Październik, 2010

Śmierć dziecka

pokójKiedy umiera dziecko, rodzice przeżywają szok, żal, smutek. Nie potrafią się z tym pogodzić, bo zaburzony zostaje porządek świata, bo to rodzice powinni odchodzić pierwsi. I ze swoimi uczuciami zostają najczęściej sami. Najbliżsi nie wiedzą bowiem, jak mają zareagować w obliczu tak wielkiej tragedii. Zdarza się, że w swojej żałobie zastygają na długie lata. Read the rest of this entry »

Dodano 31 października 2010  |  1 Komentarz »

Pokój dla dziecka

pokoikPrzytulny, kolorowy, a zarazem cichy i wygodny – taki powinien być pokoik dla najmniejszego członka rodziny. Zadbaj także o to, aby był bezpieczny. To tutaj przecież twój słodki szkrab będzie spędzać większość czasu. Urządzanie pokoju lub kącika dla najmłodszego lokatora to wdzięczne zajęcie. Ale nie wstawiaj do niego zbyt wielu mebli, a tylko te najpotrzebniejsze. Read the rest of this entry »

Dodano 29 października 2010  |  Brak komentarzy »

Wybrać imię dla dziecka

dzieckoCo robić, by trafnie wybrać imię dla dziecka? Przede wszystkim, dobrze przemyśleć swój wybór. Nie kierować się wyłącznie modą, ale również tym, jak imię brzmi w zdrobnieniu, jak komponuje się z nazwiskiem. Zapytać o zdanie rodzinę, wysłuchać propozycji innych. Zastanowić się, czy to samo imię nadaje się zarówno dla małej, słodkiej dziewczynki, jak i eleganckiej, starszej pani. Wreszcie, pamiętać, że raz wybrane imię, można zmienić. Dowiedzcie się, jak to zrobić. Read the rest of this entry »

Dodano 27 października 2010  |  Brak komentarzy »

Rodzeństwo się nie lubi…

rodzeństwoNastolatek nie lubi swojego kilkuletniego brata. Kiedy patrzysz, jak burkliwie odtrąca wyciągające się w jego stronę ręce, pęka ci serce. Jednocześnie zastanawiasz się: skąd bierze się jego niechęć? Czy można jej uniknąć? Jak mam postępować? Read the rest of this entry »

Dodano 25 października 2010  |  Brak komentarzy »

Bliźnięta

bliźniaczkiTo, co nas tak bardzo cieszy w bliźniętach – ich ogromne podobieństwo – stwarza jednocześnie dużo problemów wychowawczych. Patrząc na identyczne maluchy, spodziewamy się, że pod każdym względem będą one identyczne. Mowa oczywiście o bliźniętach jednojajowych, gdyż te dwujajowe nie zawsze są do siebie bardzo podobne, mogą też być różnej płci. Bliźnięta jednojajowe nie tylko są do siebie bardzo podobne pod względem fizycznym, ale również pod względem charakterów i psychiki. Read the rest of this entry »

Dodano 23 października 2010  |  Brak komentarzy »

Gdy dzieci poznają różnice płci

płećTwoja pociecha częściej zastanawia się, co odróżnia dziewczynki od chłopców lub ciebie od twojego partnera. Z ciekawością przygląda się innym dzieciom w przedszkolu. Zaczyna dostrzegać różnice płci. Maluch interesuje się swoim ciałem już od chwili narodzin. Początkowo nie odczuwa wstydu. Wszystkie części ciała wydają mu się interesujące. Sprawdza, co może zrobić z nóżką, czy dokąd sięga rączka. Między 3 a 6 rokiem życia odkrywa narządy płciowe i chętnie dotyka okolic intymnych. Read the rest of this entry »

Dodano 21 października 2010  |  Brak komentarzy »

Agresywna nastolatka

agresjaWiek dojrzewania to czas, kiedy młodzi próbują odnaleźć się w nowych sytuacjach społecznych (m.in. w gimnazjum). Zostają wyrwani z dotychczasowego otoczenia i nie bardzo wiedzą, jak się zachować. Czują się zagubieni i bezradni, co może powodować u nich wybuchy złości. Uciekają się do agresji także po to, by zamaskować skrępowanie i niepewność siebie. Tak właśnie próbują radzić sobie ze stresem. Read the rest of this entry »

Dodano 19 października 2010  |  Brak komentarzy »

Przeprowadzka z dzieckiem

dzieckoJeżeli rozważasz przeprowadzkę do innego miasta lub dzielnicy, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne. Badania dowodzą, że częste zmiany miejsca zamieszkania mają bardzo negatywny wpływ na dzieci, a ich skutki odczuwane są przez nie jeszcze w dorosłym życiu. Read the rest of this entry »

Dodano 17 października 2010  |  1 Komentarz »

Ojciec w życiu dziewczynki i kobiety

ojciecMatki służą córkom jako wzorzec w odgrywaniu różnych ról. Ojcowie natomiast uczą córki, jak szanować siebie i jak o siebie dbać. Pokazują, jakie związki są zdrowe, na co zwracać uwagę, wybierając mężczyznę, czego oczekiwać od partnera. Read the rest of this entry »

Dodano 15 października 2010  |  Brak komentarzy »

Co z tym smoczkiem?

smoczekNiemowlę ma naturalną potrzebę ssania, powstałą jeszcze w łonie matki. Nic więc dziwnego, że tak niechętnie rozstaje się ze smoczkiem i szybko znajduje zamiennika – własny kciuk. Ale czy silikonowa zabawka jest mu właściwie potrzebna? Jak bezboleśnie rozstać się ze smoczkiem i oduczyć malca ssania paluszka? Read the rest of this entry »

Dodano 13 października 2010  |  Brak komentarzy »