Luty, 2009

Uczennica w wyzywającym stroju…

Dorośli często nie pamiętają, że wygląd zewnętrzny jest jednym z podstawowych elementów komunikacji z innymi ludźmi. Dla większości nastolatków komunikowanie się ze światem, a przede wszystkim z rówieśnikami poprzez system znaków zawartych w sposobie ubierania się, fryzurze i makijażu, jest jeszcze bardziej istotny niż dla dorosłych. Read the rest of this entry »

Dodano 27 lutego 2009  |  1 Komentarz »

Korepetycje – sposób dorobienia do pensji nauczyciela?

Korepetycje od lat mają bardzo złą sławę. Niesłusznie, bo one zawsze były, są i będą, a to dlatego, że zawsze będą istniały dzieci, które z różnych powodów mają kłopoty z opanowaniem jakichś partii materiału i żeby sobie z nimi poradzić, będą musiały skorzystać z fachowej pomocy. W Polsce problem leży w tym, że system edukacji wytworzył patologiczną sytuację, która bywa już nazywana „przemysłem korepetycyjnym”. Read the rest of this entry »

Dodano 25 lutego 2009  |  4 Komentarzy »

Obozy, kolonie, wakacje last minute…

Reklama Na BlogachFerie dobiegły końca, dla uczniów rozpoczął się kolejny semestr w szkole. Każdy z nich z niecierpliwością czeka na przerwę świąteczną, weekend majowy i WAKACJE. Trudno się im dziwić, w szkole kartkówki, sprawdziany, odpytywanie, a w głowie już słońce, góry, morze, odpoczynek. Read the rest of this entry »

Dodano 23 lutego 2009  |  1 Komentarz »

Mit o „wilczym bilecie”

Czasami szkoła z jakichś powodów chętnie pozbyła by się ucznia, ale dyrekcja, nie bardzo ma ochotę przeprowadzać urzędowe postępowanie w tej sprawie. Jest ono pracochłonne, wymaga starannego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, wzięcia pod uwagę wszystkich okoliczności łagodzących, poza tym wszystko jest protokołowane. Trzeba jeszcze napisać decyzję, a w niej, nie dość, że wykazać wszelkie usiłowania wpłynięcia na ucznia, żeby zmienił swoje naganne postępowanie, to jeszcze dokładnie pouczyć jego rodziców o możliwościach odwołania się od tej decyzji. Read the rest of this entry »

Dodano 21 lutego 2009  |  Brak komentarzy »

Nauczyciel bije ucznia…

Zdarza się, że nauczyciele stosują przemoc psychiczną krzycząc na dziecko, poniżając je i grożąc. Innie nie wyszydzają, właściwie nawet nie grożą, ale za to potrafią stworzyć potężne narzędzie przemocy z ocen. Dla ponad połowy uczniów szkoła stanowi źródło negatywnych przeżyć. Jest to związane ze złymi relacjami panującymi między uczniami, a także z niewłaściwym traktowaniem ich przez nauczycieli. Read the rest of this entry »

Dodano 19 lutego 2009  |  5 Komentarzy »

Wychowanie seksualne czy przygotowanie do życia w rodzinie?

W ciągu ostatnich kilku dni świat obiegła informacja, że trzynastolatek został ojcem, jego partnerką i matką dziecka jest piętnastolatka. Jak zwykle w takiej sytuacji rozbrzmiewają różne zdania i opinie polityków, psychologów, pedagogów, księży dotyczące edukacji seksualnej młodzieży, w tym wypadku także dzieci. Jest tyle różnych zdań i stanowisk ilu samych zainteresowanych tym tematem. Read the rest of this entry »

Dodano 17 lutego 2009  |  5 Komentarzy »

W-F to nie matematyka, nie muszę na nim być…

Wychowanie fizyczne to właściwie jedyny przedmiot, z którego po przedstawieniu ważnych powodów, uczeń może być całkowicie zwolniony. O tym, że uczeń nie może ćwiczyć przez dłuższy czas, musi zadecydować lekarz, bo kiedy sprawa dotyczy jednej lub dwóch lekcji po poważniejszej chorobie, rodzice mogą zadecydować sami i nauczyciel musi przyjąć ich zwolnienie. Read the rest of this entry »

Dodano 16 lutego 2009  |  7 Komentarzy »

Dzieciństwo bez przyszłości?

Współczesne dzieciństwo i młodość stoi pod znakiem natychmiastowości i odbioru rzeczywistości w sposób konkretno-obrazowy. Dziecko przyzwyczajone przede wszystkim do przyjemności, przyjmuje postawę biorcy. Niedostrzeganie wagi umiejętności twórczego wykorzystywania kryzysów i konfliktów w konsekwencji prowadzi do postaw ucieczkowych bądź regresywnych. Read the rest of this entry »

Dodano 14 lutego 2009  |  Brak komentarzy »

Prawo do bezpieczeństwa

Każdego roku w polskich szkołach ma miejsce wiele wypadków, których ofiarami są uczniowie. Statystyki szkolnych wypadków wciąż rosną, a lista ta może być niepełna, ponieważ pracownicy kuratoriów odpowiedzialni za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w szkołach i za statystyki wypadków, od lat sygnalizują, że w podległych im szkołach unika się tzw protokołów powypadkowych i prowadzenia uczciwych rejestrów nawet w poważnych przypadkach. Read the rest of this entry »

Dodano 12 lutego 2009  |  Brak komentarzy »

Obuwie zmienne a konstytucja

W większości szkół wymaga się od uczniów, żeby wchodząc do budynku zmieniali buty. Wiadomo, że chodzi przede wszystkim o łatwiejsze utrzymanie w czystości szkolnych podłóg. Czasami wspomina się też o tym, że chodzenie przez pół dnia w tych samych butach jest niezdrowe dla stóp. Read the rest of this entry »

Dodano 10 lutego 2009  |  1 Komentarz »