Listopad, 2011

Gdy dziecko przestaje być dzieckiem

nastolatkaO tym co zrobić, gdy więź, która łączyła cię z twoim dorosłym dzieckiem, coraz bardziej słabnie, mówi Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog kliniczny zdrowia. Read the rest of this entry »

Dodano 30 listopada 2011  |  Brak komentarzy »

Z dzieckiem o śmierci

o śmierciChoć najchętniej oszczędzilibyśmy dzieciom wszelkich trosk, to przed smutkiem, śmiercią i żałobą ucieczki nie ma. O umieraniu trzeba rozmawiać nawet z najmłodszymi. – Trzeba mówić wprost, nie oszukiwać, opowiadać o śmierci zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi – radzi Aleksandra Sarna (31 l.) ze Śląskiego Centrum Opieki Psychologicznej.

Śmierć to w wielu domach temat tabu. Tymczasem dla dzieci wszystko, co niewiadome, jest straszne, a z maluchów, które żyły w poczuciu, że śmierci nie ma, wyrastają emocjonalne kaleki. Odsuwanie tematu na potem to najgorsze z możliwych rozwiązań. Oswajać ze śmiercią trzeba od najmłodszych lat. – Nie ma granicy wiekowej, od której można zacząć rozmawiać na ten temat. Musimy tylko dobrać język, który jest zrozumiały dla dziecka – mówi psycholog Aleksandra Sarna i podkreśla, że dobrym pretekstem do rozmów o umieraniu jest na przykład dzień Wszystkich Świętych.

Trzeba jednak uważać. Dzieci nie rozumieją metafor! Mówienie, że śmierć to sen, może mieć opłakane konsekwencje. Wrażliwe dziecko może potem bać się zasypiania. Nazwanie śmierci odchodzeniem też jest słabym pomysłem. Co odpowiemy, jeśli maluch zapyta o powrót? Dziecko, które odkryje oszustwo, już nigdy nie zaufa. – Warto zrobić rozróżnienie pomiędzy ciałem a duszą, psychiką. Dla dziecka może być przerażające, że w czasie pogrzebu zakopuje się babcię, a do przyjęcia, że zakopuje się wyłącznie jej ciało – mówi na koniec Sarna i dodaje, że wizyta na cmentarzu może być dobrym pretekstem, aby opowiedzieć maluchom o przemijaniu.

Źródło: www.se.pl

Dodano 28 listopada 2011  |  Brak komentarzy »

Dieta w ciąży

ciążaWiększość kobiet w ciąży bardzo dba o siebie, stara się zdrowo odżywiać, dużo spacerować, prowadzić tak zwany zdrowy tryb życia. Jednak niektóre z przyszłych mam decydują się na ryzykowne diety tylko po to, by ich dziecko miało niską wagę urodzeniową czy też mniejszy obwód główki. Read the rest of this entry »

Dodano 26 listopada 2011  |  Brak komentarzy »

Ojcostwo

dzieckoNiełatwa to sprawa. Matki są w znacznie lepszej sytuacji. Mają dziewięć miesięcy na przygotowanie się do macierzyństwa. Na nas zaś, mężczyzn, ojcostwo spada w gruncie rzeczy jak grom z jasnego nieba. Read the rest of this entry »

Dodano 24 listopada 2011  |  Brak komentarzy »

Mężczyźni zdradzają ciężarne?

ciążaJedni pragną kobiety bardziej gdy oczekuje dziecka, inni mają ochotę na skok w bok. Sprawdź do jakiego typu osobowości zalicza się przyszły ojciec Read the rest of this entry »

Dodano 22 listopada 2011  |  Brak komentarzy »

Mity dotyczące zdrowia dziecka

zdrowieMłodzi rodzice – głównie mamy – bombardowani są radami. Doradzają babcie, przyjaciółki, ba, nawet obcy ludzie na ulicy lubią – „z dobrego serca” – zaproponować najlepsze rozwiązanie. Do tego dochodzą – sprzeczne ze sobą – porady różnych lekarzy oraz nowatorskie wychowawcze pomysły w poradnikach. Łatwo można czuć się zagubionym, przytłoczonym radami, których wykonanie graniczy z cudem, gdyż nie da się tulić dziecka i jednocześnie go nie rozpieszczać, dbać o zgryz maluszka i pozwalać na ssanie smoczka. Read the rest of this entry »

Dodano 20 listopada 2011  |  Brak komentarzy »

Przebarwienia po ciąży

kobietaProblem przebarwień skórnych powstałych w wyniku zmian hormonalnych podczas ciąży dotyczy połowy młodych mam. Dobrze jest zapobiegać przebarwieniom jeszcze podczas stanu błogosławionego. Jednak i później można je usunąć lub przynajmniej częściowo wybielić, niestety wymaga to czasu. Dlatego młoda mamo, uzbrój się w cierpliwość, a twój wysiłek zostanie nagrodzony! Read the rest of this entry »

Dodano 18 listopada 2011  |  Brak komentarzy »

Cesarka na życzenie

cesarkaWszystkie Brytyjki będą wkrótce miały prawo urodzić przez cesarskie cięcie, nawet bez wskazań medycznych, w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego. Read the rest of this entry »

Dodano 16 listopada 2011  |  Brak komentarzy »

Do odważnych świat należy

dzieciMyli się ten, kto myśli: odwaga to brak strachu. Platon twierdził: „Odwaga to wiedza, czego się bać trzeba, a czego nie”. Psychologia dodaje: brak strachu to patologia, potencjalne niebezpieczeństwo dla „śmiałka”. Prawdziwa odwaga to umiejętność współistnienia z lękiem i działania mimo niego. Rodzi się… w dzieciństwie. Read the rest of this entry »

Dodano 14 listopada 2011  |  Brak komentarzy »

Trzylatek w przedszkolu

dzieckoPrzedszkole to przede wszystkim zabawa. Dobry nauczyciel wie, że dziecko powinno mieć dzieciństwo i że zajęcia dodatkowe nie mogą zdominować dnia takiego malucha. Ale nawet podczas zabawy dziecko powinno posiąść pewien poziom wiedzy i umiejętności. Czego zatem wymaga się od pedagoga biorącego pod swoje skrzydła trzyletnie maluchy? Read the rest of this entry »

Dodano 12 listopada 2011  |  Brak komentarzy »