Styczeń, 2013

Ukołysz do snu

senByć może zanim wasze dziecko przyszło na świat, myśleliście, że takie maleństwo tylko je i śpi. Najedzone, przewinięte i ułożone w łóżeczku, powinno, waszym zdaniem, przespać kilka godzin. Niestety życie, weryfikuje większość książkowych scenariuszy na temat dziecięcych zachowań. Po pierwsze dlatego, że każde dziecko jest inne. A po drugie dlatego, że niektóre dzieci miewają różne dolegliwości, które wpływają na komfort ich snu. Read the rest of this entry »

Dodano 31 stycznia 2013  |  Brak komentarzy »

Emocje niemowlaka

emocjeW okresie wczesnego dzieciństwa następuje różnicowanie się uczuć, wytwarzanie więzi między dzieckiem a osobą dorosłą oraz początki interakcji z innymi dziećmi. O ile do trzeciego miesiąca dziecko jest zdolne do przeżywania zadowolenia lub niezadowolenia, to pod koniec okresu niemowlęcego przeżywa wiele różnych pozytywnych i negatywnych stanów emocjonalnych, takich jak: radość, miłość, zazdrość. Stany te są nietrwałe i łatwo zmieniają się od pozytywnych do negatywnych. Read the rest of this entry »

Dodano 29 stycznia 2013  |  1 Komentarz »

Czy moje dziecko bierze…?

narkotykiDługotrwałe stosowanie marihuany powoduje reakcje, które nie występują ot tak, samoistnie: nadmierna ruchliwość, potliwość, wzrost ciśnienia krwi, trudności z koncentracją. Osoba zaczyna też potrzebować tego środka, by poczuć się lepiej, by osiągnąć spokój. Z czasem chce coraz więcej i coraz częściej, zaczyna sięgać po inne narkotyki, powodujące silniejsze doznania, np. dopalacze. Read the rest of this entry »

Dodano 27 stycznia 2013  |  Brak komentarzy »

Dziecko w samochodzie

autoPonad połowa (52 proc.) dzieci rannych lub zabitych w wypadkach jest w trakcie jazdy niedostatecznie zabezpieczona. Najczęstszy problem wynika ze złego zapięcia pasów, które są luźne lub biegną nie tam, gdzie powinny. Zagrożenie stanowią również ciężkie lub twarde przedmioty, przewożone w samochodzie. W razie wypadku gwałtownie się one przemieszczają i uderzają w dzieci, powodując obrażenia. Read the rest of this entry »

Dodano 25 stycznia 2013  |  Brak komentarzy »

Rodzina po godzinach

piłkaObowiązki nie omijają nikogo, nawet dzieci – myślimy i już zapisujemy maluchy na dodatkowe zajęcia, kursy czy warsztaty. Oczywiście etos pracy i obowiązkowości jest ważny. W tym wszystkim nie zapominajmy jednak o rzeczy podstawowej: te zajęcia mają być przyjemnością i harmonijnie rozwijać zainteresowania dziecka, a nie nasze. Read the rest of this entry »

Dodano 23 stycznia 2013  |  Brak komentarzy »

Życzenia od Jakuba

różaNasz syn po raz pierwszy świętuje dzisiaj Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji chcemy w jego imieniu podziękować Wam za wszystko co dla nas robicie… za czas, za uśmiech, za poczucie bezpieczeństwa, za możliwość szczęśliwego wzrastania… Read the rest of this entry »

Dodano 21 stycznia 2013  |  Brak komentarzy »

Dzień Babci… Dzień Dziadka

kwiatKochani, dziś okazja rzadka.
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie jest ich razem czworo,
co można sprawdzić, gdy się zbiorą.
Wciąż mówią wtedy o tych latach,
gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.
A nasza mama bez swych lalek
do łóżka iść nie chciała wcale.
A teraz, jak ten czas wciąż leci!
Cieszą się z dzieci swoich dzieci.
I myślą widząc ich gromadkę,
że miło babcią być i dziadkiem.
Więc dziś spróbujcie zapamiętać.
Czym są dla dziadków ich wnuczęta?
I pięknej szansy nie przegapcie:
kochajcie dziadków swych i babcie. Read the rest of this entry »

Dodano 21 stycznia 2013  |  Brak komentarzy »

Komputer wróg i przyjaciel

komputerKomputer stał się stałym wyposażeniem naszych mieszkań, tak samo jak lodówka czy pralka. I nie możemy już udawać, że nie ma wpływu na życie naszych dzieci. Jednak dopóki są małe, to my – dorośli – decydujemy o tym, jak wielki będzie ten wpływ. Read the rest of this entry »

Dodano 19 stycznia 2013  |  1 Komentarz »

Zazdrosny o brata

siostryOd dziecka powtarza się nam, że zazdrość to brzydkie uczucie i należy się go wystrzegać. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Z zazdrością nie radzą sobie dorośli, a co dopiero dzieci, zwłaszcza, gdy na horyzoncie pojawia się rywal o miłość i uwagę rodziców w postaci młodszego rodzeństwa. Read the rest of this entry »

Dodano 17 stycznia 2013  |  Brak komentarzy »

Przyrodni brat

bratRzeczywistość po rozstaniu małżonków jest trudna nie tylko dla rozwodników, ale przede wszystkim dla ich szkrabów. Często jest tak, że dziecko nie zdążyło jeszcze ochłonąć po rozwodzie rodziców, a już się dowiaduje, że będzie miało braciszka z nowego związku mamy albo taty. Czy przyrodni brat to przekleństwo, czy błogosławieństwo? Czy warto zapoznawać ze sobą przyrodnie rodzeństwo? Read the rest of this entry »

Dodano 15 stycznia 2013  |  Brak komentarzy »