Maj, 2013

Niebezpieczne zabawki

zabawkiZbliża się Dzień Dziecka i szturm rodziców na sklepy z zabawkami. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się, co kupujemy, bo większość badań potwierdza, że co trzecia zabawka na sklepowych półkach może być niebezpieczna dla dziecka lub jest źle opisana. Read the rest of this entry »

Dodano 30 maja 2013  |  Brak komentarzy »

Śniadanie dla dwulatka

omletŚniadanie dziecka wkraczającego w drugi rok życia to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. W tym wieku maluch lubi wybrzydzać i zamieniać kuchnię w pobojowisko zasłane kaszkami na mleku i innymi papkami. Może sposobem na to jest zmiana diety na bardziej zaawansowaną? Może spróbuj poczęstować dziecko tym, co sama lubisz jeść na śniadanie? Pamiętaj tylko, aby nie zmieniać diety dziecka zbyt gwałtownie ze względu na możliwość wystąpienia alergii i problemów z żołądkiem nieprzyzwyczajonym do takiej diety. Read the rest of this entry »

Dodano 28 maja 2013  |  Brak komentarzy »

Kocham Cię Mamo…

mamaTo Ty Mamo moja żywa kołysko
byłaś bliżej niż blisko
to serdeczne wołanie,
twoje ciche śpiewanie
było pierwszym kochaniem… Read the rest of this entry »

Dodano 26 maja 2013  |  Brak komentarzy »

Pou – cyfrowy zwierzaczek

pouModa na hodowanie elektronicznej symulacji stworzenia ma już swoje lata. Większość z nas pamięta tamagotchi, niewielkie urządzonka z czarno-białym ciekłokrystalicznym ekranem, udające kieszonkowego pupila. Tamagotchi trzeba było karmić, bawić się z nim, sprzątać po nim i przede wszystkim o nim nie zapominać, bo pozostawiony sam sobie po jakimś czasie zdychał i zabawa zaczynała się od początku. Szał na tamagotchi rozbłysł i zniknął, bo w końcu ile razy można robić to samo – ale dzisiejsi producenci analogicznych zabawek mają znacznie szerszy wachlarz możliwości. Read the rest of this entry »

Dodano 24 maja 2013  |  Brak komentarzy »

Leczenie alergii na mleko

mlekoZdaniem lekarzy można skuteczniej walczyć z alergiami na mleko krowie. Eksperci rozmawiali o tym podczas 46. dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) w Londynie. Read the rest of this entry »

Dodano 22 maja 2013  |  Brak komentarzy »

Odcinamy pępowinę

brzuchWiększość przyszłych matek troszczy się przede wszystkim o to, aby zdrowo i bezpiecznie urodzić swoje dzieci – mało kto zastanawia się, kiedy dokładnie należy przecinać pępowinę po porodzie. Tymczasem lekarze i położne argumentują, że wybór właściwego momentu jest tu bardzo ważny, a odsunięcie nieco tej procedury w czasie może być korzystne dla dziecka. Read the rest of this entry »

Dodano 20 maja 2013  |  Brak komentarzy »

Fakty i przesądy o ciąży

ciążaZapraszamy do zapoznania się z niezwykłymi faktami dotyczącymi ciąży, jak również, z niekiedy zadziwiającymi wręcz, przesądami. Read the rest of this entry »

Dodano 18 maja 2013  |  1 Komentarz »

Co myśli niemowlę?

myśliMózgi małych dzieci są o wiele sprawniejszymi narzędziami niż sądziliśmy. Francuscy uczeni są zdania, że już pięciomiesięczny maluch potrafi postrzegać świat w ten sam sposób co jego rodzice. Read the rest of this entry »

Dodano 16 maja 2013  |  Brak komentarzy »

W podróży

autoNasi rodzice wspominają podróże „przed dziećmi” i ich brak, gdy na świecie pojawiły się maluchy. Obecnie młodzi rodzice mówią o wyjazdach nawet z najmłodszymi dziećmi. Wszystko jest kwestią organizacji i determinacji. Wiadomo, że trudno z niemowlakiem wybrać się na spontaniczne wakacje pod namiotem, z dwulatkiem przemierzać rowerem Skandynawię, jednak spotykani w różnych miejscach rodzice z maluchami są dowodem na to, że wszystko jest możliwe. Read the rest of this entry »

Dodano 14 maja 2013  |  Brak komentarzy »

W pierwszym roku życia

rokPrzeglądając zdjęcia maluszka w dniu jego pierwszych urodzin większość rodziców krzyczy z podziwem: Nie do wiary, jak on się zmienił! Ile już umie! Pierwsze 12 miesięcy życia to czas najintensywniejszego rozwoju. Od maleńkiego bezradnego zawiniątka, po małego ruchliwego człowieczka, który doskonale wie, czego chce i potrafi sobie to wziąć lub stanowczo o to poprosić. Oczywiście, dzieci różnią się między sobą, i każde z nich rozwija się nieco inaczej. Nie ma więc sensu ciągłe porównywanie malucha z rówieśnikami, albo sprawdzanie w książkach, czy rozwija się zgodnie z harmonogramem. Read the rest of this entry »

Dodano 12 maja 2013  |  Brak komentarzy »