Wrzesień, 2010

Trochę humoru

chłopiecSzczęśliwi rodzice i szczęśliwe dzieci to idealne połączenie aby stworzyć szczęśliwą rodzinę. Na poprawę humoru w coraz dłuższe i chłodniejsze jesienne wieczory proponuję lekturę zabawnych historyjek i śmiesznych żartów. Read the rest of this entry »

Dodano 29 września 2010  |  Brak komentarzy »

Będziemy rodzicami

będziemy rodzicamiNie sposób udzielić krótkiej odpowiedzi na pytanie co zrobić, żeby być dobrymi rodzicami, ale sam fakt, że chcecie takimi być stanowi dobry punkt wyjścia. Większość matek i ojców powiedziałaby wam, że nauka rodzicielstwa trwa przez całe życie. Będziecie się rozwijać wraz ze swoim dzieckiem. Niezależnie od tego, jak wiele przeczytacie książek, poradników i czasopism, zawsze coś będzie was zaskakiwać. Właśnie dlatego rodzicielstwo stanowi tak duże wyzwanie. Read the rest of this entry »

Dodano 27 września 2010  |  Brak komentarzy »

Od ssania piersi do kotleta schabowego

dzieckoZdobycie wprawy w jedzeniu jest dla niemowlęcia, a potem małego dziecka, trudne i wymaga przejścia przez kolejne fazy nabierania wielu umiejętności ruchowych w obrębie jamy ustnej i przełyku. Ileż to mięśni musi nauczyć się pracować, by dokonać aktu przyjmowania, przesuwania, żucia i przełykania pokarmu. Aby dziecko te umiejętności posiadło, muszą być spełnione dwa warunki: trzeba je odpowiednio uczyć, a centralny układ nerwowy musi prawidłowo się rozwijać. Read the rest of this entry »

Dodano 25 września 2010  |  Brak komentarzy »

Gwiazdy z internetu

dzieckoOkres dojrzewania to czas, gdy kształtuje się osobowość młodego człowieka, to etap odkrywania swojej seksualności i tożsamości. To czas, gdy z jednej strony usiłujemy ustalić naszą indywidualność, a z drugiej strony wyjątkowo potrzebujemy akceptacji rówieśników. Nastolatki poszukują, często na oślep, własnego „ja”, czując się jednocześnie bardzo zagubionymi. Jest to czas, gdy rodzic ze sprzymierzeńca, opiekuna i najbliższej osoby, staje się wrogiem. Mama lub tata są ostatnimi osobami, którym dziecko zwierzy się ze swoich problemów. Rówieśnicy nie zawsze rozumieją lub nie zawsze chcą słuchać. Tymczasem w młodym człowieku narastają emocje. Co się dzieje, gdy nie znajdują ujścia? Read the rest of this entry »

Dodano 23 września 2010  |  Brak komentarzy »

Jak uniknąć wojny domowej – bunt nastolatka

nastolatkiGdy twoje grzeczne dziecko zmieniło się nagle w krnąbrnego nastolatka, nie panikuj, spróbuj je zrozumieć. Nastolatki lubią głośno słuchać muzyki i dziwnie się ubierać. Zazwyczaj chcą późno wracać do domu i nie odrabiać lekcji. Zachowuj spokój i nie zgadzaj się na wszystkie żądania. Kary i zakazy niewiele pomogą, lepiej porozmawiać i spróbować znaleźć kompromis. Read the rest of this entry »

Dodano 21 września 2010  |  1 Komentarz »

Zmieniaj kolor i smak

shakeMleko jest ważne w diecie dzieci, ponieważ zawiera dużą ilość najlepiej przyswajanego wapnia. Jest on odpowiedzialny za budowę kości i pracę serca. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń pokrywają trzy szklanki mleka. Co zrobić, by nasze pociechy chętniej piły mleko? Read the rest of this entry »

Dodano 19 września 2010  |  Brak komentarzy »

Kręgosłup lubi silne mięśnie

praca domowaTak jak na początku każdego roku szkolnego lekarze alarmują iż coraz więcej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym ma wady postawy. Sprzyjają temu utrwalone złe nawyki poruszania się, a przede wszystkim siedzenia. Wady te, jeśli nie są korygowane, mogą być w przyszłości przyczyną różnych dolegliwości i poważnych schorzeń kręgosłupa. Read the rest of this entry »

Dodano 17 września 2010  |  Brak komentarzy »

Tata i pomysłowy Dobromir

tataPamiętasz, jak fascynował cię domowy warsztat twojego ojca, gdy byłeś małym brzdącem? Jak grzebałeś w pudełkach ze śrubkami, jak ważyłeś w rękach młotek? Teraz możesz zaprosić do majsterkowania swoje dziecko. Majsterkowanie rozwija precyzyjne ruchy rączek, pobudza wyobraźnię, oraz uświadamia dziecku, że aby coś zbudować, trzeba zaplanować pracę i wybrać odpowiednie narzędzia. Read the rest of this entry »

Dodano 15 września 2010  |  Brak komentarzy »

Bose nóżki

stopyDzieciaki wprost uwielbiają chodzić na bosaka. I bardzo dobrze. To bardzo dobry trening dla małych stóp, który wzmacnia je i pomaga im rozwijać się prawidłowo. Jeśli stopy prawidłowo się rozwijają, wówczas dziecko prawidłowo stawia pierwsze kroki i ma większe szanse na zdrowy kręgosłup. Read the rest of this entry »

Dodano 13 września 2010  |  Brak komentarzy »

Hulaj dusza, hulajnoga

hulajnogaLato i jesień to doskonały czas na szaleństwa – najlepiej na kółkach. Warto więc wyruszyć w drogę na wrotkach, rowerze, hulajnodze. Dziecko nauczy się balansowania ciałem, a także chwytania i utrzymywania równowagi, oswaja się z prędkością, ćwiczy refleks, uczy się prawidłowej oceny odległości i omijania przeszkód. Dla najmłodszych kierowców najlepsza będzie hulajnoga na trzech kółkach. Read the rest of this entry »

Dodano 11 września 2010  |  Brak komentarzy »