Marzec, 2011

Mały terrorysta

przemocPowstało wiele prac poruszających problem przemocy w domu dokonywanej przez rodziców. Ostatnio pojawiają się też liczne kampanie społeczne dotyczące znęcania się i krzywdzenia starszych ludzi przez ich dorosłe dzieci, czy też wnuków. Niewiele mówi się i pisze o formach agresji stosowanych przez dzieci w stosunku do rodziców. Agresywne bywają dzieci w różnym wieku – od najmłodszych po te w wieku szkolnym, dojrzewające i dorosłe. Read the rest of this entry »

Dodano 31 marca 2011  |  Brak komentarzy »

Nastolatka z kompleksami

kobietaMam problem z córką. Ma 12 lat i naprawdę jest wyjątkowo ładną dziewczynką – mimo, że wszyscy jej to mówią – ona ma potworne kompleksy! Nie wiem, skąd jej się to wzięło, ale to poważny problem. Jest nieszczęśliwa, zamyka się w sobie. Co robić? Read the rest of this entry »

Dodano 29 marca 2011  |  Brak komentarzy »

Dziecko – lek na depresję

depresjaWszystkie znamy opowieści o nieuchronnej depresji poporodowej i stresie związanym z pojawieniem się w rodzinie małego człowieka. Ale czy na pewno jest to cała prawda o tym, jak macierzyństwo wpływa na zdrowie psychiczne kobiety? Read the rest of this entry »

Dodano 27 marca 2011  |  Brak komentarzy »

Maluch w kuchni

gotowanieO kilku lat, głównie w większych miastach zmieniają się zwyczaje, dzieci chodzą z rodzicami do restauracji, jedzą to, co dorośli. Powstają specjalistyczne szkoły gotowania dla maluchów, kuchnia staje się miejscem gdzie radośnie wspólnie spędza się czas. Warto wspólnie gotować, bo to jest czas, w który jesteśmy razem z dzieckiem! Czas spędzany przy jedzeniu ma ogromną wartość, poznajemy siebie nawzajem od innej strony. Read the rest of this entry »

Dodano 25 marca 2011  |  Brak komentarzy »

Mity na temat ciąży

mity ciążyCiąża, poród, połóg. Kwestiom tym, jak niewielu innym dotyczącym zdrowia i funkcjonowania organizmu towarzyszy tyle „mądrości ludowych” i przesądów, że aż głowa boli. Dopiero w ciągu ostatniego roku kilka ośrodków zdecydowało się na zweryfikowanie w drodze eksperymentów potocznych zaleceń dotyczących prowadzenia ciąży lub systematyczną ocenę wcześniejszego dorobku naukowego w tej dziedzinie. Wyniki dają do myślenia: wiele mądrości ludowych okazało się mocno chybionych… Read the rest of this entry »

Dodano 23 marca 2011  |  Brak komentarzy »

Ćwicz w ciąży

ciążaĆwiczenia w ciąży pomogą ci w dobrej formie wytrwać do szczęśliwego rozwiązania. Poprawią nie tylko twoją kondycję, ale również samopoczucie. Jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży, by nie zaszkodzić dziecku? O tym musi zdecydować twój lekarz, z którym powinnaś skonsultować każde ćwiczenie. Read the rest of this entry »

Dodano 21 marca 2011  |  Brak komentarzy »

Razem czy osobno?

dzieckoZastanawiasz się czy przy porodzie powinien towarzyszyć ci partner? A może on ma jeszcze jakieś wątpliwości czy w tym ważnym momencie powinien być na sali porodowej? Read the rest of this entry »

Dodano 19 marca 2011  |  Brak komentarzy »

Chroń dziecko przed próchnicą

słodyczeJaś często po zjedzeniu lizaka czy cukierka mówi, że ma robaczki na zębach i musi je umyć. Nie trzeba chyba pisać, o konieczności mycia zębów rano i na noc. To ostatnie jest szczególnie ważne, bo w nocy nie wydziela się ślina i zęby są bardziej narażone na działanie bakterii. Read the rest of this entry »

Dodano 17 marca 2011  |  Brak komentarzy »

Kocham – rozpieszczam?

dzieckoPisk i spazmy przy ladzie sklepowej, wybieganie na ulicę mimo wołania rodziców, zabieranie zabawek innym dzieciom – to obraz często widywany podczas sobotnich zakupów lub niedzielnego spaceru. W takich sytuacjach słowo „rozpieszczone dziecko” aż samo ciśnie się nam na usta. Podobne myśli nachodzą nas, gdy czytamy o kolejnych fanaberiach dzieci gwiazd, którym sławni rodzice nie odmawiają niczego od najmłodszych lat. Read the rest of this entry »

Dodano 15 marca 2011  |  Brak komentarzy »

Kryzys „pierwszego dziecka” w związku

kryzysDo porodu wszystko było naprawdę dobrze. Plany były dopięte na ostatni guzik. Razem z niecierpliwością czekaliście na narodziny maleństwa. Kryzys, jaki pojawia się w małżeństwie po porodzie często jest dla młodych rodziców szokiem. Read the rest of this entry »

Dodano 13 marca 2011  |  Brak komentarzy »