Sierpień, 2009

Przegrana nie oznacza porażki

Mniej więcej w wieku pięciu lat dzieci zaczynają ze sobą współzawodniczyć. Pod wpływem domu rodzinnego, przyjaciół i mediów wymiar porównywania, mierzenia się z innymi pod względem umiejętności oraz materialnej własności coraz bardzie przybiera na sile. Poza tym rozwija się świadomość własnych zalet i mocnych stron w porównaniu z innymi. Read the rest of this entry »

Dodano 31 sierpnia 2009  |  Brak komentarzy »

Miłe drobiazgi

To już ostatni weekend przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Na półkach sklepowych aż roi się od materiałów i przyborów szkolnych. Kilka z nich można wykonać samemu i podarować w prezencie koleżance z ławki, lub postawić na biurku, żeby wspomnienia z wakacji towarzyszyły uczniowi przez cały rok szkolny. Read the rest of this entry »

Dodano 29 sierpnia 2009  |  Brak komentarzy »

Odganiamy złe humorki

każdemu z nas zdarza się czasem mieć zły dzień, nie najlepszy humor, wściekać się na wszystkich i o wszystko. Także naszym pociechom zdarza się wstać z łózka lewą nogą. Dzieci są wówczas marudne, apatyczne, nie chcą jeść, bawić się, nie maja na nic ochoty. Często ten zły nastrój udziela się wszystkim wokół a wystarczy wyjść na spacer do lasu, upiec coś pysznego lub przygotować wspólnie lody. Wy najlepiej wiecie jak poprawić ponury nastrój w rodzinie… Read the rest of this entry »

Dodano 27 sierpnia 2009  |  Brak komentarzy »

Magiczne słówka

„Są takie słowa na świecie, zaklęcia czarnoksiężnika,
znane na całej planecie, we wszystkich świata językach.
Dobrze je zapamiętajmy, bo one wszystko odmienią.
Słowa jak klucze magiczne wyjdą naprzeciw marzeniom.” Read the rest of this entry »

Dodano 25 sierpnia 2009  |  Brak komentarzy »

Zabawy i gry dydaktyczne

Zabawa dydaktyczna według W. Okonia to „zabawa według wzoru opracowanego przez dorosłych, prowadząca z reguły do rozwiązania jakiegoś zadania; najczęściej gra umysłowa, której celem jest rozwijanie zdolności poznawczych”. Kamiński definiuje zabawę w następujący sposób: „jeden z głównych elementów przyczyniających się do aktywizacji i uspołeczniania uczniów w szkole”. Read the rest of this entry »

Dodano 23 sierpnia 2009  |  1 Komentarz »

Gotowość szkolna

plecakDojrzałość szkolna jest gotowością dziecka do podjęcia nauki w szkole, która wiąże się z podjęciem nowych zadań, przystosowania się do panujących w szkole warunków, a co za tym idzie – gotowość do przyjęcia zmienionej sytuacji życiowej. B. Wilgocka – Okoń, mówiąc o dojrzałości szkolnej, ma na myśli „taki stopień rozwoju dziecka, jaki pozwala mu podjąć obowiązki szkolne. Są to zarówno właściwości rozwojowe dziecka oraz odpowiednie wymagania szkoły stawiane przed dzieckiem. Read the rest of this entry »

Dodano 21 sierpnia 2009  |  Brak komentarzy »

Lęk separacyjny

Wakacje nieuchronnie zmierzają ku końcowi. Plecaki wypełniają się powoli zeszytami i książkami, worki z obuwiem zmiennym czekają na pierwszy dzwonek, a dzieci korzystają z ostatnich słonecznych dni wakacji. To naturalne, że powrót do szkoły kojarzy się dzieciom z nauką, wysiłkiem i wzmożoną aktywnością umysłową. Ale jest to także powrót do kolegów i koleżanek, wspólnych zabaw, wycieczek i niezapomnianych chwil, które każdemu potrafią osłodzić powrót do szkolnej ławki. Są jednak dzieci, które chorobliwie boja się rozstania z rodzicami… Read the rest of this entry »

Dodano 19 sierpnia 2009  |  Brak komentarzy »

Wagary i ucieczki z domu

Wagary i ucieczki łączy jedna istotna okoliczność: jest to wyłamanie się z krępujących dziecko obowiązków. To podobieństwo nie oznacza, że wagary i ucieczki są zjawiskiem niezróżnicowanym, ani też, że wolno je traktować jako zjawiska tożsame. O istotnej różnicy miedzy nimi przesądza to, że wagary nie są oddaleniem się od rodziny, nie wiążą się więc z bezpośrednim narażeniem najbliższych na wstrząs emocjonalny, przy ucieczkach zaś albo zostaje pominięty stan emocjonalny osób tworzących rodzinę, albo są one wyrazem braku związków emocjonalnych z tymi osobami. Read the rest of this entry »

Dodano 17 sierpnia 2009  |  Brak komentarzy »

Rozpad rodziny jako szczególny przypadek naruszenia więzi emoconalnej.

Rodzina jest grupą powołaną między innymi do zaspokajania potrzeb związanych z kontaktem emocjonalnym, a przy tym mającą idealne warunki do wytworzenia silnych związków emocjonalnych. przestrzenna bliskość, wzajemne zaspokajanie potrzeb i wielka częstotliwość interakcji stwarzają wszelkie warunki do uzyskiwania częstych nagród, działających jak wzmocnienie pozytywne w kierunku zacieśnienia kontaktów. Read the rest of this entry »

Dodano 15 sierpnia 2009  |  Brak komentarzy »

Numizmatyka, konferencje, dekoracje weselne, wywoływanie zdjęć – bogactwo Internetu

Reklama Na Blogach„Jeżeli czegoś nie znajdziesz w wyszukiwarce, znaczy, że to nie istnieje”. Ten żart słowny był w swoim czasie bardzo popularny. Bogactwo Internetu zdumiewa swoim zasięgiem i zawartością. Jest tam wszystko, czego potrzebować mogą dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, starzy i młodzi, małżeństwa, rodziny, rozwodnicy, amatorzy i profesjonaliści, zawodowcy i studenci… Read the rest of this entry »

Dodano 13 sierpnia 2009  |  Brak komentarzy »