Październik, 2012

„Nie” to „nie”

graniceWielu rodziców stara się przedstawiać pociechom powody, dla których podejmują takie, a nie inne decyzje. Ma to umożliwić dzieciom zrozumienie i akceptację sytuacji, a w efekcie dostosowanie się do odgórnych postanowień. Jednak takie wyjaśnianie nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty – dzieci zwykle nie lubią słowa „nie” Jak przestać się tłumaczyć, jednocześnie dając dziecku do zrozumienia, że rodzic naprawdę ma na myśli to, co mówi? Read the rest of this entry »

Dodano 31 października 2012  |  Brak komentarzy »

Wychowywanie wnuków

wnukiZdarza się tak, że opiekę nad dorastającymi dziećmi sprawują w większości dziadkowie. Rodzice muszą poświęcić się życiu zawodowemu, wyjechać na stypendium lub szukać pracy poza granicami kraju. Jak odnaleźć się w takiej sytuacji i co robić, w razie pojawienia się problemów wychowawczych? Read the rest of this entry »

Dodano 29 października 2012  |  1 Komentarz »

Pierwszy pokarm

pokarmPokarm kobiecy to wyjątkowa substancja stanowiąca fenomen naszej natury. Janusz Korczak tę gatunkowo swoistą substancję nazywał „białą krwią”, gdyż zawiera unikatowe składniki, które zapewniają dziecku optymalny stan zdrowia i rozwoju. Read the rest of this entry »

Dodano 27 października 2012  |  Brak komentarzy »

Ach, ta samodzielność…

dzieciNaukowcy uznają, że dążenie do samodzielności jest jedną z ważniejszych potrzeb rozwojowych człowieka, a jej nauka zaczyna się we wczesnym dzieciństwie, kiedy to dziecko podejmuje różne próby, zdobywając doświadczenia i opanowując nowe umiejętności. Choć niektórym trudno w to uwierzyć, do samodzielności warto zachęcać już ośmiomiesięczne niemowlę – zwłaszcza, że na tym etapie nauka to przede wszystkim świetna zabawa. Read the rest of this entry »

Dodano 25 października 2012  |  Brak komentarzy »

Buty, kapcie, buciki…

butyNa szczęście nie jest to element garderoby, który trzeba kupić dla noworodka, bo pewnie wielu rodziców kompletnie by się załamało, bowiem kupienie butów to prawdziwe wyzwanie: w sklepach jest mnóstwo modeli i wzorów, firmy prześcigają się w reklamowaniu swoich „najlepszych” rozwiązań technologicznych, lekarze straszą płaskostopiem i wadami postawy, a rodzic ma tylko określoną ilość pieniędzy w portfelu. Jak pogodzić to wszystko, aby kupić buty odpowiednie, zdrowe, a przy tym ładne i niedrogie…? Read the rest of this entry »

Dodano 23 października 2012  |  1 Komentarz »

Dyskomfort po porodzie

dzieckoNareszcie w domu! Ty, szczęśliwy tata i wasz wyśniony maluszek. Rozpiera cię radość i duma, niestety nie możesz dać upustu swym emocjom i celebrować szczęścia tak, jak zaplanowałaś – nie wyglądasz kwitnąco, a i nie czujesz się zbyt dobrze. Wydawało ci się, że po porodzie będzie pięknie, tymczasem dokuczają ci różne dolegliwości. Read the rest of this entry »

Dodano 21 października 2012  |  Brak komentarzy »

Jak odciągać pokarm z piersi?

mlekoOpróżnianie piersi jest konieczne w pierwszych kilku (lub kilkunastu) dniach karmienia, aby zapobiec zastojowi mleka. Ilość odciąganego pokarmu jest sprawą bardzo indywidualną. Odciągaj tylko tyle mleka, aby zmniejszyć obrzmienie piersi (najlepiej robić to po karmieniu). Po pewnym czasie wytworzy się naturalna równowaga pomiędzy „popytem a podażą” – piersi będą wytwarzały tyle pokarmu, ile dziecko będzie w stanie zjeść. Read the rest of this entry »

Dodano 19 października 2012  |  Brak komentarzy »

Jesienny spacer

spacerSpacer powinien być codziennym elementem dnia, zdrowego dziecka. Maluszek powinien być poza domem nawet gdy jest chłodno, gorąco czy pada deszcz, a dni, kiedy ze względów atmosferycznych nie da się wyjść, jest naprawdę niewiele. Pobyt na świeżym powietrzu, zobaczenia otoczenia poza domem, kontakt ze światem przyrody i innymi ludźmi, mają duże znaczenie dla rozwoju dziecka. Dlatego spacer to konieczność i warto tak zaplanować dzień, aby wyjście było powodem do radości i dla dziecka, i dla opiekuna. O czym zatem warto pamiętać, na co zwrócić uwagę, aby spacer nie był przykrą koniecznością? Read the rest of this entry »

Dodano 17 października 2012  |  Brak komentarzy »

Sprawna fizycznie po porodzie

śliwkiPrzebieg ciąży i porodu u współczesnej kobiety nie jest już procesem w pełni naturalnym. Na jego przebieg, na kształt macierzyństwa mają bowiem istotny wpływ czynniki zewnętrzne, wywodzące się ze sfery cywilizacji i kultury. Organizm kobiety, jak wiadomo, podlega w ciąży dużemu obciążeniu. Dlatego tak ważna jest jej kondycja fizyczna i psychiczna, o którą warto zadbać już w ciąży i kontynuować po urodzeniu dziecka. Read the rest of this entry »

Dodano 15 października 2012  |  Brak komentarzy »

Niedaleko pada jabłko od jabłoni

synJak dorosnę będę taki, jak mój tata – powiedział pewien chłopczyk zapytany, kim chciałby być w przyszłości. Chyba nie ma większego komplementu, jaki ojciec może usłyszeć od swojego syna. Pytanie brzmi tylko – jak zapracować na takie słowa? Read the rest of this entry »

Dodano 13 października 2012  |  Brak komentarzy »