Styczeń, 2009

Wyjazdowe szaleństwo

Nie bez powodu szkoły lubią wysyłać uczniów na wycieczki i inne wyjazdy, szczególnie klasowe. Dobrze przygotowany wyjazd w atrakcyjne dla dzieci miejsce nie tylko pozwala im poznać kolejny kawałek świata i dostarcza istotnych, łatwiej zapamiętywanych informacji. To także szansa na zintegrowanie grupy i zupełnie inne działania wychowawcze. Read the rest of this entry »

Dodano 31 stycznia 2009  |  Brak komentarzy »

Problemy dzieci jąkających się

Jąkanie to zdaniem Ireny Styczek niepłynność mówienia. Adamczyk definiuje je jako: zaburzenie komunikacji pojawiające się częściej w dialogu niż w monologu. Jeszcze inaczej podchodzi do tego problemu Tarkowski, zdaniem którego jąkanie to fenomen sytuacyjny pojawiający się w jednych sytuacjach a w innych nie, sytuacje te są bardzo zindywidualizowane. Read the rest of this entry »

Dodano 29 stycznia 2009  |  Brak komentarzy »

Bezpieczeństwo jako podstawa ryzyka

Ilekroć działanie dziecka zakończy się wynikiem pomyślnym, ilekroć jego popędy skierowane na świat zewnętrzny zostają zaspokojone, tylekroć wzrasta tendencja dziecka do powtarzania danej czynności i do przypisywania jej wartości pozytywnej. Dziecko skłonne jest wcielać nowe elementy do istniejących już schematów i w ten sposób czyni postępy w swym rozumieniu świata. Read the rest of this entry »

Dodano 27 stycznia 2009  |  Brak komentarzy »

Szkoła na wesoło

Nadszedł tak upragniony przez wszystkie dzieci okres przerwy zimowej w zajęciach szkolnych. te najmłodsze jak i te starsze dzieci przez dwa tygodnie mogą nie myśleć o szkole, o nauce, nauczycielach, o klasach szkolnych, dzienniczkach ucznia, zadaniach domowych i ocenach, które nie zawsze przecież są na najwyższym poziomie. A może jednak pomyśleć o szkole na wesoło. Zapraszam do przeczytania kilku kawałów o szkole, które mam nadzieję wszystkim uczniom i nie tylko poprawia nastroje. Read the rest of this entry »

Dodano 25 stycznia 2009  |  1 Komentarz »

Bingo!

Jeżeli myślisz, że niemożliwa jest nauka z dzieckiem poprzez zabawę, jeżeli nie potrafisz namówić małego ucznia do nauki, a tabliczka mnożenia i dzielenia czeka rzucona gdzieś w kąt. Zastanów się, co możesz zrobić, żeby nauka nie była nudna i monotonna, żeby dziecko samo chciało podjąć tę aktywność. Ja proponuję wykonanie wraz z dzieckiem kilku gier dydaktycznych, które sprawią, że nauka będzie prawdziwą przyjemnością a Wy miło spędzicie czas w gronie rodzinnym. Read the rest of this entry »

Dodano 23 stycznia 2009  |  Brak komentarzy »

Okrutne i sadystyczne bajki?

Z potrzebą odgrywania problemów i fantazji związane jest zainteresowanie dziecka bajkami. Niektóre elementy opowieści ludowych i bajek o zabarwieniu okrutnym i sadystycznym, odpowiadają wewnętrznemu światu dziecka – potrafi ono z łatwością utożsamiać siebie i swoja sytuację z pewnymi aspektami zasłyszanej bajki. Read the rest of this entry »

Dodano 21 stycznia 2009  |  1 Komentarz »

Samobójstwo i samookaleczenie w świecie nastolatków

Rodzice pragną zapewnić dziecku jak największe szanse powodzenia w życiu. Wzorem jest dla nich dziecko uprzejme, miłe, posłuszne, dobrze uczące się. Wyobrażają sobie, że ich pociecha uzyska rok przewagi nad innymi, zajmie pierwsze miejsce w klasie, a później, jeśli to możliwe, zostanie absolwentem najlepszej uczelni. Ten obraz przypomina wymarzony prototyp. Jednakże ów ideał, odpowiadający wymogom współczesnej cywilizacji nie jest gwarantem szczęśliwego rozwoju osobowości. U niektórych bardzo uzdolnionych dzieci zostały zachwiane pewne przedziały psychiki. U innych, skrywają się czasem za maską powagi, bardzo poważne problemy. Read the rest of this entry »

Dodano 19 stycznia 2009  |  3 Komentarzy »

Sam w rodzinie, a może we dwoje?

Doświadczenie dzieciństwa bliźniąt jest całkowicie odmienne od doświadczenia pozostałego rodzeństwa. Ze wszystkich więzi rodzinnych relacje bliźniaków należą bez wątpienia do najbliższych i najtrwalszych. Jeżeli chodzi o jedynaków najbardziej różnią się od bliźniaków. Skrajnie rożne doświadczenie bliskości i odmienności w stosunku z otoczeniem powodują te różnice. Read the rest of this entry »

Dodano 17 stycznia 2009  |  Brak komentarzy »

(Nie)przypadkowa kolejność

Dzieci uczą się wykorzystywać swoją pozycję w rodzinie, po to aby uzyskać to, czego chcą, ale jednocześnie zdobywają świadomość swoich granic. Najmłodsze może choćby prezentować nieustannie swoją rzekomą słabość, aby uzyskać jakieś przywileje lub zyskać uwagę rodziców. Z kolei najstarsze może chcieć uzyskać uwagę rodziców w inny sposób, przez branie na siebie różnych obowiązków, bycie najdojrzalszym wśród rodzeństwa, ale także musi respektować fakt, że ma młodsze od siebie rodzeństwo wymagające troski. Read the rest of this entry »

Dodano 15 stycznia 2009  |  Brak komentarzy »

Dzieci u progu okresu dorastania

Początkowe 11 czy 12 lat życia dziecka mają decydujący wpływ na określenie szerokiego stylu poznawczego i uczuciowego, z jakim wkroczy ono w niespokojny okres dorastania. Wszystko co wydarzy się w jego życiu od momentu przyjścia na świat wywierać będzie istotny wpływ na jego umiejętności uczenia się aktualnie i w przyszłości, na umiejętność kontynuowania nauki, rozwiązywania problemów i reagowania z pewnością siebie i ze zrozumieniem na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu i środowisku, z którymi zetknie się w drugiej dekadzie swojego życia i w okresie późniejszym. Read the rest of this entry »

Dodano 13 stycznia 2009  |  Brak komentarzy »