Czerwiec, 2013

Owady w natarciu

osaDługie letnie spacery i rodzinne pikniki to prawie sama przyjemność. W tym „prawie” słychać brzęczenie kąsających i żądlących owadów. Szczególnie bolesne i groźne może być użądlenie przez pszczołę czy osę. Nawet jeśli dziecko nie jest uczulone na ich jad, w miejscu ukłucia powstaje obrzęk. Jeżeli obejmie on okolice ust, języka, gardła, może stanowić zagrożenie dla życia. Mniej groźne, ale nieprzyjemne mogą być ukąszenia komara lub meszki. Ślady po nich swędzą, bolą, czasem pojawia się opuchlizna i rumień. Read the rest of this entry »

Dodano 29 czerwca 2013  |  Brak komentarzy »

Przetrwać na wakacjach

basenWakacje będą teraz wyglądać zupełnie inaczej. Samotne górskie wędrówki, leżenie plackiem na plaży, romantyczne spacery we dwoje, wieczorne wypady do pubu – o tym wszystkim możecie na razie zapomnieć. Urlop z maluchem to ciężka praca. Znacznie cięższa niż zajmowanie się nim w domu, bo zostaniecie odcięci od wielu rzeczy, które zwykle rodzicom ułatwiają życie, a których nie sposób zabrać ze sobą na wyjazd, np. wanienki czy łóżeczka ze szczebelkami. Maluch może tęsknić za domem, być rozdrażniony i marudny. Nie dziwcie się, dla niego to także zupełnie nowa sytuacja. Zanim się z nią oswoi, upłynie co najmniej kilka dni. Read the rest of this entry »

Dodano 27 czerwca 2013  |  Brak komentarzy »

Choroba lokomocyjna

autoKołysanie tak miłe niemowlętom, które zwykle w czasie podróży samochodem śpią, starszym dzieciom często daje się we znaki. Co ósmego malca w czasie jazdy dopadają mdłości lub wymioty. Dolegliwości nasilają się przy przyspieszaniu, ostrych zakrętach i hamowaniu. Chorobie sprzyja też woń spalin, zła wentylacja w samochodzie, wyjątkowo dobre amortyzatory auta i… patrzenie przez okno na szybko przesuwający się krajobraz. Choroba lokomocyjna jest bowiem skutkiem zaburzeń w narządzie równowagi, który znajduje się w uchu wewnętrznym. W czasie jazdy samochodem (a także lotu samolotem czy rejsu statkiem) do mózgu docierają sprzeczne sygnału – człowiek siedzi bez ruchu, a jednak się porusza. Read the rest of this entry »

Dodano 25 czerwca 2013  |  Brak komentarzy »

Dzień Taty

tataA kiedy będzie słońce i lato,
pójdziemy sobie na spacer z tatą.
Ja będę miała nową sukienkę,
tato mnie będzie trzymał za rękę.
Pójdziemy wolno, prosto przed siebie,
będziemy liczyć chmury na niebie,
będziemy liczyć drzewa przy drodze,
będziemy skakać na jednej nodze.
Miniemy kino, szkołę, aptekę,
jeszcze spojrzymy z mostu, na rzekę,
jeszcze okruchy rzucimy falom,
kupimy w kiosku różowy balon.
Kiedy już będę bardzo zmęczona,
tato posadzi mnie na ramiona,
tacy będziemy jak nikt, szczęśliwi.
A wokół ludzie będą patrzyli na to,
jak na barana niesie mnie tato. Read the rest of this entry »

Dodano 23 czerwca 2013  |  Brak komentarzy »

Konflikt serologiczny

dzieckoKażdy konflikt budzi negatywne skojarzenia i emocje. Tym bardziej, kiedy do nieporozumienia dochodzi pomiędzy grupami krwi rodziców. Co grozi dziecku, którego mama i tata pod tym akurat względem nie do końca się dopasowali? Read the rest of this entry »

Dodano 21 czerwca 2013  |  Brak komentarzy »

Kąpiel w dużej wannie

kaczkiCzas na kąpiel w dużej wannie! Jak zmienić specjalną wanienkę na dużą wannę, by kąpiel sprawiała radość Twojemu dziecku? Kiedy i jak to zrobić? Read the rest of this entry »

Dodano 19 czerwca 2013  |  Brak komentarzy »

Przytulanka na dobre i na złe

miśPamiętasz swoją pierwszą przytulankę? Jakie masz związane z nią wspomnienia? Dlaczego przytulanka jest ważna dla Twojego malucha? Daje poczucie bezpieczeństwa, uspokaja, zmniejsza napięcie, staje się towarzyszem zabaw. Read the rest of this entry »

Dodano 17 czerwca 2013  |  Brak komentarzy »

Rumień zakaźny – co oprócz rysunków, dzieci przynoszą z przedszkola

lekarzObjawami tej choroby jest praktycznie tylko wysypka, a sama choroba jest stosunkowo niegroźna, mimo poważnej nazwy. Czemu więc tyle się o niej mówi? By zgromadzić trochę wiedzy o piątej, spośród sześciu najczęściej występujących wysypek, które dotykają dzieci. Read the rest of this entry »

Dodano 15 czerwca 2013  |  Brak komentarzy »

Czy wycinać dziecku migdałki?

dzieckoWycinać migdałki czy nie? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, gdy ich dzieci często chorują na anginę lub zapalenia migdałków. Niekiedy lekarze zalecają wycięcie migdałków, jednak ten zabieg wciąż wzbudza wiele obaw u rodziców. Read the rest of this entry »

Dodano 13 czerwca 2013  |  Brak komentarzy »

Raczkowanie

raczkowanieRaczkowanie jest wpisane w prawidłowy rozwój dziecka. Jest niejako wstępem do chodzenia. Raczkowanie rozwija koordynację ruchów, uczy zachowywać równowagę, a ponadto pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój mózgu. Statystycznie dzieci zaczynają raczkować między dziewiątym a jedenastym miesiącem życia. Blisko 10 proc. niemowląt w ogóle pomija ten etap i bez raczkowania od razu zaczyna chodzić. Read the rest of this entry »

Dodano 11 czerwca 2013  |  Brak komentarzy »