Sierpień, 2011

Mam na imię…

dzieckoImiona fascynują nie tylko poetów, filologów czy antropologów. Interesują się nimi przede wszystkim rodzice oczekujący narodzin dziecka. Rodzice – chociaż kierują się różnymi intencjami – wyczuwają na ogół, że wybór imienia dla dziecka to sprawa niezwykłej wagi. Okazuje się, że ta rodzicielska intuicja ma swoje naukowe potwierdzenie. Read the rest of this entry »

Dodano 31 sierpnia 2011  |  Brak komentarzy »

Jak mówić do dziecka

dzieckoSłowa mają wielką siłę: mogą wpędzać w kompleksy albo budować pewność siebie. Poniżej proponujemy zdania, które warto zapamiętać oraz te, które lepiej wykreślić ze swojego słownika. Read the rest of this entry »

Dodano 29 sierpnia 2011  |  Brak komentarzy »

A wrzesień tuż, tuż

szkołaJuż we wrześniu ponad 2 miliony dzieci wyjdzie z bezpiecznych warunków przedszkolnych, aby zacząć edukację w pierwszej klasie. Jednym z najważniejszych zadań rodzica w tym okresie jest przygotowanie dziecka do podjęcia nowego wyzwania – nauki w szkole. Read the rest of this entry »

Dodano 27 sierpnia 2011  |  Brak komentarzy »

Utalentowany przedszkolak

przedszkolakCzym właściwie jest talent? Najczęściej kojarzymy go z terminami takimi jak: zdolności, zainteresowania, ekspresja i postawa twórcza. Jeżeli mówimy, że ktoś ma talent mamy na myśli jego szczególne uzdolnienia w danej dziedzinie sprawiające, że podejmowane przez niego działania wyróżniają się na tle dokonań innych. Read the rest of this entry »

Dodano 25 sierpnia 2011  |  Brak komentarzy »

Atmosfera w rodzinie

dziecko„Istotną rolę w przygotowaniu dziecka do przyszłego życia rodzinnego odgrywa atmosfera rodzinna. Przykład rodziców, ich zachowanie się i postępowanie w codziennych sytuacjach życiowych tworzą u dziecka zespół wzorców, które utrwalają się i zachowują w pamięci jako przyszły obraz rodzinny”(Godorowski 1985, s.119) Read the rest of this entry »

Dodano 23 sierpnia 2011  |  Brak komentarzy »

Szczęsliwe 2+2

dzieciNajszczęśliwsze rodziny mają dwie córki. Wychowywanie dwóch córek to gwarancja rodzinnego szczęścia i harmonii. Tak przynajmniej wynika z badań społecznościowego portalu bounty. Portal analizował relacje panujące w 2116 rodzinach posiadających pociechy w wieku do 16 lat. Zdaniem pracowników bounty największa harmonia panuje w domach, w których chowają się dwie córki. Read the rest of this entry »

Dodano 21 sierpnia 2011  |  Brak komentarzy »

Za ciężkie tornistry

dzieciDzieci przeciętnie dźwigają o 1-2 kg więcej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Według norm WHO ciężar plecaka nie powinien przekraczać 10 proc. wagi dziecka. Tymczasem w niektórych regionach Polski prawie u połowy uczniów ciężar plecaka przekraczał dozwolone normy. Read the rest of this entry »

Dodano 19 sierpnia 2011  |  Brak komentarzy »

Ja siama

dziecko„Niee… ja siam!” lub „Chcę sama!” to słowa, które prędzej czy później usłyszy każdy rodzic. Rozwój poczucia samodzielności i niezależności jest bowiem stałym etapem w życiu każdego malucha… i jego rodzica. Nagle nasze maleństwo nie chce już asysty podczas ubierania, jedzenia czy mycia się. Pomoc dziecku w stawaniu się niezależnym to być może najważniejsze z zadań, jakie natura postawiła przed rodzicem. Bezsprzecznie jest też jednym z tych najtrudniejszych. Read the rest of this entry »

Dodano 17 sierpnia 2011  |  Brak komentarzy »

Czas na chrzciny

dzieckoKiedy mijają pierwsze tygodnie od narodzin dziecka, wierzący rodzice zaczynają myśleć o chrzcie swojego malucha. Pojawia się jednak szereg pytań: kiedy i jak przygotować się do sakramentu, jakie dokumenty należy złożyć, kogo wybrać na chrzestnych, w jaki sposób i gdzie urządzić chrzciny – przyjęcie po uroczystości? Poniżej postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości rodziców. Read the rest of this entry »

Dodano 15 sierpnia 2011  |  Brak komentarzy »

To dziedziczne

dziedziczenieJuż od pierwszego dnia po urodzeniu dziecka próbujemy dostrzec, czy jest podobne do matki, czy do ojca. Wmawiamy sobie, a pomagają nam w tym wszyscy członkowie naszej rodziny, a nawet znajomi: o, nosek ma jak tata, a oczka jak mamusia. Niestety, cechy, które naprawdę dziecko dziedziczy po rodzicach, ujawniają się dużo później. Jak to jednak się dzieje, że dziecko jest podobne do matki lub do ojca? Read the rest of this entry »

Dodano 13 sierpnia 2011  |  Brak komentarzy »