Wrzesień, 2011

Sprawdzian w szkole

sprawdzianPoczątek roku szkolnego i znowu stres – jedną z rzeczy, których najbardziej nie lubią uczniowie, są sprawdziany. Dla wielu to zło konieczne, kojarzone głównie ze stresem i niepewnością. Istnieje jednak szereg dowodów naukowych na to, że testowanie jest pomocne. Okazuje się, że studenci, których wiedza jest weryfikowana za pomocą testów, wypracowują lepsze sposoby zapamiętywania informacji, niż osoby, które tylko zakuwają. Istnieje wiele technik wspomagających efektywną naukę. Jedną z nich jest tworzenie słów-kluczy, które łączą wyrazy lub idee. Read the rest of this entry »

Dodano 30 września 2011  |  Brak komentarzy »

Rodzinny obiad

obiadWspólne, rodzinne jedzenie posiłków jest dobrą metodą zachęcającą dzieci do eksperymentowania z nowymi rodzajami pokarmów. Read the rest of this entry »

Dodano 28 września 2011  |  Brak komentarzy »

Maluch na spacerze

spacerTo, w jaki sposób właściwie ubrać dziecko na spacer, zależy od pory roku. Wydaje ci się, że jesienna aura pociąga za sobą konieczność szczelnego opatulania smyka? Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że tak jak dorośli, również niemowlęta w różny sposób reagują na ciepłe i chłodne powietrze. Read the rest of this entry »

Dodano 26 września 2011  |  Brak komentarzy »

Kręgosłup ucznia

plecakWaga tornistra to nie jedyna kwestia, jaką świadomi rodzice powinni brać pod uwagę przy wyborze środka transportu dla szkolnych podręczników – wynika z danych Instytutu Matki i Dziecka. Duże znaczenie ma także sama konstrukcja plecaka. Najlepsze produkty wymuszają prawidłową postawę, a jednocześnie rozkładają ciężar w taki sposób, aby był mniej odczuwalny dla dziecka. Read the rest of this entry »

Dodano 24 września 2011  |  Brak komentarzy »

Wrzesień

wrzesieńPoczątek września przynosi duże zmiany w życiu trzylatków oraz sześcio- i siedmiolatków: pierwsi zaczynają pobyt w przedszkolu, drudzy – naukę w szkole. Radzimy, w jaki sposób ułatwić dziecku adaptację i jak przygotować je do nowej rzeczywistości. I jak samemu się w niej odnaleźć. Read the rest of this entry »

Dodano 22 września 2011  |  Brak komentarzy »

O bajkach terapeutycznych raz jeszcze

bajkiRozwód rodziców, nieuleczalna choroba, śmierć bliskiej osoby – czy dziecko można do takich wydarzeń przygotować? Okazuje się, że tak. Taką właśnie rolę pełnią bajki terapeutyczne. Wśród rodziców wciąż jest jednak wielu niedowiarków, bagatelizujących nie tylko zalety „bajek”, ale i lęki swoich dzieci. Jak to więc jest: cuda naprawdę dzieją się tylko w bajkach? Read the rest of this entry »

Dodano 20 września 2011  |  Brak komentarzy »

Dziecko powiernikiem

dzieckoSytuacja, w jakiej znajdujemy się po rozwodzie lub w trakcie trwania sprawy, jest na ogół trudna. Emocje, jakie temu towarzyszą, zwykle mają zabarwienie negatywne. Jesteśmy spięci, nerwowi, łatwo wyprowadzić nas z równowagi. Osoby ekstrawertyczne dodatkowo bardzo potrzebują swoistego wentyla, w postaci możliwości wygadania się.

Nasze dziecko też czuje się niepewnie. Zwykle ma poczucie winy, wydaje mu się, że jakoś przyczyniło się do rozwodu. Było niegrzeczne, a teraz rodzice się rozstają. Albo może przestali je już kochać…? Trzeba bardzo uważać, żeby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Aby uniknąć naprawdę dużych kłopotów, trzeba pamiętać o kilku istotnych sprawach. Pierwsza z nich i chyba najważniejsza, to rozmowy z dzieckiem o zaistniałej sytuacji. Ciągłe powtarzanie, że to, iż rodzice się rozstają, nie jest absolutnie winą dziecka. Mama i tato kochają je nadal, równie mocno, jak wcześniej, ale nie mogą już być razem.

Choćbyśmy byli rozgoryczeni do granic zaistniałymi okolicznościami, nie mamy prawa nastawiać dziecka negatywnie do rodzica, który odchodzi. To tylko i wyłącznie problem dorosłych, że z jakichś powodów nie mogą się dogadać.

Trzeba też bardzo uważać, by w tych poważnych rozmowach z młodym człowiekiem nie zapędzić się zbyt daleko. Nie wolno unikać trudnych tematów, ale nie oznacza to, że mamy obarczać syna, czy córkę bagażem naszych problemów i frustracji.

Nigdy nie jest tak, że żyjemy w towarzyskiej próżni. Otaczają nas znajomi i przyjaciele, którzy widzą naszą sytuację, czasem dostrzegają nasze problemy wcześniej, niż my. Aby nie doprowadzić do całkowicie niepożądanych okoliczności, w których powiernikiem naszych kłopotów staje się przedszkolak, należy założyć sobie swoisty plan naprawczy. Polega on mniej więcej na tym, że raz na jakiś czas – gdy czujemy, że nadmiar słów, jaki się w nas zgromadził, zaraz eksploduje, podrzucamy młodego człowieka do babci, cioci, czy zaprzyjaźnionej sąsiadki, umawiamy się z przyjaciółką w zacisznym, spokojnym miejscu i dajemy upust naszym żalom i frustracjom. Należy możliwie jak najczęściej i na bieżąco rozmawiać o całej sytuacji. Dzięki temu uchronimy nasze dziecko przed wysłuchiwaniem komentarzy absolutnie nie przeznaczonych dla uszu nieletniego, nie mówiąc już o tym, że nasz potomek nie będzie obrywał za nie swoje winy. Chodzi mi o wszelkiego rodzaju awantury o nie posprzątany pokój, czy rozlany sok, kończące się naszym płaczem i dzikim wrzaskiem, bo nagle okazuje się, że coś, co jest drobną, codzienną uciążliwością, urasta do rangi problemu na miarę wojny światów.

Czasem jest tak, że nie potrafimy otworzyć się nawet przed najbliższymi. Nie umiemy, bądź nie chcemy obciążać ich naszymi kłopotami. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są spotkania z psychologiem. Z pewnością oczyści to atmosferę w naszym domu.

Źródło: www.dziecko.pl

Dodano 18 września 2011  |  Brak komentarzy »

Praca popłaca

mamaKobiety bardzo często boją się, że przyjście na świat dziecka pokrzyżuje ich zawodowe plany. Nic bardziej mylnego! Podejście pracodawców powoli ulega zmianie, dlatego młoda mamo, skorzystaj z szansy i zacznij szukać posady. Zwróć uwagę, że od jakiegoś czasu znajdują się na naszym rynku firmy, które są przyjazne kobietom z dziećmi. Read the rest of this entry »

Dodano 16 września 2011  |  Brak komentarzy »

Zasady karmienia piersią

dzieckoKarmienie piersią to najcudowniejsza chwila w życiu debiutującej mamy. Tuląc swojego maluszka przekazujesz mu to, co najlepsze. Pamiętaj, że nawet jeżeli początki bywają trudne, nie należy się poddawać! Nieważne jest to, czy w Twojej rodzinie matki karmiły piersią. Niezdolność do karmienia piersią nie jest dziedziczna. Nie ma znaczenia także rozmiar Twoich piersi. Pamiętaj, że najważniejsze są chęci. Read the rest of this entry »

Dodano 14 września 2011  |  Brak komentarzy »

Jesienny Baby Shower

dzieckoPożegnałyśmy lato na dobre, pikniki, śniadania na trawie, łąki, słońce. Jesień to czas refleksji, złotych odcieni, kasztanów, zasypanych liśćmi ścieżek w parku; to czas medytacji i rozmyślań, ostatnich przejażdżek rowerowych przed nadejściem zimy; to przede wszystkim stan ducha, ale nie tylko… Ciało też reaguje na zmianę aury. Wewnętrzny stan przypisany to tej pory roku poeci określali mianem spleen’u – tak, jesień sprzyja refleksji i każe na chwilę się zatrzymać. Read the rest of this entry »

Dodano 12 września 2011  |  Brak komentarzy »