Styczeń, 2012

Ferie zimowe 2012

zimaDwa tygodnie wolnego od porannego wstawania, pakowania plecaka do szkoły i uczniowskich obowiązków. Tak, zbliżają się wyczekane ferie zimowe. Ale co zrobić z dzieckiem podczas tego czasu, kiedy nie ma już urlopu? Read the rest of this entry »

Dodano 31 stycznia 2012  |  Brak komentarzy »

Dziecko na feriach, głowa w kasku

kaskObowiązek jazdy na nartach w kaskach został uprawomocniony. Zmiana ustawy o kulturze fizycznej nakazuje noszenie kasków narciarskich przez dzieci do 16 roku życia na stokach narciarski w Polsce. Read the rest of this entry »

Dodano 29 stycznia 2012  |  Brak komentarzy »

Ty piłeś!

piwoAlkohol nie jest dla młodzieży. Jednak owoc zakazany kusi najbardziej. Co zrobić, gdy dziecko posmakowało tego, co zabronione? Jeśli wyczujesz od dziecka alkohol i zbagatelizujesz to, prawdopodobnie znów sięgnie po mocne trunki. Twoja reakcja powinna więc być stanowczym sprzeciwem wobec takiego zachowania. Read the rest of this entry »

Dodano 27 stycznia 2012  |  Brak komentarzy »

Dysgrafia – problemy z pisaniem

dzieckoNaukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej rozpoczyna się od nauki pisania. Jednym dzieciom wychodzi to lepiej innym gorzej. Te, którym gorzej to wychodzi, muszą włożyć w to więcej pracy, starań i ćwiczeń. Czasami jednak ćwiczenia literek to za mało, bo tzw. brzydkie pismo nie bierze się z niestaranności, czy lenistwa dziecka, ale z nieumiejętności pisania, zwanego dysgrafią. Read the rest of this entry »

Dodano 25 stycznia 2012  |  Brak komentarzy »

Śmierć łóżeczkowa

dzieckoWielu rodziców niepotrzebnie obawia się nagłej śmierci dziecka w 1. roku życia podczas snu, której przyczyny nie da się wyjaśnić dostępnymi metodami (to definicja zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Read the rest of this entry »

Dodano 23 stycznia 2012  |  Brak komentarzy »

Dzień Babci i Dzień Dziadka

babciaBabka, dziadek – choć brzmi sucho, to właśnie tak nazywa się ten stopień pokrewieństwa. Wolimy mówić: babcia, babunia, babusia, dziadzio, dziadziuś. Dzieciństwo bez tych członków rodziny byłoby zupełnie inne. Dlatego pamiętamy o naszych dziadkach i dbamy o to, aby nasze dzieci także o swoich pamiętały. Szczególnie w styczniu – w dniu ich święta. Read the rest of this entry »

Dodano 21 stycznia 2012  |  Brak komentarzy »

Cel, pal i… rzut

dzieckoPrzede wszystkim warto sobie postawić pytanie: dlaczego dziecko czymś rzuca? Jest ono kluczowe, bo nasza reakcja nie powinna być zawsze taka sama, lecz zależna od tego, dlaczego dziecko to robi. Read the rest of this entry »

Dodano 19 stycznia 2012  |  Brak komentarzy »

Krzykiem na krzyk

krzykLedwo żywa padasz wieczorem na kanapę – „to był wyjątkowo ciężki dzień” – myślisz i oddychasz z ulgą, bo oto masz chwilę tylko dla siebie. Nie do końca jednak cieszy cię dobra książka, wyraźnie zaś coś cię gryzie: cisza, mącona jedynie przez równe oddechy śpiącej dzieciarni oraz ich słodkie buźki budzą … twoje poczucie winy. Masz wyrzuty sumienia, bowiem złamałaś dane sobie słowo i nie raz, nie dwa – nawrzeszczałaś na nie, ile w piersiach tchu. Tyle razy obiecywałaś sobie, że będziesz opanowaną, cierpliwą i ciepłą mamą, która trzyma zdrową dyscyplinę bez krzyków i dzikich awantur, posiłkując się bardziej cywilizowanymi metodami wychowawczymi. Read the rest of this entry »

Dodano 17 stycznia 2012  |  Brak komentarzy »

Pod jednym dachem

domCo należy wiedzieć o dzieciach, zwłaszcza własnych: Każde dziecko chce mieć władzę nad rodzicem. Zrozumienia i empatii należy szukać u przyjaciół, a nie u dzieci. Autorytet buduje się codziennie i latami, zburzyć go można w sekundę. Dzieci zawsze testują i sprawdzają gdzie leży granica. Read the rest of this entry »

Dodano 15 stycznia 2012  |  Brak komentarzy »

Maminsynek

mamaMłodzi Polacy częściej mieszkają pod wspólnym dachem z rodzicami niż ich rówieśnicy w innych krajach UE – wynika z najnowszych danych unijnego biura statystycznego Eurostat. Najbardziej wyemancypowani są mieszkańcy Północy, najmniej zaś – Słoweńcy, Słowacy i Grecy. Read the rest of this entry »

Dodano 13 stycznia 2012  |  Brak komentarzy »