Grudzień, 2011

W kontaktach z obcymi

dzieciBy uniknąć kłopotów w kontaktach dziecka z obcymi, najlepiej byłoby nie wychodzić z domu. Są jednak znacznie prostsze sposoby, by pomóc maluchowi, który dopiero uczy się, jak odnaleźć się w społeczeństwie. Read the rest of this entry »

Dodano 30 grudnia 2011  |  Brak komentarzy »

Nawyki dziecka

dzieckoWali głową w łóżeczko, obgryza paznokcie? Są sytuacje, gdy zachowanie naszego dziecka niepokoi nas i przeraża. Read the rest of this entry »

Dodano 28 grudnia 2011  |  Brak komentarzy »

Święta, Święta, Święta

swiętaPusty rynek.
Nad dachami Gwiazda.
Świeci każdy dom.
W zamyśleniu, uliczkami, idę, tuląc świętość świąt.
Wielobarwne w oknach błyski i zabawek kusi czar.
Radość dzieci, śpiew kołyski, trwa kruchego szczęścia dar.
Więc opuszczam mury miasta, idę polom białym rad.
Zachwyt w drżeniu świętym wzrasta:
Jak jest wielki cichy świat!
Gwiazdy niby łyżwy krzeszą śnieżne iskry, cudów blask.
Kolęd dźwięki niech cię wskrzeszą – czasie pełen Bożych łask!

Dodano 26 grudnia 2011  |  Brak komentarzy »

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

świętaKiedy wieczór jest zimowy, chaty w śniegu drzemią,
Nastrój dziwny, wyjątkowy snuje się nad ziemią.
Lecz najmilszy- wigilijny wieczór przed świętami.
Jest tak piękny, taki inny- tak oczekiwany!
To właśnie tego wieczoru od bardzo wielu wieków,
Pod dachem tkliwej kolędy Bóg rodzi się w człowieku.
Jak dobrze, że są święta, które godzą wszystkich,
Kiedy ludzie i zwierzęta są nam drodzy, bliscy.
Jak dobrze, że są święta i życzenia miłe,
Aby każdy rok pamiętał te cudowne chwile.

Dodano 24 grudnia 2011  |  Brak komentarzy »

Strach ma wielkie oczy

strachW rozumieniu potocznym lęk utożsamia się ze strachem – pojęcia te używane są zamiennie. Natomiast w psychologii czy psychiatrii dokonuje się rozróżnienia między lękiem i strachem. Lęk może być traktowany jako symptom, integralny lub wręcz wiodący objaw zaburzenia psychicznego. O strachu mówimy w sytuacji, gdy wskazany jest obiekt go wywołujący. Read the rest of this entry »

Dodano 22 grudnia 2011  |  Brak komentarzy »

Słodycze dla przyszłej mamy?

słodyczeCzy słodycze służą przyszłej mamie? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, warto zadać je nieco inaczej – a komu służą? Jak wiadomo słodycze nie są najlepszym sposobem na głód – puste kalorie to puste kalorie i ciężko z tym faktem się kłócić. Często jednak słodycze są dobrym sposobem na poprawę humoru – temu zaprzeczyć się nie da. Dlatego właśnie, o ile zachowamy jedną fundamentalną zasadę, słodycze nawet przyszłej mamie nie przysporzą kłopotów. A zasada jest prosta – umiar. Read the rest of this entry »

Dodano 20 grudnia 2011  |  Brak komentarzy »

Dziecko czy lalka?

lalkaNiektórzy kupują je, ponieważ nie mogą mieć własnych dzieci. Inni po prostu lubią mieć przy sobie niemowlaka. Lalki Reborn, do złudzenia przypominające prawdziwe niemowlęta, to nowe zjawisko, które zyskuje na popularności. Read the rest of this entry »

Dodano 18 grudnia 2011  |  Brak komentarzy »

Taniec…

taniecNieodłącznymi elementami współczesnego świata stały się hałas, stres, pośpiech, poruszenie, niepokój. Wzrasta tempo codziennego życia. Wobec tak intensywnych bodźców trudno nam zachować opanowanie i pogodę ducha. Co gorsza, pozwalamy, aby nasze dzieci wpadały w taki sam męczący rytm, który nie wpływa dobrze na kontakty między ludźmi i nawiązywanie stosunków interpersonalnych. Read the rest of this entry »

Dodano 16 grudnia 2011  |  Brak komentarzy »

Dziecko za wszelką cenę

dzieckoKobiety w ciąży budzą ich zazdrość. Do każdego malucha na ulicy są gotowe podejść, żeby chociaż go dotknąć. Kupują na przyszłość ubranka dla niemowląt i wózki. Mają kompletnego świra na punkcie posiadania dzieci. Dla nich nie ważne są środki, liczy się cel – ciąża. Zdarza się, że realizują swoją potrzebę nie zważając na życiową sytuację. Read the rest of this entry »

Dodano 14 grudnia 2011  |  1 Komentarz »

Czy Święty Mikołaj istnieje?

mikołajDzień 6 grudnia większość z nas pamięta jako magiczny czas. Będąc małymi dziećmi, święcie przekonani byliśmy o istnieniu dobrego, świętego Mikołaja (czy Dziadka Mroza) i czekaliśmy na tę niepowtarzalną chwilę odkrycia prezentów. Dziś, choć wiemy o tym, że on nie istnieje, wspominamy lata radości, oczekiwania, czy pomysłowość rodziców. Read the rest of this entry »

Dodano 12 grudnia 2011  |  Brak komentarzy »