomiędzy pojedynczymi literami czy głoskami, a całym wyrazem. Preferowanie metody sylabowej można uzasadnić kilkoma znaczącymi walorami Read the rest of this entry »

Dodano 24 września 2008  |  1 Komentarz »

Czy media mają wpływ na zjawisko otyłości u dzieci?

Na podstawie wielu badań dowiedziono, ze dzieci spędzają przed telewizorem około pięciu godzin dziennie. Żadna inna aktywność, nie cieszy się tak dużą popularnością. Aktywność? W tym wypadku to błędne sformułowanie. Tylko na sen dzieci przeznaczają więcej czasu niż na oglądanie telewizji. W kierowanych do naszych pociech przekazach nie znajdziemy nic wartościowego, a wręcz przeciwnie… Read the rest of this entry »

Dodano 22 września 2008  |  1 Komentarz »

W czasie deszczu dzieci się nudzą

Pamiętacie jeszcze słowa piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów: ?W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz. Choć mniej trudzą się i mniej brudzą się ale strasznie nudzą się w deszcz?? Sami musicie przyznać, że trudno jest znaleźć rozrywkę odpowiednią do wieku i ilości dzieci w domu. Chciałabym zaproponować Wam i Waszym pociechom kilka zabaw, które umilą pobyt w domu. Zapraszam do zabawy. Read the rest of this entry »

Dodano 20 września 2008  |  Brak komentarzy »

Kiedy dziecko nie chce iść do przedszkola…

Wrzesień jest trudnym okresem nie tylko dla dzieci, które po raz pierwszy idą do przedszkola, ale także dla tych, które po wakacjach spędzonych z rodzicami znowu muszą do niego wrócić. Pojawia się płacz, bóle brzucha, głowy i stanowcze wołanie: „Nie pójdę więcej do przedszkola!”. Przyczyn takiego postępowania może być naprawdę wiele, omówię tylko te najczęściej pojawiające się powody niechęci i postaram się odpowiedzieć na pytanie co zrobić, żeby Wasze dzieci chętniej wychodziły do przedszkola. Read the rest of this entry »

Dodano 16 września 2008  |  Brak komentarzy »

Jest czas na naukę i czas na zabawę

„Dzieci i zegarków nie można stale nakręcać, trzeba im też dać czas na chodzenie” Piękna sentencja – prawda? A jakże prawdziwa. Wielu opiekunów jednak nie zdaje sobie sprawy z potrzeb dzieci zarówno tych młodszych jak i tych starszych – określanych mianem nastolatków. Czego zatem potrzebuje nasze dziecko? Potrzebuje przede wszystkim miłości, troski i opieki, potrzebuje wsparcia ze strony najbliższych i zrozumienia, potrzebuje wykształcenia i szacunku do pracy, ale nie zapominajmy, że każde dziecko potrzebuje także być sobą. Zasługuje na prywatność, na zabawę i na kontakt z rówieśnikami. W trosce o ich zdrowie i prawidłowy rozwój, nie możemy im tego odebrać! Read the rest of this entry »

Dodano 13 września 2008  |  Brak komentarzy »

Dysleksja – informacje dla rodziców cz II

Na temat dysleksji w ostatnich latach powstało wiele publikacji. Dodam, że często napisanych fachowym językiem, nie zrozumiałym często dla ludzi, którzy nie zetknęli się wcześniej z tym problemem. Kto odpowiada za rozpoznanie dysleksji? To pytanie trudne, na które nie ma gotowej odpowiedzi jednak osobą, która ma największe szanse ją rozpoznać jest nauczyciel, wychowawca. Zadanie rodziców polega na pracy z dzieckiem według wskazówek udzielonych przez specjalistę. Są jednak fakty, o których rodzice dzieci dyslektycznych powinni wiedzieć. Read the rest of this entry »

Dodano 11 września 2008  |  Brak komentarzy »

Dysleksja – informacje dla rodzców cz I

Na temat dysleksji w ostatnich latach powstało wiele publikacji. Dodam, że często napisanych fachowym językiem, nie zrozumiałym często dla ludzi, którzy nie zetknęli się wcześniej z tym problemem. Kto odpowiada za rozpoznanie dysleksji? To pytanie trudne, na które nie ma gotowej odpowiedzi jednak osobą, która ma największe szanse ją rozpoznać jest nauczyciel, wychowawca. Zadanie rodziców polega na pracy z dzieckiem według wskazówek udzielonych przez specjalistę. Są jednak fakty, o których rodzice dzieci dyslektycznych powinni wiedzieć. Read the rest of this entry »

Dodano 9 września 2008  |  2 Komentarzy »