Październik, 2008

Czy moje dziecko kradnie?

Większości maluchów zdarza się , że przynoszą do domu rzeczy, które do nich nie należą: kombinerki dziadka, drobiazg ze sklepu papierniczego, spinkę koleżanki itp. Psychologia dziecięca nie określa tego typu zachowań jako kradzież Z podkradaniem jest podobnie jak z kłamstwami: początkowo dzieci nie do końca rozróżniają między swymi pragnieniami a rzeczywistością, między tym co moje a co twoje. Read the rest of this entry »

Dodano 30 października 2008  |  Brak komentarzy »

Co mówić dziecku o śmierci?

Co mówić dziecku o śmierci i jak można mu pomóc, jeżeli się z nią zetknie? Zależy to przede wszystkim od dwóch rzeczy: po pierwsze, od Waszego charakteru i Waszej znajomości psychiki dziecka; po drugie, od jego wieku. Read the rest of this entry »

Dodano 28 października 2008  |  Brak komentarzy »

Uczciwość i dziecko przyłapane na kłamstwie

„Skłamałeś!” – dla wielu rodziców świat wali się w gruzy, gdy po raz pierwszy przyłapią dziecko na kłamstwie. Kłamstwo jawi się większości dorosłych jako najgorsza z dziecięcych win. Uważają, że po odkryciu pierwszych krętactw konieczna jest natychmiastowa i zdecydowana interwencja – nawet jeśli dotyczy to małych, przedszkolnych dzieci, które przynoszą do domu niestworzone historie o tym, jak wdrapały się na najwyższe drzewo w parku, jak jeździły na słoniu, jak kot sąsiada wskoczył do pokoju przez okno i zrobił bałagan. Read the rest of this entry »

Dodano 27 października 2008  |  Brak komentarzy »

Posłuszeństwo i nieposłuszeństwo

„Masz tak zrobić, bo ja tak chcę i ani słowa!” Wielu rodziców zapewne nieraz marzy sobie, by w taki sposób żądać posłuszeństwa u dzieci- tak jak to czyniły poprzednie pokolenia rodziców. Niewykluczone, ze chwilowo sytuacja rzeczywiście stałaby się łatwiejsza. Dalekosiężna perspektywa nie wydaje się już jednak tak kusząca. Dzieci wyuczone posłusznego reagowania na każde słowo mają często trudności z samodzielnym radzeniem sobie w życia, z samodzielnym działaniem i myśleniem. Wychowanie człowieka wewnętrznie zniewolonego, potencjalnego sługusa, z pewnością nie jest celem, który przyświeca dzisiaj odpowiedzialnym, rozsądnym rodzicom. Read the rest of this entry »

Dodano 25 października 2008  |  Brak komentarzy »

Jak sobie radzić z konfliktami

Dzieci nierzadko postrzegają rzeczywistość zupełnie inaczej niż rodzice. Uważają za „ekstra posprzątany” pokój, który dorosłym przywodzi na myśl zapuszczoną pakamerę; uważają za całkiem stosowne pory powrotów do domu, które ojcu i matce wydają się absurdalne; zgłaszają jak gdyby nigdy nic żądania, odbierane jako szczyt bezczelności. I wtedy zaczyna się przeciąganie liny, dochodzi do kryzysów i walki, która zazwyczaj rani obie strony. Read the rest of this entry »

Dodano 23 października 2008  |  Brak komentarzy »

Relacje między ojcem a dzieckiem

Niezależnie od okoliczności, relacje między ojcem a dzieckiem są bardziej stabilne i mniej podatne na zmiany wynikające z rozwoju dziecka niż relacje matka – dziecko. W normalnych warunkach ojciec nie powinien oczekiwać od dziecka, żeby zachowywało się w stosunku do niego w taki sam sposób, jak w stosunku do matki. Relacje jakie kształtują się między ojcami a dziećmi również uzależnione są od prawidłowości rozwojowych maluchów w danym wieku. Oto charakterystyka podstawowych etapów: Read the rest of this entry »

Dodano 21 października 2008  |  Brak komentarzy »

Relacje między matką a dzieckiem

Bez względu na to, jak hojnie wyposażona byłaby matka w macierzyńskie talenty, stosunki między nią a dzieckiem nie zawsze będą układać się gładko. Na szczęście jednak problemy, jakie się pojawią, nie są nie do przewidzenia. Przy rozmaitych różnicach indywidualnych rozwój dziecka rządzi się określonymi prawidłowościami. Zmiany zachowania, nawet w tak skomplikowanej dziedzinie, jak relacje między matką a dzieckiem, układają się w pewne wzory i dają się przewidywać. Zrozumienie tego faktu może być pomocne, gdy w zachowaniu dziecka pojawią się jakieś niepokojące lub niepożądane, choć zupełnie naturalne przesilenia. Łatwiej będzie znieść Wam ten opór i bunt z jego strony, wiedząc, ze jest to typowe dla danego wieku. Read the rest of this entry »

Dodano 19 października 2008  |  1 Komentarz »

Szczególne problemy żywieniowe

Bywają dzieci, które żyją, by jeść. Są okrągłe i pulchne. Z jedzeniem nie ma u nich kłopotów. Bywają jednak i takie, które wcale nie myślą o jedzeniu. Są małe, drobne, kościste. Kiedy próbuje się je zmuszać do jedzenia, tracą nawet ten swój słaby apetyt i zdarza się, że wymiotują. Przybierają na wadze powoli, ale są bardzo aktywne i zdrowe, nierzadko zdrowsze niż duże, krzepkie dzieci. Co zrobić, jeżeli dziecko ma problemy z jedzeniem i z nim związane? Read the rest of this entry »

Dodano 17 października 2008  |  Brak komentarzy »

Dziecko w reklamie

Działania przemysłu reklamowego zmierzają do tego, aby wykreować obrazy, z którymi odbiorca będzie się identyfikował. Identyfikacja odbiorcy z bohaterem reklamy ma na celu wywołanie chęci naśladowania go, a w efekcie zakup reklamowanego produktu.Szczególne miejsce w przekazach reklamowych zajmuje dziecko, którego zadaniem jest wzbudzić zaufanie i sympatię zarówno u młodego jak i dorosłego widza. Read the rest of this entry »

Dodano 15 października 2008  |  1 Komentarz »

Zainteresowanie seksem u dzieci

„Jak mamy rozmawiać z naszym dzieckiem o seksie?” – pytają bezustannie rodzice. rzadko kiedy pytają: Jak mamy rozmawiać z naszym dzieckiem o wojnie?”, choć wydaje nam się, że wojny są o wiele trudniejsze do wytłumaczenia niż seks. Podobnie nie nastręcza tylu problemów natura wszechświata, choć i ten temat wydaje się o wiele trudniejszy. Doradzam przede wszystkim starać się myśleć o seksie jak o normalnym, nie wywołującym skrępowania temacie, o którym naprawdę możecie mówić kompetentnie. Read the rest of this entry »

Dodano 13 października 2008  |  1 Komentarz »