Niemowlęta | 18 sierpnia 2013 13:09   dodajdo

Zabawy dla rocznych dzieci

zabawaZabawy z rocznym dzieckiem powinny rozwijać umiejętności manualne, koordynację ruchową oraz wyobraźnię malca. Roczny brzdąc domaga się od rodziców uwagi, jest ciekawy świata i lubi poznawać nowe rzeczy. Zabawy z rocznym dzieckiem wymagają zatem nieco pomysłowości ze strony opiekunów. Choć maluszek uwielbia, gdy poświęca mu się czas i organizuje interesujące zajęcia, to jednak szybko się nudzi. Aby roczne dziecko rzeczywiście wyniosło korzyści ze wspólnej zabawy, powinna być ona dość prosta, ale absorbująca.

Zabawy z rocznym dzieckiem powinny wspomagać rozwój ruchowy dziecka, jego kreatywność oraz wyobraźnię. Powinny też uczyć otoczenia, prowadzić do poznania zwierząt, np. na ilustracjach, i wyzwalać radość oraz dawkę pozytywnej energii.

Niesforne kuleczki – ten rodzaj zabawy dla rocznego dziecka ćwiczy zdolności manualne i koordynację ruchową. Rocznemu maluchowi ogromną frajdę sprawia wkładanie zabawek do pojemników i przekładanie przedmiotów z jednego miejsca na drugie. Do zabawy w niesforne kuleczki potrzebne są kolorowe kartki i plastikowe wiaderko albo jakiś inny pojemnik. Z kolorowych papierów należy zrobić kulki – malec powinien z ochotą ugniatać rączkami kartki. Po zrobieniu wystarczającej ilości papierowych piłeczek podaj dziecku jedną i zachęć, by wrzuciło do wiaderka. Kiedy mu się uda, nagródź go brawami i odpowiednią dawką radości.

Mały budowniczy – do tej zabawy potrzebne są duże klocki. Mogą być drewniane lub plastikowe. Siadasz na dywanie z maluchem i razem próbujecie zbudować jakąś konstrukcję, cokolwiek podpowie wam fantazja. Zabawa ćwiczy pomysłowości oraz myślenia w kategoriach przyczyna-skutek, jeśli budowla np. się rozpadnie.

Zabawa w sprzątanie – uczy przede wszystkim porządku i systematyczności. Pozytywnie wpływa na koordynację ruchową dziecka. Dla niejednego rodzica postrachem jest niesforny bałagan, jaki dziecko robi wokół siebie. Porozrzucane kredki, zabawki, maskotki… Można temu zaradzić poprzez zabawę. Potrzebny jest duży kosz na zabawki i odpowiednie podejście. Razem z dzieckiem należy zbierać klocki czy lalki z podłogi i przerzucać je do kosza. Jeśli maluchowi uda się wszystko ładnie poukładać, nagradzasz go brawami.

Książeczka z obrazkami – roczne maluchy lubią oglądać książeczki z obrazkami, np. ze zwierzątkami. Możecie razem przejrzeć całą książeczkę. Wyjaśniasz przy tym dziecku, co znajduje się na każdym obrazku, wypowiadając wyraźnie nazwę zwierzątka. Po kilku razach takiego wspólnego oglądania możesz poprosić malucha, żeby wskazał, gdzie znajduje się konkretne zwierzątko. Taka zabawa ćwiczy koncentrację i pamięć. Dodatkowo, czytając dziecku bajki, pomagasz mu w rozwoju mowy – maluch uczy się brzmienia poszczególnych dźwięków.

Zabawy z dzieckiem rocznym nie mogą być zbyt długie i nużące, ponieważ dziecko w tym wieku nie ma jeszcze dobrze wykształconej zdolności koncentracji. Rodzice bądź opiekunowie powinni zadbać, by wspólna zabawa z dzieckiem była prosta, a zarazem ciekawa. Rozwój rocznego dziecka zależy nie tylko od właściwego pielęgnowania czy odżywiania malca, ale też od zabaw z rodzicami.

źródło: www.parenting.pl

Komentarze

 1. Anna Przykładowe CV napisał(a) :

  Mały budowniczy i zabawa w sprzątanie to najlepsze zabawy dla malucha – moje dziecko uwielbia to

 2. MamaZone napisał(a) :

  Zdecydowanie najlepsza (najzabawniejsza?) jest wspomniana „Zabawa w sprzątanie”. Powiedz dziecku że ma posprzątać to od razu będą fochy i gniewy, przekształć to w zabawę, posprząta samo z uśmiechem na twarzy 😀

 3. k.balsam napisał(a) :

  To prawda, dzieci lubią pomagać dorosłym w codziennych czynnościach, nawet tak z pozoru nieprzyjemnych jak sprzątanie. Ważne jednak, żeby widziały w tym zabawę. Maluchy właśnie poprzez zabawy uczą się wielu czynności i kształtują swoje nawyki.

 4. Sylwia napisał(a) :

  Dzieciaki najlepiej uczą się przez zabawę. Fajny jest pomysł na zabawę w sprzątanie 😀 Mogę jeszcze polecić chodzenie z dzieckiem do teatru – ale takiego dla dzieci (jak np. Teatr Małego Widza w Warszawie), gdzie są warunki idealne właśnie dla dzieciaków od pierwszego roku życia – to bardzo wspomaga rozwój :)
  Pozdrawiam

 5. k.balsam napisał(a) :

  Pomysł z teatrem dziecięcym jest moim zdaniem bardzo dobry. Dziecko w naturalny i ciekawy sposób poznaje nie tylko sztukę, ale także zasady i normy obowiązujące w podobnych miejscach, a co najważniejsze – przyjemnie spędza czas z najbliższymi. Jeśli nauczymy malucha spędzać czas w ten sposób, możemy być pewni, że kiedyś samo będzie chętnie podejmowało podobne aktywności. Jeżeli znacie inne ciekawe miejsca, w które warto wybrać się z dziećmi, zapraszam do podzielenia się opinią na ich temat.

Dodaj komentarz