Marzec, 2013

Wesołych Świąt

swietaŚwiąt prawdziwie Wielkanocnych
z jajkiem, słońcem i Dyngusem roześmianym,
z wiarą mocną w lepsze jutro i nadzieją…
a przy stole niech zasiądą Przyjaciele,
których miłość, dobroć, radość
pozostaną z Państwem
na dni wiele i tygodni…lata całe.

Dodano 30 marca 2013  |  Brak komentarzy »

Pierwszy raz w Kościele

modlitwaKiedy rozpocząć takie przygotowania? Najlepiej jak najwcześniej, bo pierwszą wizytę niekoniecznie da się przewidzieć. Zanim zdecydujemy się na zapoznanie swojego maluszka z wnętrzem kościoła może się bowiem okazać, że wizyta musi się odbyć wcześniej, niż planowaliśmy. Święta, ślub, komunia, chrzciny, bierzmowanie – okazji może być wiele. Tymczasem branie malucha na „głęboką wodę” (takie uroczystości trwają dłużej i zawierają wiele dodatkowych, niekoniecznie jasnych dla dziecka elementów) nie jest najlepszym pomysłem. Może się tam nudzić, a to nie zbuduje pozytywnych skojarzeń na przyszłość. Read the rest of this entry »

Dodano 28 marca 2013  |  Brak komentarzy »

Przygoda u dentysty

szczoteczkaWizyta w gabinecie dentysty może okazać się dla dziecka równie trudnym doświadczeniem, jak wizyta u lekarza. Czy musi się ona wiązać z przykrymi doświadczeniami? Czy może przebiegać w miłej i bezpiecznej atmosferze? Read the rest of this entry »

Dodano 26 marca 2013  |  1 Komentarz »

Dobry przykład idzie z góry

rodzinaWychowywanie dzieci jest często wyzwaniem dla dorosłych, bowiem nadal potrzebują pomocy w nauce i dobrych przykładów, aby dokonać wyboru między dobrem, a złem. Dawanie dobrego przykładu dzieciom to doskonały sposób pomocny we wpajaniu im dobrych wartości i nauczaniu na tym etapie. Poczucie własnej męskości lub kobiecości jest ważną częścią tego etapu rozwoju. Read the rest of this entry »

Dodano 24 marca 2013  |  Brak komentarzy »

Idole naszych dzieci

idolKażdy z nas będąc nastolatkiem miał swojego idola. Był nim sławny aktor, muzyk, gwiazda muzyki, modelka bądź sportowiec. Często idole nastolatków stają się wzorem do naśladowania, choć nie zawsze ich zachowanie służy za dobry przykład dla młodego człowieka. Read the rest of this entry »

Dodano 22 marca 2013  |  Brak komentarzy »

Pierwsze piwo

piwoPiwo jest alkoholem, o czym młodzi ludzie raczej nie chcą wiedzieć. Przyjęło się, że jest to napój orzeźwiający, doskonały do ulubionych przez nastolatków przekąsek typu pizza czy chipsy. Piwo nadaje się na różnego rodzaju imprezy, w trakcie których organizatorzy pragną osiągnąć efekt biesiady w stylu nieodbiegającym od luzu i samowoli. Chcąc zaimponować w towarzystwie, młodzi ludzie wybierają piwa o większej zawartości alkoholu, pijąc nierzadko większą ich ilość. Skutki tego postępowania są niebagatelne dla zdrowia i samopoczucia. Read the rest of this entry »

Dodano 20 marca 2013  |  Brak komentarzy »

Papierosy u nastolatka

papierosDla wielu rodziców szokującym odkryciem jest fakt, że ich dziecko pali papierosy. Palenie tytoniu jest często postrzegane przez młodych ludzi jako rodzaj czynności ułatwiającej nawiązanie kontaktów społecznych. Może być także traktowane jako wspólna towarzyska rozrywka, która integruje określoną grupę i wpływa na postrzeganie w tej grupie. Read the rest of this entry »

Dodano 18 marca 2013  |  Brak komentarzy »

Cz…cz…czkawka…

dzieckoCzęsta czkawka u niemowlaka jest wpisana w jego życie. Pojawia się ona często po karmieniu, przewijaniu czy też po kąpieli. Przyczyną jest powietrze, które wraz z zasysanym pokarmem przedostaje się do organizmu dziecka, albo zbyt duża różnica temperatur. Przyczyną może być także głośny śmiech. Radzenie sobie z czkawką niemowlaka wygląda nieco inaczej niż w przypadku dorosłego i najczęściej polega po prostu na przeczekaniu dolegliwości. Read the rest of this entry »

Dodano 16 marca 2013  |  Brak komentarzy »

Ból ucha u malucha

uchoBól ucha u niemowląt nie jest zbyt łatwy do stwierdzenia, gdyż maluch nie potrafi jeszcze powiedzieć, co go boli. Wystarczy jednak dobrze obserwować swoją pociechę, aby zauważyć, czy boli go ucho. Jeśli mamie wydaje się, że u dziecka pojawił się ból ucha, który może oznaczać przede wszystkim infekcję, powinna pójść z dzieckiem do lekarza, który postawi fachową diagnozę. Read the rest of this entry »

Dodano 14 marca 2013  |  Brak komentarzy »

Gdy dziecko się poci

dziewczynkaTa przypadłość może niektórym wydawać się śmieszna. A jednak potrafi uprzykrzyć życie zarówno dziecku, którego dotyka, jak i jego rodzicom. Mowa o nadmiernej potliwości. Read the rest of this entry »

Dodano 12 marca 2013  |  Brak komentarzy »