Lipiec, 2013

Dziecko bije się w głowę

zły„Moja córeczka ma 1,5 roku. Sama nie wiem, co mam począć. Gdy tylko Julka się zdenerwuje to uderza się w głowę, czy to ręką czy o podłogę. Boję się, że może zrobić sobie krzywdę. Tłumaczenia nic nie pomagają. Czy to normalne? Dlaczego ona tak robi?” Read the rest of this entry »

Dodano 31 lipca 2013  |  Brak komentarzy »

Kiedy robi się ciemno

senTwoje dziecko panicznie boi się ciemności? Mała lampka mu nie wystarcza. Krzyki, płacz, histeria przy zasypianiu to codzienność. Czytanie bajek , głaskanie nie pomaga. Jak tylko gasisz światło słyszysz wołanie ” Nie zostawiaj mnie”. Dochodzi do tego, że dziecko z wami śpi. Razem z mężem nie wysypiacie się. Read the rest of this entry »

Dodano 29 lipca 2013  |  Brak komentarzy »

Błędy w diecie niemowlaka

jePrzez pierwsze miesiące niemowlę pije tylko mleko, potem zaglądasz do kalendarza rozszerzania diety. Ale im dieta staje się bardziej urozmaicona, tym łatwiej o błędy. Niby małe, ale… Gdyby ich nie popełniać, niemowlak rósłby zdrowiej i miał większą szansę uniknąć alergii i otyłości. Read the rest of this entry »

Dodano 27 lipca 2013  |  Brak komentarzy »

Język migowy dla niemowląt

dzieckoKiedy maluch nie potrafi jeszcze wyrazić swoich potrzeb, rodzicom trudno jest jednoznacznie określić, czego mu brakuje. Jednym ze sposobów na skuteczne nawiązanie kontaktu z pociechą jest język migowy, który wpływa także na inteligencję i rozwój potomka. Read the rest of this entry »

Dodano 25 lipca 2013  |  Brak komentarzy »

Mamusiu, boję się.

ufoLęki malucha mają charakter naturalny i stanowią etap rozwoju dziecka. Małe dzieci boją się różnych rzeczy i zjawisk, np. samotności, ciemności, piorunów, burzy, wiatru, rozłąki z matką, wody, psów, nieznajomych czy dziwnych dźwięków. Specyficzne lęki pojawiają się na każdym etapie rozwoju. Kiedy jednak reakcja lękowa jest nieadekwatna do bodźca, zbyt silna, zbyt długotrwała, lęk pochłania całą uwagę dziecka i towarzyszą mu różne reakcje somatyczne. Lęk przestaje mieć charakter rozwojowy. Destrukcyjnie wpływa na psychikę malucha i hamuje prawidłowe kształtowanie się osobowości. Read the rest of this entry »

Dodano 23 lipca 2013  |  Brak komentarzy »

Mama oszczędza

pieniądzeUważasz, że na dzieciach nie wolno oszczędzać? Niby tak, ale wiele wydatków da się obniżyć bez szkody dla maluchów. Jak płacić mniej? Read the rest of this entry »

Dodano 21 lipca 2013  |  Brak komentarzy »

Samodzielność

dzieckoDzieci są na tyle samodzielne, na ile pozwalają im rodzice. Cała sztuka polega na tym, by w odpowiednim momencie przestać wyręczać smyka i pokazać mu, jaki jest zdolny.
Pokazuj dziecku, jak bardzo jesteś dumna z jego nowych umiejętności, np. bijąc mu brawo. Ale kiedy brzdącowi coś nie wychodzi, nie krytykuj go. Jeżeli czynność, którą malec ma opanować, będzie mu się kojarzyć z twoim niezadowoleniem, zacznie jej unikać. Read the rest of this entry »

Dodano 19 lipca 2013  |  Brak komentarzy »

Zanim nauczy się mówić

dzieckoWiększość dzieci zaczyna mówić w okolicy pierwszych urodzin. Na początku maluch świadomie wypowiada około 20 prostych słów, jak „mama” czy „tata”, ale rozumie 200-300 wyrazów! Z czasem pojedyncze słowa zamieniają się w pierwsze dwuwyrazowe zdania, np.: „Daj pić”. Jednak zanim nastąpi ten moment, malucha czekają miesiące przygotowań. Przeczytaj, jak przebiega rozwój mowy w pierwszym roku życia i jak możesz go wspierać. Read the rest of this entry »

Dodano 17 lipca 2013  |  Brak komentarzy »

Wycieczki rowerowe

rowerTeoretycznie na rower możesz zabrać nawet niemowlaka. Pod warunkiem, że potrafi już samodzielnie siedzieć i jest w stanie wytrwać w tej pozycji przez dłuższy czas. Jako dolną granicę wieku producenci fotelików rowerowych podają 9 miesiąc życia, ale bezpiecznie jednak odłożyć debiut kolarski do do czasu, aż dziecko skończy rok. Przyjmuje się, że rok to także minimalnym wiek, od którego można bezpiecznie wozić dziecko w przyczepce zamontowanej za rowerem. Jeśli chcesz się upewnić, że twoje roczne dziecko rzeczywiście jest już gotowe na wycieczki rowerowe, porozmawiaj o tym z pediatrą. Read the rest of this entry »

Dodano 15 lipca 2013  |  1 Komentarz »

W pieluszce niemowlaka

dzieckoJak wyglądają kupki niemowląt karmionych piersią, a jak tych karmionych mlekiem modyfikowanym? Co się zmieni, gdy do diety włączysz pokarmy stałe? Przeczytaj, kiedy wypróżnianie niemowlęcia powinno cię zaniepokoić i co wtedy robić. Po wyglądzie, kolorze i konsystencji kupki niemowlęcia można stwierdzić, czy jest karmione prawidłowo albo czy coś z diety mamy mu nie zaszkodziło.

Dzieci karmione piersią
Wyłączne karmienie piersią powodują, że kupki niemowlęcia mają konsystencję rzadkiej papki ciasta naleśnikowego lub musztardy, o zapachu serwatki i w kolorze żółtym lub jego odcieniach – brązowym, pomarańczowym, seledynowym. Mogą zawierać kłaczki ściętego mleka. Gdy kupka ma kontakt z powietrzem, zmienia kolor na zielony. Niemowlęta karmione mlekiem oddają stolec kilka razy na dobę.

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym
Stolec maluchów karmionych sztuczną mieszanką wygląda nieco inaczej – kupka jest lepiej uformowana, o kolorze jasnożółtym lub jasnobrązowym. Jeśli mleko modyfikowane okaże się nietrafionym wyborem, pierwszym sygnałem mogą być właśnie stolce. (Pamiętaj jednak, by nie przestawiać dziecka z jednego mleka na drugie bez fachowej porady u pediatry!). Częstotliwość wypróżnień jest mniejsza niż u dziecka karmionego mlekiem kobiecym – od jednego do czterech na dobę. Po mieszance, która jest produkowana na bazie mleka krowiego, zostaje więcej niestrawionych resztek, dlatego niemowlęta karmione butelką miewają wypróżnienia rzadziej i ich stolce są większe. Jednocześnie niemowlaki karmione mlekiem modyfikowanym mają większe skłonności do zaparć.

Niepokojące objawy
– zielone stolce albo stolce z domieszką zieleni. Zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, ale jeśli są niewielkie i pojawiają się przez dłuższy czas, mogą być wynikiem niedożywienia dziecka.
– stolce wodniste i cuchnące, połączone z brakiem apetytu i wymiotami. U niemowlęcia biegunka pojawia się nagle i jest groźna dla życia z powodu szybkiej utraty płynów ustrojowych, czyli odwodnienia. Konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska, do pediatry warto zabrać zabrudzoną pieluszkę zapakowaną w woreczek foliowy.
– zaparcia. Jeśli w ciągu kilku dni maluszek nie robi żadnej kupki, nie ma powodu do zmartwień. Kiedy jednak dziecko ma twardy brzuszek, męczą go gazy i marudzi, może to świadczyć o zaparciu. Stolec jest wtedy twardy, zbity. Niemowlę karmione mieszanką należy wtedy więcej poić, gdyż najczęstszą przyczyną zaparć jest niedobór płynów w organizmie dziecka. Niekiedy lekarze zalecają wcześniejsze wprowadzenie do diety soków owocowych oraz okłady z ciepłej pieluszki na obolały brzuszek. Pomocne jest też noszenie w chuście wiązanej w pozycji brzuszek do brzucha dorosłego (wiązanie typu „kieszonka” lub „2x”) – podczas noszenia brzuszek dziecka jest delikatnie uciskany, masowany przez ciało mamy lub taty, co poprawia perystaltykę jelit. Można także masować delikatnie brzuszek niemowlęcia podczas zmiany pieluchy. Nie wolno natomiast podawać niemowlęciu żadnych preparatów przeczyszczających na własną rękę. Jelitom trzeba po prostu dać czas na samowolne wypróżnienie.
– czarna kupka. Kiedy maluch przyjmuje preparaty żelaza z powodu anemii, jego stolce mogą być bardzo ciemne, prawie czarne i bardziej niż zwykle zbite.

Rozszerzanie diety
Z chwilą, gdy menu niemowlęcia wzbogaca się o nowe produkty, jego stolce zmieniają kolor, zapach i konsystencję. Przewód pokarmowy dziecka musi przywyknąć do nowego rodzaju pożywienia. Do trawienia włączają się enzymy odpowiadające za stałe pokarmy, a wynikiem ich działania jest nowy rodzaj kupki. Jeżeli stolec ma postać kulek, kozich bobków lub plasteliny, oznacza to, że organizm dziecka jest jeszcze nieprzygotowany na dany produkt i z jego podaniem warto zaczekać kilka tygodni.

źródło: www.mamazone.pl

Dodano 13 lipca 2013  |  Brak komentarzy »