Kwiecień, 2013

Blisko mamy

mamaRoczne dziecko potrafi być niemal przyklejone do mamy, nie chce puścić jej nawet na krok, jest przy tym zaborcze i zazdrosne o każdy przejaw uwagi poświęconej komuś innemu. Read the rest of this entry »

Dodano 30 kwietnia 2013  |  Brak komentarzy »

Już nie niemowlę

spacerMacie za sobą pierwsze w życiu dziecka urodzinowe przyjęcie. Zdmuchnięciu pierwszej świeczki na torcie (pomoc rodziców lub rodzeństwa niezbędna) towarzyszą wielkie emocje, porównywalne chyba tylko ze świętowaniem osiemnastki i wejściem w dorosłe życie. Read the rest of this entry »

Dodano 28 kwietnia 2013  |  Brak komentarzy »

Refluks pęcherzowo-moczowodowy

chłopiecRefluks ten polega na tym, że mocz cofa się z pęcherza do moczowodów. Dzieje się tak z powodu niesprawności mechanizmu zamykającego ich ujście.
Refluks sprzyja zakażeniom układu moczowego, a nawracające zakażenia pogłębiają go, co może doprowadzić do uszkodzenia nerek. U chłopców pierwotną przyczyną refluksu bywa często obecność zastawki cewki moczowej, u dziewczynki – zwężenie jej ujścia. Jedno i drugie stanowi przeszkodę do wypływającego moczu, co sprawia, że zaczyna się on cofać. W obu wypadkach prosty zabieg wystarczy, by refluks ustał. Read the rest of this entry »

Dodano 26 kwietnia 2013  |  Brak komentarzy »

Kluby malucha

maluchyKluby malucha od kilku lat robią furorę wśród młodych, zapracowanych rodziców. Oferują nie tylko opiekę nad dzieckiem pod nieobecność opiekunów, ale także całą gamę zajęć, rozwijających dziecięcą kreatywność i wyobraźnię. Bogate oferty są niezwykle zachęcające, ale czy rzeczywiście kluby malucha posiadają same zalety? Read the rest of this entry »

Dodano 24 kwietnia 2013  |  Brak komentarzy »

Pieluszki wielorazowe

pieluchaWspółczesne pieluszki wielorazowe to prawie „wnuki” pieluch tetrowych używanych przez naszych rodziców. Zasada stosowania jest podobna – mamy do dyspozycji jednak dużo więcej materiałów, fasonów i rodzajów pieluszek. Ostatecznie i tak trzeba je uprać i wysuszyć przed kolejnym użyciem. Jak jednak z nich korzystać i co trzeba wiedzieć przed pierwszym użyciem? Read the rest of this entry »

Dodano 22 kwietnia 2013  |  Brak komentarzy »

Maruda

marudaWielu rodziców przeżywa skrajne emocje, kiedy ich dziecko zaczyna marudzić i robi to z coraz większą intensywnością. Zdarzają się sytuacje, kiedy podczas wyjścia z dzieckiem do znajomych, maluch natychmiast zaczyna płakać i nie daje się łatwo uspokoić. Rodzice czują się bezradni wobec swoich płaczących dzieci, zwłaszcza w miejscach publicznych, kiedy każde ich działanie względem dziecka wystawione jest na ocenę społeczną. Read the rest of this entry »

Dodano 20 kwietnia 2013  |  Brak komentarzy »

Z dzieckiem sam na sam

pytaniaKażdy opiekun zajmujący się przez dłuższy czas maluchem jest w stanie doświadczyć, co to znaczy wypalenie zawodowe. Można sobie z nim poradzić poprzez unikanie sytuacji kryzysowych, poprzez delegowanie zadań, a także poprzez zastosowanie aktywnego działania. Chodzi o to, żeby przewidywać sytuacje i przygotowywać sobie właściwe strategie działania. Read the rest of this entry »

Dodano 18 kwietnia 2013  |  Brak komentarzy »

Żywieniowe śmieci

frytkiŻyjemy w czasach obfitości. Supermarkety, niczym bajkowy Sezam, wabią bogactwem żywieniowych skarbów. Ludzie przy kasach płacą ciężkie pieniądze za życiodajne produkty wynoszone w siatach wprost na parking samochodowy. Obładowani skarbami konsumenci odjeżdżają z piskiem opon do domów. W lodówkach lądują pasteryzowane przetwory mleczne, napakowane chemią twarożki, deserki, jogurty i coś do smarowania, nasączone saletrą wędliny, zupki w proszku i gotowe sosy do podgrzania. Read the rest of this entry »

Dodano 16 kwietnia 2013  |  Brak komentarzy »

Klapsy…

placzKlaps to nie bicie – zapewniają jego zwolennicy i rozpisują się szeroko o terapeutycznej roli klapsa: uspokaja rozbrykane towarzystwo, jest formą obrony przed dziecięcą agresją, oducza dziecko grzebania w gniazdkach elektrycznych, naprostowuje młodego człowieka, który po latach jest wdzięczny ojcu za tę formę wychowania, a nawet stanowi ów klaps ochronę społeczeństwa przed upadkiem! Nie sądzę… Read the rest of this entry »

Dodano 14 kwietnia 2013  |  Brak komentarzy »

Spójrz maluszku… czyli zadbaj o oczy dziecka

oczyWzrok dziecka to zmysł bardzo delikatny i wrażliwy. I choć – o ile jest zdrowy – nie wymaga wielkiej uwagi rodziców, to w wypadku jakichkolwiek nieprawidłowości dobrze jest, jeśli dorośli wykażą się czujnością i troską. Read the rest of this entry »

Dodano 12 kwietnia 2013  |  Brak komentarzy »