Czerwiec, 2011

Ja też tak chcę…

dzieciCzęsto złościmy się, że dziecko chce mieć to samo co koledzy. Albo że używa argumentu: „Dlaczego jemu wolno, a mnie nie?”. Irytuje nas, że ulega modom na stroje, zabawki, gadżety. Niektóre z tych mód wydają się nam szkodliwe, bo odciągają dziecko od bardziej pożytecznych i pouczających zajęć. Nie mamy też ochoty wydawać pieniędzy na głupstwa. Czasem martwimy się, że malec wyrośnie na osobę bez własnego zdania, że nie będzie umiał przeciwstawić się grupie w słusznej sprawie. Read the rest of this entry »

Dodano 30 czerwca 2011  |  Brak komentarzy »

O k….., moje dziecko przeklina

dzieckoWielu kilkulatków od czasu do czasu używa szokujących słów. Na ogół cel jest niewinny – dzieci cieszy gwałtowna reakcja dorosłego. To wielka frajda dla dziecka obserwować, jak jego silni i duzi rodzice, którzy przecież niemal rządzą światem (tak to wygląda z perspektywy malca) nagle tracą opanowanie. Dziecko ma wtedy poczucie, że posiadło jakąś czarodziejską moc, możliwość wpływania na reakcje rodziców. Mówi „dupa” (najlepiej w obecności szacownej sąsiadki) i nagle tata zmienia się na twarzy, mówi podniesionym głosem, zawraca z uprzednio obranej drogi do domu. Read the rest of this entry »

Dodano 28 czerwca 2011  |  Brak komentarzy »

Upał w ciąży

upałLato w pełni. Słupek rtęci sięga trzydziestu stopni. Wymarzona pogoda na letnie leniuchowanie – tylko nie dla przyszłych mam… Opuchnięte nogi, dłonie i stopy, ciągłe uczucie duszności, trudności z poruszaniem się, osłabiona koncentracja, plamy pojawiające się na twarzy – z tym najczęściej kojarzą się przyszłym mamom wakacyjne dni. Upały szczególnie bowiem dokuczają kobietom w ciąży. Read the rest of this entry »

Dodano 26 czerwca 2011  |  Brak komentarzy »

Wycieczka rowerowa

rowerIle lat powinno mieć dziecko, by zacząć uczyć je jazdy na rowerze? Niestety (a może na szczęście) nie ma odpowiedniego wieku na naukę tej dyscypliny sportu. Najważniejsze okazują się zdolności oraz – co istotne – chęci i determinacja samego malucha. Stworzenie odpowiednich warunków oraz zaszczepianie w dziecku odrobiny pasji do jazdy na dwóch kółkach wystarczą, aby szybko ogarnęło ten skomplikowany mechanizm. Read the rest of this entry »

Dodano 24 czerwca 2011  |  Brak komentarzy »

Niemowlę i upał

upałSpragnieni słońca po mroźnej zimie, nie możemy oprzeć się wylegiwaniu na plażach i spacerom w słońcu. Nie zapominajmy jednak o zagrożeniach jakie niosą promienie słoneczne i wysokie temperatury, na które szczególnie narażony jest delikatny organizm niemowlaka. Read the rest of this entry »

Dodano 22 czerwca 2011  |  Brak komentarzy »

Masz jechać na wakacje

wakacjePrzeciętny siedmio-, ośmiolatek jest gotowy do spędzenia wakacji w gronie rówieśników. Jeśli rozwiejesz własne lęki, wybierzesz sprawdzone kolonie, dostosowane do temperamentu dziecka, i przygotujesz malca do wyjazdu, sukces murowany. Read the rest of this entry »

Dodano 20 czerwca 2011  |  Brak komentarzy »

Dziecko na Facebooku

dzieckoPortal społecznościowy Facebook istnieje blisko siedem lat. Liczy sobie około 500 milionów aktywnych użytkowników. Każdego dnia na Facebooku loguje się aż połowa z nich. Myślisz, że większość z nich stanowią Amerykanie? Jesteś w błędzie. Aż 70 procent to użytkownicy spoza USA. Jest bardzo prawdopodobne, że twój nastolatek ma aktywny profil na Facebooku. A co się tam znajduje jest dla ciebie wielką niewiadomą. Jak rozmawiać z dzieckiem o Facebooku i innych portalach społecznościowych? Read the rest of this entry »

Dodano 18 czerwca 2011  |  Brak komentarzy »

Narodziny dziecka a pies

piesJeśli masz w domu kudłatego przyjaciela na czterech łapkach, który ma wrażenie, że wokół niego toczy się cały twój świat, przyjście na świat dziecka, może być dla niego wielkim szokiem. Właściwie sytuacja wygląda tak, jakbyś już jedno dziecko w domu miała: przez jakiś czas pies będzie zazdrosny o niemowlę.
Dziecko wymaga wiele uwagi, dlatego pies może czuć się odrzucony i nieszczęśliwy. Pojawienie się dziecka oznacza dla niego wiele zmian. Może to wywołać nieznane dotąd reakcje. Przygotowania swojego zwierzaka na przyjście dziecka zacznij jak najszybciej, najlepiej jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży. Read the rest of this entry »

Dodano 16 czerwca 2011  |  1 Komentarz »

Świeżo upieczony tata

tataŚwieżo upieczony tata często bywa oszołomiony nową rolą. Pojawienie się dziecka zmienia całe dotychczasowe życie pary. Od tej pory tworzycie rodzinę. Kobiety zwykle lepiej sobie radzą z nową rolą, a co z mężczyznami? To dla nich moment radosny, ale i pełen obaw. Read the rest of this entry »

Dodano 14 czerwca 2011  |  Brak komentarzy »

Ojcowie też miewają kryzys

ojciecBycie dobrym tatą to wyzwanie dla każdego faceta, zwłaszcza gdy pojawiają się kłopoty. Dajesz sobie rady w pracy, uchodzisz za fajnego kumpla, żona uważa cię za dobrego męża… I tylko w jednym momencie stajesz się bezradny: w kontakcie z małą istotką, którą kochasz ponad wszystko, a której emocji często nie potrafisz zrozumieć. Read the rest of this entry »

Dodano 12 czerwca 2011  |  Brak komentarzy »