Zdrowie | 12 sierpnia 2013 13:44   dodajdo

Leczenie antybiotykiem

lekGdy lekarz przepisuje dziecku kolejny lek, żadna mama nie jest zadowolona. Masz wątpliwości co do tej kuracji? Koniecznie poproś o wyjaśnienia.

Na zwykłe przeziębienie?
Twoje dziecko ma tylko katar i trochę kaszle, a lekarz zalecił antybiotykoterapię… Rzeczywiście, przy infekcji wirusowej (zwykłym przeziębieniu) nie stosuje się antybiotyków. Bywają wskazane zapobiegawczo, np. gdy poprzednie infekcje przeszły w nadkażenie bakteryjne. Antybiotyk podaje się też przy zagrożeniu krztuścem (np. gdy chorował ktoś z rodziny), jeśli dziecko nie było na niego szczepione.

Co dla ochrony?
Zastanawiasz się, jak uniknąć osłabienia oraz biegunek w trakcie i po kuracji. Zadbaj o odbudowę pożytecznej mikroflory w organizmie (antybiotyk zwalcza nie tylko złe, ale również dobre, zapobiegające chorobom bakterie). Podawaj maluchowi zalecone przez pediatrę specjalne preparaty probiotyczne.

Czy kolejny lek zadziała?
Chciałabyś wiedzieć, jak rozpoznać, że lek pomaga lub że konieczna jest kontrola. Jeżeli po trzech dniach nie ma poprawy w samopoczuciu dziecka, nie ustępuje gorączka i ból, lekarz powinien zmienić lek i zlecić wykonanie badań.

Czy można zastąpić antybiotyk?
Wolałabyś zamiast antybiotyku podać dziecku jakiś inny lek lub preparat nie tak wyniszczający dla organizmu, a równie skuteczny. Niestety, nie ma zamienników antybiotyków. Nie zastąpią ich żadne inne środki, witaminy czy zioła.

Jak zapobiec nawrotom choroby?
Troską wielu mam jest to, w jaki sposób na co dzień odżywiać dziecko, by na przyszłość mniej chorowało. Istnieje kilka rodzajów pokarmów, które działają wzmacniająco na organizm. Fermentowane produkty mleczne, a wśród nich jogurt naturalny wspomagają dobrą mikroflorę. Podobnie działają kiszone warzywa.

Źródło: www.mamdziecko.interia.pl

Dodaj komentarz