Czerwiec, 2010

Wyjazd z małym podróżnikiem

Wakacje to czas wycieczek, wyjazdów i długich podróży. Nie każde dziecko lubi długie trasy pociągiem, samochodem czy autokarem. Są takie, które potrafią całą drogę przespać w swoim foteliku, ale są także i takie maluchy, które bardzo źle znoszą wszelkiego rodzaju podróż. Przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że każdy wyjazd z dzieckiem będzie udany. Read the rest of this entry »

Dodano 29 czerwca 2010  |  Brak komentarzy »

Dwulatek w łóżku rodziców

Moja dwuletnia córeczka od kilku miesięcy śpi z nami w łożu małżeńskim i szczerze mówiąc, mamy już tego dość. Próby odprowadzenia jej do łóżeczka kończą się kilkugodzinnym płaczem i histerią. Jak jej oduczyć tego nawyku? Read the rest of this entry »

Dodano 27 czerwca 2010  |  Brak komentarzy »

Dobre rady?

Czasem można odnieść wrażenie, że nie sposób wychować dziecka, nie wysłuchawszy dobrych rad całego miasteczka. Choć matki mogą dzielić się bezcennymi informacjami i zrozumieniem, potrafią też bez zastanowienia krytykować inne sprawiając, że nawet te najbardziej zaangażowane poczują, że sobie nie radzą. Inni rodzice mogą być niezwykle pomocni. Mogą powiedzieć o jakimś produkcie, który odmieni nasze życie. Ale mogą też sprawić, że poczujemy się jak zera. Read the rest of this entry »

Dodano 25 czerwca 2010  |  Brak komentarzy »

Dzień Ojca

Dziś jak tylko z łóżka wstałam, Zaraz tatę uściskałam.
Uściskałam z całej siły, I wrzasnęłam: Tato miły!
Nos do góry, uszy też. Dziś jest twoje święto wiesz???
A jeżeli nie dasz rady, Zjeść tej całej czekolady,
Tortu, lodów i piernika, Znajdziesz we mnie pomocnika!!!!

Dodano 23 czerwca 2010  |  Brak komentarzy »

Mężczyzna w ciąży

Kiedy zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym, biegniesz do apteki po drugi, żeby mieć stuprocentową pewność. Jak już się upewnisz, że rzeczywiście w twoim brzuchu rośnie mały człowiek, chcesz podzielić się tą informacją z partnerem. Jego reakcje na taką wiadomość mogą być rozmaite. Co innego rozmawiać o byciu tatą, a co innego przeżyć to naprawdę. Minie trochę czasu, zanim do twojego mężczyzny w pełni dotrze, że oto zaczyna się nowy okres w waszym życiu. Inny, bo razem z maleństwem. Read the rest of this entry »

Dodano 21 czerwca 2010  |  Brak komentarzy »

Dzień Ojca – równie ważny

Kiedy obchodzimy Dzień Matki? Każdy to wie – 26 maja. A Dzień Ojca? To pytanie nastręcza spore trudności nie tylko dzieciom ale i dorosłym. Święto ojca traktowane jest jako coś drugorzędnego, coś o czym wspomina się na końcu serwisu informacyjnego w radio czy telewizji. Dzieci, jeśli zupełnie o tym święcie nie zapomną, dowiadują się o nim zazwyczaj w ostatniej chwili, dzięki mamom, które tą wiadomość gdzieś wyłapały kontem ucha. Read the rest of this entry »

Dodano 19 czerwca 2010  |  Brak komentarzy »

Pieluszka od A do Z

Przeciętne dziecko, zanim nauczy się korzystać z nocnika, zostanie przewinięte sześć tysięcy razy. Warto więc wiedzieć w co pakujemy dziecko. Read the rest of this entry »

Dodano 17 czerwca 2010  |  Brak komentarzy »

Zdrowy sen

W pierwszych dniach życia noworodek znajduje się pomiędzy stanem snu a czuwania. Zdarza się, że rodzicom trudno nawet określić, czy maluch śpi. Noworodek nie ma pojęcia, że istnieje coś takiego jak dzień i noc – pora czuwania i snu. Podręcznikowy okaz śpi dużo, bo około 16 godzin na dobę, ale niekoniecznie akurat w nocy, gdy rodzice chcieliby odpocząć. Wiele z tych godzin snu maluch rozbija sobie na krótkie kilku-, kilkunastominutowe drzemki. Dlatego generalna zasada jest taka: nie czekaj, aż się ściemni – jeśli dziecko zasnęło, zdrzemnij się i ty, nawet kosztem zaniedbania domowych obowiązków. Potrzebujesz snu, by mieć siłę, cierpliwość, spokój, uśmiech i pokarm dla swojego dziecka. Read the rest of this entry »

Dodano 15 czerwca 2010  |  Brak komentarzy »

Przy stole z maluszkiem

Jedzenie to nie tylko czynność fizjologiczna. Ma ono też aspekt psychologiczny. Smakowity posiłek poprawia nastrój i odwrotnie – kłopoty odbierają chęć do jedzenia. Dzieci nie są tu wyjątkiem. Wspólny posiłek to też element życia społecznego. Nie zawsze to sobie uświadamiamy, toteż nieraz, mimo woli, sami zniechęcamy dziecko do jedzenia. Oto kilka wskazówek, które pomogą uniknąć problemów przy stole. Read the rest of this entry »

Dodano 13 czerwca 2010  |  Brak komentarzy »

Wiosenny spacer

Pełnia wiosny to wspaniały czas na rodzinne przechadzki. Spróbujcie je połączyć z tworzeniem własnych map okolic i wyznaczaniem szlaków wędrówek.
Znowu musimy iść na spacer? – pytają dzieci w niedzielne popołudnie. Nie zawsze wspólne przechadzki kojarzą się im z czymś naprawdę interesującym. Niekiedy należą po prostu do weekendowej rutyny, innym razem – nudzą. Warto sprawić, aby czas spędzany razem na wędrówkach po okolicy był zapowiedzią prawdziwej przygody. Wtedy łatwiej będzie przemycić dzieciom wiedzę na temat rejonu, w którym mieszkacie, a także w niebanalny sposób zagospodarować część dni wolnych od pracy. Potrzeba do tego tylko dobrych chęci i twórczego pomysłu. Read the rest of this entry »

Dodano 11 czerwca 2010  |  Brak komentarzy »