Marzec, 2009

Dziewczynka czy chłopiec?

Czasem zachowanie dziecka jest bardziej bliskie zachowania płci przeciwnej niż własnej. Nie należy doszukiwać się problemów tożsamości seksualnej u wszystkich chłopców, którzy bawią się lalkami i u tych dziewczynek, które interesują się samochodzikami i bijatyką. Odkrywanie płci dokonuje się około trzeciego roku życia. Read the rest of this entry »

Dodano 30 marca 2009  |  1 Komentarz »

Zwierzątko…

Zwierzęta odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Stanowią część jego otoczenia pełniąc funkcję pobudzającą, przede wszystkim do lat siedmiu. Malutkie dzieci fascynują się małymi zwierzątkami, takimi jak mucha, biedronka lub ślimak, które obserwują lub starają się schwycić. Później są zachwycone większymi zwierzętami i uwielbiają zoo, historie o wielorybach i rekinach. Read the rest of this entry »

Dodano 28 marca 2009  |  Brak komentarzy »

Intruz przybywa

Pod pewnymi względami zazdrość jest uczuciem pozytywnym: stanowi dowód na to, że dziecko nie chce stracić miłości rodziców.Siłą rzeczy drugie dziecko jest uważane przez pierworodne za intruza. Kogoś, z kim musi się dzielić, to znaczy oddać połowę tego, co ma: połowę mamy, taty, pieszczot, uwagi, przestrzeni… Read the rest of this entry »

Dodano 26 marca 2009  |  Brak komentarzy »

Życie dziecka rozwodników

Separacja rodziców stanowi jedno z najczęściej spotykanych przeżyć traumatycznych, z którymi muszą zmierzyć się dzieci. Okazuje się, że dzieci, które przeżyły rozwód lub separację rodziców, mają trzykrotnie częściej problemy emocjonalne niż przeciętne. Read the rest of this entry »

Dodano 24 marca 2009  |  Brak komentarzy »

Wagarowicze czy ofiary fobii szkolnej?

Pośród wielu rozmaitych przyczyn, dla których dzieci nie chcą chodzić do szkoły, można wymienić: Znudzenie nauką, lęk przed kolegami i koleżankami z klasy, a także niechęć do rozstania z rodzicami. Ta lista jest znacznie dłuższa i w ciągu piętnastu tysięcy godzin spędzonych przeciętnie w szkole większość dzieci w którymś momencie odmawia pójścia do szkoły z tej czy innej przyczyny. Read the rest of this entry »

Dodano 22 marca 2009  |  Brak komentarzy »

Ojciec rodziny czy atrakcyjny mężczyzna z efektem AXE?

Minęły już czasy, kiedy wizerunek ojca i męża przywoływał na myśl zapracowanego i znudzonego życiem mężczyznę. Współcześnie ojciec to pełen zapału i miłości mężczyzna, który po powrocie do domu aktywnie spędza czas ze swoimi pociechami i żoną. Bycie ojcem nie oznacza siedzenia w rozciągniętej koszulce przed telewizorem z puszką piwa w ręku. Bycie ojcem to bycie dumnym z rodziny i zadowolonym z życia. Read the rest of this entry »

Dodano 20 marca 2009  |  1 Komentarz »

Zazdrość ma tysiące twarzy

Jak reagują dzieci na pojawienie się małego przybysza? Jakim wyrazem twarzy okazują swoje złe samopoczucie? Oto niektóre historie, pokazujące siłę burzy, jaka szaleje w sercach dzieci. Read the rest of this entry »

Dodano 19 marca 2009  |  Brak komentarzy »

Gdy bliska osoba odchodzi.

Wiek dziecka ma decydujący wpływ na sposób w jaki radzi sobie ono z trudnymi przeżyciami. Dzieci poniżej piątego roku życia uznają śmierć za odwracalną, sądząc, ze dana osoba gdzieś wyjechała i być może kiedyś wróci. Takie przekonanie daje mu otuchy, lecz martwi dorosłych, którzy często myślą, że brak wyraźnych oiznak smutku oznacza, że dziecka „nic nie obchodzi”, lub że fakt śmierci jeszcze do niego nie dotarł. Oba te przekonania są w rzeczywistości mylne. Read the rest of this entry »

Dodano 17 marca 2009  |  Brak komentarzy »

Bulimia – choroba psychiczna?

Bulimia jest odmianą jadłowstrętu psychicznego uznawaną początkowo za odrębną chorobę. W 1979 roku Russel opisał grupę dziewcząt, które wykazywały silny lęk przed nadwagą, lecz w przeciwieństwie do anorektyczek nie były wyjątkowo chude. Nie przestrzegały także ścisłej diety, lecz zdarzało im się pochłaniać ogromne ilości jedzenia. Następnie wywoływały wymioty, stosowały środki przeczyszczające lub wykonywały mordercze ćwiczenia fizyczne, aby uchronić się przed utyciem po szampańskiej uczcie. Read the rest of this entry »

Dodano 15 marca 2009  |  Brak komentarzy »

Wypolerowane obrączki ślubne, druhny niczym modelki, suknie wieczorowe i suknie ślubne, czyli…wspomnień czar.

Reklama Na BlogachSiedząc wieczorem przed ekranem telewizora, wtulona w ramiona ukochanego mężczyzny, spoglądając przez uchylone drzwi na śpiące już pociechy spoglądasz na fotografię zdobiącą ścianę w sypialni i widzisz Was w tym szczególnym dniu. A wspomnienia powracają… Read the rest of this entry »

Dodano 13 marca 2009  |  1 Komentarz »