Grudzień, 2009

Na ten Nowy Rok

Na zdrowie, na szczęście, na ten Nowy Rok, winszujemy Wam szczęścia, zdrowia tak co krok.
Hojności, pilności, pięknej obfitości, byście byli zdrowi, weseli, jako w niebie anieli.

Dodano 31 grudnia 2009  |  Brak komentarzy »

Sylwestrowo

Zbliza się Sylwester i karnawał… To idealny moment, by zaskoczyć najbliższych i zmienić swój wygląd. Dzieci uczą się sporządzać samodzielnie kostiumy i maski, krok po kroku, z najprostszych materiałów. Bibułka, filc, tkanina czy karton mienią się wszystkimi barwami tęczy i można je łatwo łączyć bez konieczności zszywania. Któż nie marzy o tym, by zmienić się w księżniczkę, rycerza, czarownicę, muszkietera czy Marsjanina… Read the rest of this entry »

Dodano 29 grudnia 2009  |  Brak komentarzy »

Przecież wiemy, co jest dla nich dobre

Dbanie o emocjonalny rozwój dzieci to niezwykle trudne zadanie. Trudne, bo tkwimy zazwyczaj zbyt głęboko w nawykach i stereotypach wyniesionych z domu i szkoły. Przekazujemy naszym dzieciom to, co nam samym wcześniej wpojono. Pouczamy, moralizujemy, trwając w przekonaniu, że otrzymaliśmy monopol na prawdę. Wbrew pozorom nie jest więc łatwo wysłuchać racji dzieci,jeśli myślą one inaczej niż my, którzy przecież „wiemy, co jest dla nich dobre”. Read the rest of this entry »

Dodano 27 grudnia 2009  |  Brak komentarzy »

Witajże Dzieciątko

Witajże dzieciątko z Panny narodzone,
W ubogim żłóbeczku na sianie złożone,
Witaj, Królu nieba, Boże nieskończony,
Zawitaj nasz Zbawco nieprzezwyciężony.

Dodano 25 grudnia 2009  |  Brak komentarzy »

Własnoręczne ozdoby świąteczne

Zbliża się Boże Narodzenie… Co za radość móc udekorować dom i własnoręcznie przygotować drobne prezenty! Z łatwo dostępnych materiałów dzieci mogą wykonać efektowne ozdoby: wycinane girlandy, fantazyjne świeczki, niebanalne bombki na choinkę. A gdy nadejdzie czas upominków, każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie. Od kalendarza adwentowego po okolicznościowe kartki, same przygotowania do Świąt są już świetną zabawą. Read the rest of this entry »

Dodano 23 grudnia 2009  |  Brak komentarzy »

Kochasz mnie nawet gdy źle się uczę?

Wiele czasu, pieniędzy, aktywności poświęcamy dziś na rozwój intelektualny naszych dzieci. Pragniemy by jak najszybciej i jak najlepiej nauczyły się czytać, pisać, liczyć, mówić w obcych językach. Kiedy tak nie jest, kiedy nam się wydaje, że nasze dzieci odstają od innych, niepokoi nas to. Opłacamy więc kolejne dodatkowe zajęcia. Jesteśmy przekonani o konieczności i słuszności tej inwestycji. Read the rest of this entry »

Dodano 21 grudnia 2009  |  Brak komentarzy »

Bajki mogą pomagać

Może słyszeliście już o bajkoterapii, opowieściach terapeutycznych? Jeśli nie, to przede wszystkim powinniście wiedzieć, że choć nazywa się je bajkami, tak naprawdę niewiele wspólnego mają z klasyczną bajką – nie są wierszowane, ani nie mają morału. Bajki terapeutyczne, które ciepło i przytulnie określa się jako bajki – pomagajki, zdążyły już jednak zagościć w literaturze dziecięcej. Read the rest of this entry »

Dodano 19 grudnia 2009  |  Brak komentarzy »

Świąteczne aromaty

Nosek przyklejony do okna i wzrok utkwiony w niebie, wypatrujący pierwszej gwiazdki. Na choince błyszczą ozdoby, łańcuchy i lampki, w domu wesołe odgłosy przygotowań, w tle kolędy, a z kuchni dochodzący zapach Świąt. Jak to możliwe, że w ten jeden dzień zupa grzybowa pachnie jeszcze piękniej, a uszka w barszczu smakują jak nigdy dotąd? Uwielbiam to – przygotowania do świąt i ten zapach przypraw do piernika, który towarzyszyć może nam już na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, a później przypominać o tych chwilach z rodziną. Read the rest of this entry »

Dodano 17 grudnia 2009  |  Brak komentarzy »

Jestem inny

C.S. Lewis napisał kiedyś, że początkiem każdej przyjaźni jest okrzyk: „Ja tak samo”. To stwierdzenie dobrze pokazuje nagradzającą siłę podobieństwa. Lubimy spotykać podobnych do siebie, bo to potwierdza nasze wartości i upodobania. Podobieństwo daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Odmienność niepokoi . C.S. Lewis pisze także, iż w miłości jest zupełnie inaczej, że w niej odmienność właśnie przyciąga i fascynuje… Tak, ale odmienność w granicach tego, co „nasze”. Read the rest of this entry »

Dodano 15 grudnia 2009  |  1 Komentarz »

Czy moi zapracowani rodzice mnie kochają?

Pewien nauczyciel poproszony przez ucznia o wskazówki odpowiedział:
-Uwaga.
– Powiedz mi coś więcej! – domagał się uczeń.
– Uwaga, uwaga, uwaga – usłyszał na to. Read the rest of this entry »

Dodano 13 grudnia 2009  |  Brak komentarzy »