Listopad, 2008

Ja też tu mieszkam! – pokój nastolatka

Pokój nastolatków to pomieszczenie specjalne, bo ten, kto tam mieszka chce przynajmniej tam czuć się całkowicie swobodnie i mieć władzę absolutną. Warto akceptować zaspokajanie takiej potrzeby kontroli i władzy, prywatności, swobody, gustu, bałaganiarstwa – czyli twórczego nieładu – nawet, gdy bardzo nam się nie podobają dziwaczne malunki na ścianach, goła żarówka i stos brudnych ubrań na środku pokoju. Wkraczamy do tego „sanktuarium”, tylko pukając – na wyraźne „proszę” – i w sytuacjach kryzysowych. Read the rest of this entry »

Dodano 29 listopada 2008  |  Brak komentarzy »

Kalimba

Kalimba to kawiarnia dla dzieci i rodziców, połączona z księgarnią i sklepem z zabawkami. Dla dzieci to niesamowita przygoda. Dla dorosłych bezprzewodowy Internet i pyszna kawa! Dla wszystkich przeróżne smakołyki i miła atmosfera! Read the rest of this entry »

Dodano 27 listopada 2008  |  1 Komentarz »

Organizacja pracy domowej

Samodzielna nauka dziecka w domu zwana popularnie odrabianiem lekcji, jest niezwykle ważnym ogniwem w procesie nauczania i wychowania. Jest to dalszy ciąg nauki szkolnej przygotowujący dziecko do samokształcenia. W pierwszych latach nauki szkolnej dziecko nie ma jeszcze nawyku uczenia się samodzielnie ani w szkole, ani tym bardziej w domu. Do takiej pracy trzeba je stopniowo przygotować. W szkole czynią to nauczyciele, a w jaki sposób rodzice mogą wspomagać szkolę w realizacji tych zamierzeń? Read the rest of this entry »

Dodano 25 listopada 2008  |  Brak komentarzy »

Niełatwo być dziadkami

„Dziecko w rodzinie” oznacza nie tylko, ze młoda kobieta została matką, a jej maż ojcem, ale także to, że dwoje, troje czy czworo starszych ludzi ma wnuka. Piszę się i mówi wiele na temat szczególnych doznań związanych z rodzicielstwem, a przecież niemniej silne i znaczące dla człowieka są przeżycia związane z narodzinami wnuków. Bywa, ze dopiero wtedy, w pełni lat dojrzałych albo u progu starości, człowiek czuje wewnętrzna potrzebę i gotowość darzenia miłością małego dziecka, że dopiero wtedy znajduje w sobie dostatecznie wiele cierpliwości i czułości dla dziecka, zrozumienia dla jego spraw i świata. Read the rest of this entry »

Dodano 23 listopada 2008  |  Brak komentarzy »

Niezwykłe bajki na dobranoc – Mały pajączek

Przedstawiam cykl niezwykłych opowieści na dobranoc. Nie ma tutaj wróżek, krasnali, ani czarów, nie ma smoków, księżniczek i rycerzy. Jest radość, prawda i mądrość. Stwórzcie własną skarbnicę pięknych bajek i opowiadań dla swoich dzieci ? dzisiaj włóżcie do niej: „Mały pajączek”. Read the rest of this entry »

Dodano 21 listopada 2008  |  Brak komentarzy »

Nagroda i kara w wychowaniu dziecka

Kiedy dziecko nie chce jeść, kłaść się spać o wyznaczonej porze, uczyć się, kiedy jest niegrzeczne, niszczy zabawki, nie szanuje książek, nie pomaga w domu, nie odrabia lekcji, staje się arogancki, wtedy rodzice zaczynają rozglądać się za środkiem, który by je zmusił do posłuszeństwa, do zachowania zgodnego z ich wymaganiami. Tym środkiem jest nagroda lub kara. Read the rest of this entry »

Dodano 19 listopada 2008  |  Brak komentarzy »

Projektowanie wnętrz w dziecinnym pokoju

Reklama Na BlogachChwila kiedy na świat przyjdzie Twoje dziecko coraz bliżej, a Ty ciągłe nie możesz zdecydować się na kolor ścian w pokoju Twojej pociechy, na rozmieszczenie mebli, wystrój wnętrza. Nie jest to prosta decyzja lecz nie należy odkładać jej na ostatnią chwilę. To tutaj Twoje dziecko spędzi pierwsze noce, to tutaj będziesz tulić go do snu, to tutaj postawi swoje pierwsze kroki i wypowie pierwsze słowa? Read the rest of this entry »

Dodano 19 listopada 2008  |  Brak komentarzy »

Niezwykłe bajki na dobranoc – Moc człowieka

Przedstawiam cykl niezwykłych opowieści na dobranoc. Nie ma tutaj wróżek, krasnali, ani czarów, nie ma smoków, księżniczek i rycerzy. Jest radość, prawda i mądrość. Stwórzcie własną skarbnicę pięknych bajek i opowiadań dla swoich dzieci ? dzisiaj włóżcie do niej: „Moc człowieka”. Read the rest of this entry »

Dodano 17 listopada 2008  |  1 Komentarz »

Odzież ciążowa na zimę

Reklama Na BlogachZa oknem deszcz, wiatr i jesienna szarówka. Dni są coraz krótsze, wieczory coraz chłodniejsze, a w szafie smutno wiszą jeszcze letnie ubrania. Stoisz przed lustrem w zbyt ciasnych już spodniach, w opiętej bluzeczce, w płaszczu, którego suwak ledwo się dopiął. Zdecydowanie nie jest to odzież ciążowa godna młodej, modnej, przyszłej mamy.
A zima tuż, tuż? Read the rest of this entry »

Dodano 16 listopada 2008  |  1 Komentarz »

Mali złośnicy

Gniew u dziecka przejawiający się z dużą siła, pobudzenie całego ciała przy takim wybuchu, agresywność przejawiająca się w biciu, kopaniu, pluciu, atakowaniu osoby lub przedmiotu wywołującego złość, albo nawet w ranieniu samego siebie, jest widokiem nieprzyjemnym dla obserwatora i nic dziwnego, że przestraszeni rodzice niepokoją się takim zachowaniem dziecka, podejrzewają je, że jest ono chore albo nienormalne. Tymczasem złość i manifestowanie złości w nieopanowany, gwałtowny sposób nie są ani czymś dziwnym, ani tym bardziej patologicznym. Gniew podobnie jak strach, radość, nienawiść, miłość i zazdrość są uczuciami powszechnymi, ludzkimi i doświadcza ich prawie każdy człowiek, oczywiście w rożnym stopniu. Read the rest of this entry »

Dodano 15 listopada 2008  |  3 Komentarzy »