Lipiec, 2010

Późne macieżyństwo?

Współczesne kobiety wcale nie spieszą się do macierzyństwa. Dziecko? Bardzo chętnie, ale dopiero za kilka lat. Najpierw chcę zarobić pieniądze i zrobić karierę. O pierwszej ciąży zaczynają poważnie myśleć dopiero po trzydziestce. Matczyny instynkt nie ma metryki. Nie ma wieku, w którym kobieta pragnie zajść w ciąże. Kobiety zaczęły lepiej zarabiać, nauczyły się sterować swoja płodnością. Decyzja o dziecku jest świadoma, bo wiąże się z odstawieniem antykoncepcji. A taka decyzja nieraz wiąże się z odsunięciem kariery zawodowej, zmiana nawyków i przyzwyczajeń. Read the rest of this entry »

Dodano 31 lipca 2010  |  Brak komentarzy »

Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny może zagrażać twojemu przyszłemu dziecku, jeśli masz czynnik krwi Rh-. W takim wypadku ciąża powinna być prowadzona pod ścisła kontrolą lekarza. By upewnić się, czy w krwi matki nie ma wrogich przeciwciał, trzy razy w czasie ciąży trzeba wykonać badanie krwi. Read the rest of this entry »

Dodano 29 lipca 2010  |  1 Komentarz »

Córka chce być wegetarianką

Nastolatki często rezygnują z mięsa – czasem z powodów etycznych, a czasami z troski o figurę. Dietetycy twierdzą, że to błąd. Dieta bezmięsna w tym wieku nie służy zdrowiu. Jeśli jednak dziecko uprze się, ze i tak nie weźmie mięsa do ust, prawdopodobnie i tak nie zdołasz odwieść go od tego zamiaru. Zatem zamiast krzyczeć, pomóż nastolatkowi komponować posiłki w taki sposób, by mimo braku mięsa zawierały składniki, których potrzebuje rozwijający się organizm. Read the rest of this entry »

Dodano 27 lipca 2010  |  Brak komentarzy »

Noworodek na wadze

Kiedy dziecko przychodzi na świat, lekarze zawsze sprawdzają ile waży. Prawidłowa waga to dla nich znak, że maluszek jest dobrze rozwinięty i w pełni gotowy do samodzielnego życia. Zdrowe dziecko powinno ważyć od 2,5 do 4,5 kg. Jednak zdecydowana większość maluszków osiąga w chwili narodzin 3,5 kg. Dziewczynki są z reguły trochę mniejsze niż chłopcy. Waga niemowlęcia to często sprawa również genów – szczupli rodzice często mają mniejsze pociechy. Jeśli ciężar maluszka mieści się w normie, rodzice nie mają powodu do niepokoju. Kłopoty mogą się zacząć, kiedy waga dziecka jest zbyt duża lub zbyt mała. Read the rest of this entry »

Dodano 25 lipca 2010  |  Brak komentarzy »

Kiedy najlepiej zajść w ciążę

Tylko nieliczne wydarzenia w życiu człowieka wiążą się z tak wielkim oczekiwaniem i przejęciem jak narodziny dziecka. Moment przyjścia na świat maleństwa na zawsze pozostanie w twojej pamięci. Nic więc dziwnego, że decyzja o zajściu w ciążę w danym momencie jest tak ważna. Read the rest of this entry »

Dodano 23 lipca 2010  |  Brak komentarzy »

Popołudnie przy herbacie

Zarówno młodzi rodzice, jak i Ci z kilku czy nawet kilkunastoletnim doświadczeniem z pewnością docenią chwilę dla siebie, przy filiżance aromatycznej herbaty. W chłodne, letnie wieczory warto usiąść spokojnie w ogrodzie lub nawet na balkonie i delektować się różnorodnymi smakami wraz z partnerem. Read the rest of this entry »

Dodano 22 lipca 2010  |  1 Komentarz »

Nim podejmiesz decyzję

Decyzja o urodzeniu dziecka jest jedną z najważniejszych w życiu kobiety. Jej wpływ na twoje ciało i codzienne życie będzie ogromny, ale dla większości ludzi perspektywa powiększenia rodziny jest silniejsza niż obawy co do pojawienia się jakichkolwiek problemów fizycznych czy zmiany stylu życia. Na tym etapie niebagatelne znaczenie ma przygotowanie się do ciąży, tak psychicznie jak i fizycznie. Read the rest of this entry »

Dodano 21 lipca 2010  |  Brak komentarzy »

Wakacje w ciąży

Sezon urlopów, plażowania i opalania w pełni. Dlaczego więc miałaby z niego nie korzystać przyszła mama? Kąpiele słoneczne w czasie ciąży nie są przecież zabronione, a ciężarne nie powinny szczególnie unikać słońca. Podpowiadamy jednak, jak opalać się bezpiecznie – aby wakacyjny odpoczynek był naprawdę udany i nie zaszkodził ani mamie, ani dziecku. Read the rest of this entry »

Dodano 19 lipca 2010  |  Brak komentarzy »

Czas na zmiany

Ale zleciało! Maluszek zmienił się nie do poznania i potrzebuje nowych mebli. Specjaliści od wnętrz radzą, by wymianę zacząć od łóżka, bo pełni w pokoju dziecka funkcję strategiczną. Read the rest of this entry »

Dodano 17 lipca 2010  |  Brak komentarzy »

ABC podróżowania z maluchem

Pierwsze rodzinne wakacje to nie lada przygoda. Podróż z dzieckiem to przecież zupełnie coś innego niż dotychczasowe wyjazdy tylko we dwójkę. Do tej pory – aby przeżyć niezapomniane chwile – często wystarczał mały plecak, kilka niezbędnych ubrań i dobre chęci. Wybierając się zaś na wakacje z maluchem odkryjecie zupełnie nowe wymiary podróżowania. Co więc należy zabrać? O czym nie można zapomnieć? Read the rest of this entry »

Dodano 15 lipca 2010  |  Brak komentarzy »