Kwiecień, 2009

Dziecko bite – zjawisko często nieznane…

Dziecko bite to zjawisko, które istnieje we wszystkich środowiskach. Codziennie wskutek złego traktowania, umiera jedno dziecko. W wielu przypadkach dotyczy to niemowląt. Bicie dziecka jest często konsekwencją faktu, że rodzice, poza celem edukacyjnym nabierają złych przyzwyczajeń, a nawet znajdują w tym przyjemność. Inni sami często byli bici i nieszczęśliwi, dziecko jest wówczas odbierane jako pewnego rodzaju prześladowca. Read the rest of this entry »

Dodano 30 kwietnia 2009  |  Brak komentarzy »

Agresja u dzieci

Agresja jest fizycznym środkiem ekspresji, normalnym w wieku lat czterech. Dziecko mówi jeszcze niepoprawnie i swoje niezadowolenie wyraża ciałem: bije, szczypie, drapie, gryzie. Według specjalistów agresja jest reakcją wobec frustracji na rzeczywistość. Karygodnym błędem wychowawczym byłoby odpowiadać w ten sam sposób. Read the rest of this entry »

Dodano 28 kwietnia 2009  |  Brak komentarzy »

Depresja dziecięca

Depresja dziecięca jest często ignorowana. Niby dlaczego jednak dorośli mieliby być podatni na załamania? Dzieci również maja swoje stany depresji. Nie zawsze wyrażają się one tak, jak załamania ich rodziców, dlatego też nie zdają sobie oni z tego sprawy. Read the rest of this entry »

Dodano 25 kwietnia 2009  |  Brak komentarzy »

Dziecko autystyczne

Autyzm jest chorobą, której przyczyna jest jeszcze mało znana: może być wynikiem choroby genetycznej, organicznej wady budowy, zaburzonej relacji matka-dziecko. Dziecko jest obojętne na otoczenie. Często już od pierwszych miesięcy cechuje je zamknięcie na świat zewnętrzny: dziecko jest spokojne, śpi z otwartymi oczyma, długo bawi się rączkami. Jego spojrzenie zawiesza się w próżni, a na twarzy prawie nigdy nie pojawia się uśmiech. Read the rest of this entry »

Dodano 23 kwietnia 2009  |  Brak komentarzy »

Kolki niemowlęce

Kolki u niemowlęcia dobrze rozwijającego się, pojawiają się w pierwszym tygodniu po powrocie do domu ze szpitala. Po karmieniu (piersią lub butelką), dziecko płacze i zwija się w kłębek. Zdarza się to głównie w porze późnego popołudnia, wieczorem lub w nocy. Może coś mu dolega… Może jest głodne… Niespokojna matka spieszy, aby uspokoić jego płacz i nakarmić, przede wszystkim jeśli karmi je „na zawołanie”. Dziecko uspakaja się: a więc było głodne. Nie, płacze znowu, po nakarmieniu; przy kolejnych karmieniach uspokaja się; żeby się napić i krzyczy ponownie kilka minut później. Read the rest of this entry »

Dodano 21 kwietnia 2009  |  1 Komentarz »

Candy…

Zagubiony wśród tłumu szukasz drogi, którą mógłbyś podążyć, właściwej drogi, która doprowadzi Cię do celu. Zadanie wydaje się być proste, wystarczy podjąć decyzję, w którą iść stronę, w którą uliczkę skręcić. I niby nic takiego – zwykły dzień w zatłoczonym mieście. I nagle między szarym tłumem spieszących gdzieś przechodniów staje ona – piękna nieznajoma… Read the rest of this entry »

Dodano 19 kwietnia 2009  |  1 Komentarz »

Młody uciekinier

Ucieczka polega na niespodziewanym zniknięciu bez uprzedzenia i bez pytania o pozwolenie. Jest ona najczęściej bezcelowa, trwa przeciętnie kilka godzin, rzadko zaś dłużej niż jeden dzień. Ucieczka dotyczy dziecka co najmniej sześcioletniego, ponieważ poniżej tego wieku mamy raczej do czynienia z bezwiednym zagubieniem się przy odkrywaniu okolicy. Read the rest of this entry »

Dodano 18 kwietnia 2009  |  Brak komentarzy »

Dziecko – podpalacz

Dziecko podpalacz jest tym, które podkłada ogień. Może to być dziecko, które nieopatrznie pozostawiono na zabawie z zapałkami, zapalniczką lub ogniem i które podejmuje niebezpieczne doświadczenia. Niebezpieczne zarówno dla siebie jak i innych. Są jednak dzieci, które celowo podkładają ogień. Read the rest of this entry »

Dodano 16 kwietnia 2009  |  Brak komentarzy »

Kłamstwo czy fantazja?

Kłamstwo jest faktem zatajenia prawdy. Sugeruje to umiejętność rozróżniania prawdy od fałszu. Otóż małe dziecko myli rzeczywistość i świat wyobraźni. Ponadto, ma ono wrażenie, że w momencie, kiedy coś mówi ten fakt staje się częścią rzeczywistości. O kłamstwie możemy mówić dopiero od siódmego roku życia. Read the rest of this entry »

Dodano 14 kwietnia 2009  |  Brak komentarzy »

Moczenie mimowolne

Moczenie mimowolne to brak kontroli nad pęcherzem po ukończeniu piątego roku życia. Dziecko zaczyna sygnalizować swojej matce, ze jest mokre około 18 miesiąca. W wieku lat dwóch zaczyna kontrolować oddawanie moczu w czasie dnia, a w wieku lat trzech , mniej więcej w momencie pójścia do przedszkola, kontroluje się w dzień i w nocy. Read the rest of this entry »

Dodano 9 kwietnia 2009  |  Brak komentarzy »