Maj, 2011

Kołysanka na dobranoc

senMuzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jej tworzenie jest naturalną konsekwencją używania języka, obserwacji świata oraz posługiwania się przedmiotami. Do krainy dźwięków wkraczamy już w łonie matki. Bicie jej serca towarzyszy dziecku przez cały okres prenatalny. Read the rest of this entry »

Dodano 31 maja 2011  |  Brak komentarzy »

Odżywianie na wakacjach

truskawkaWakacje nie powinny być odpoczynkiem od zdrowego żywienia, dlatego nie dajmy się zwieść niezdrowym przekąskom, które zabiją pierwszy głód, ale będą niezdrowe dla dziecka i Ciebie. Dbanie o posiłki podczas wakacji nie jest stratą czasu – warto wykorzystać letni okres, by wykształcić w dziecku prawidłowe nawyki żywieniowe. Read the rest of this entry »

Dodano 29 maja 2011  |  Brak komentarzy »

Szacunek nastolatka

nastolatekWiek, w którym nasze dziecko wkracza w rolę „dorosłego”, jest wiekiem wielu różnych pułapek i niebezpieczeństw. Często wówczas właśnie doświadczamy trudności w porozumieniu się z nim, których wcześniej nie doświadczaliśmy. I najczęściej rozmaite problemy, których doświadcza nasze dziecko, począwszy od zamykania się w sobie, trudności w nauce, aż po postawy kontestujące świat dorosłych, narkotyki, czy niekontrolowany seks, mają także swoje źródło w braku prawdziwego porozumienia z najbliższymi dorosłymi. Read the rest of this entry »

Dodano 27 maja 2011  |  Brak komentarzy »

Nastolatki i papierosy

papierosNastolatki o skłonnościach do zachowań agresywnych oraz ci, którym dokucza nawet niewielka depresja zagrożeni są nałogiem palenia w pierwszej kolejności. Wysiłki mające na celu zniechęcać młodych do palenia jak dotychczas nie zostały zwieńczone sukcesem – prawie milion nastolatków zaczyna każdego roku swą przygodę z nikotynowym nałogiem. Podczas, gdy liczba palących dorosłych osób systematycznie spada, wśród młodzieży zwolenników papierosów stale przybywa. Read the rest of this entry »

Dodano 25 maja 2011  |  Brak komentarzy »

Dzieci uczą się partnerstwa

dzieckoPartnerstwa uczymy się od rodziców. Jeśli w twoim rodzinnym domu ojciec był jedynym żywicielem rodziny, a matka zajmowała się domem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w swoim dorosłym życiu powielisz ten stereotypowy model. Read the rest of this entry »

Dodano 23 maja 2011  |  Brak komentarzy »

Dziecko z cukrzycą

dzieckoBywają nazywane „słodkimi dziećmi”. Na pierwszy rzut oka nie widać, żeby chorowały. Wyglądają tak, jak inne dzieci, uczą się podobnie, jak ich rówieśnicy, chętnie się bawią, uczestniczą w lekcjach wychowania fizycznego. Jednak wewnątrz ich ciała nie wszytko działa, tak jak powinno. Read the rest of this entry »

Dodano 21 maja 2011  |  Brak komentarzy »

Stereotypy płci

dzieckoCzęsto my, dorośli nieświadomie inaczej traktujemy dzieci ze względu na płeć. Dziewczynkom okazujemy więcej czułości, a od chłopców oczekujemy więcej siły. Na przykład jeżeli płacze dziewczynka, nierzadko żartujemy: „Mała dama ma humory”. A gdy płacze chłopiec, niektórym dorosłym zdarza się bagatelizować chłopięce łzy, mówiąc: „Chłopcy nie płaczą”, chociaż mają takie samo prawo do płaczu jak dziewczynki. Takie stereotypowe podejście może być dla dzieci krzywdzące i ograniczające. Read the rest of this entry »

Dodano 19 maja 2011  |  Brak komentarzy »

Tort pieluszkowy

tortDo Polski moda na torty pieluszkowe przywędrowała z krajów anglosaskich. I choć pomysł na ten oryginalny prezent jest znany u nas od nie dawna, to cieszy się coraz większą popularnością. Torty pieluszkowe są nie tylko pięknie wykonane i cieszą oko, ale spełniają także praktyczną funkcję. Read the rest of this entry »

Dodano 17 maja 2011  |  1 Komentarz »

Stanik idealny

kobietaKiedy w ciąży zaczyna ci rosnąć biust, idziesz do sklepu z bielizną i się załamujesz. Jeśli w dodatku masz sporej wielkości piersi, jesteś niemal zrozpaczona. To, co próbują ci sprzedać, wygląda bardzo nieciekawie. Brak fiszbinów sprawia, że piersi wiszą jak u afrykańskich kobiet. Nieciekawy materiał (niby przyjazna bawełna) powoduje, że czujesz się nieatrakcyjna i niekobieca, a rzekoma biel po kilku praniach robi się żółta. Jest jednak ratunek! Read the rest of this entry »

Dodano 15 maja 2011  |  Brak komentarzy »

Przychodzi przedszkolak do lekarza

stetoskopWizyta u lekarza, a zwłaszcza u dentysty, to stres także dla dorosłych. Nie dziwmy się zatem i nie irytujmy, gdy nasze dzieci okazują strach przed białymi fartuchami. Mają prawo bać się nowych, nieznanych sytuacji oraz nie ufać nieznajomym, „dziwnie” ubranym ludziom. To głównie od nas, rodziców, zależy, w jakiej atmosferze przebiegnie taka wizyta i jak zachowa się mały pacjent. Read the rest of this entry »

Dodano 13 maja 2011  |  Brak komentarzy »