Zdrowie | 14 sierpnia 2013 13:51   dodajdo

Zapalenie dróg moczowych

choryZapalenie dróg moczowych u dzieci najczęściej wywołują bakterie, które dostają się tam z okolic intymnych. Częściej na tego typu infekcje zapadają dziewczynki. Dzieje się tak z powodu ich odmiennej budowy anatomicznej. Warto też wiedzieć, że u niemowląt niemal zawsze dochodzi do zakażenia całych dróg moczowych. U starszego dziecka zakażenie zwykle jest ograniczone tylko do infekcji pęcherza.

Typowe objawy

Symptomy zakażenia układu moczowego u dzieci do 2. roku nie są charakterystyczne i można je pomylić z inną dolegliwością. – Pierwszym objawem infekcji u niemowląt jest gorączka. Maluszek traci apetyt, czasem wymiotuje albo ma bóle brzuszka.

Infekcję dróg moczowych można więc powiązać z zatruciem pokarmowym, początkiem przeziębienia albo z rozpoczynającym się ząbkowaniem. Objawem przewlekłego zakażenia dróg moczowych jest brak przyrostu masy ciała i pojawiający się okresowo stan podgorączkowy.

Typowe symptomy infekcji dróg moczowych, takie jak ból oraz pieczenie podczas siusiania oraz częste parcie na pęcherz, pojawiają się u maluchów dopiero po 6. roku życia.

Konieczna analiza moczu
Aby mieć pewność, że dziecko cierpi na zapalenie dróg moczowych, pediatra zleci badanie ogólne moczu. Niezbędne może okazać się także wykonanie posiewu z antybiogramem, który pozwoli określić rodzaj bakterii, odpowiedzialnych za infekcję pęcherza u szkraba. Ułatwi to dobranie skutecznego oraz szybko działającego antybiotyku. Pobranie od malca moczu do badania wymaga dużej cierpliwości.

Jak pomóc malcowi
Jeśli badania potwierdzą, że dziecko cierpi na infekcję dróg moczowych, pediatra zaleci mu antybiotyk. Gdy lek będzie dobrze dobrany, stan smyka poprawi się już po podaniu jego pierwszej dawki. Oto, co jeszcze możesz zrobić, by ulżyć cierpiącemu malcowi:

● W czasie kuracji antybiotykowej i co najmniej przez dwa tygodnie po leczeniu podawaj szkrabowi probiotyki.

● Zachęcaj malucha, by jak najwięcej pił (ok. 1,5-2 l płynu na dobę). Dzięki temu chorobotwórcze bakterie zostaną szybciej wypłukane z dróg moczowych. Najlepiej proponuj dziecku napoje, które zakwaszają mocz (kwaśne pH utrudnia namnażanie się chorobotwórczych bakterii). Serwuj więc smykowi np. przegotowaną wodę z sokiem z cytryny, herbatki i soki z czarnej porzeczki lub aronii. Proponuj też żurawinę. Niemowlę po 8. miesiącu możesz poić rozcieńczonym sokiem, kilkulatek może jeść suszone owoce.

● Rób malcowi ciepłe kąpiele, które rozluźnią mięśnie i zmniejszą ból w dole brzuszka. Możesz także przykładać smykowi termofor albo ciepłą pieluszkę. Po zakończeniu antybiotykoterapii przez kilka tygodni maluch będzie musiał przyjmować profilaktycznie jedną dawkę (na noc) leku, który zapobiega nawrotowi choroby (np. Furagin). Kilkanaście dni po ustąpieniu bolesnych dolegliwości oraz zakończeniu terapii trzeba będzie też wykonać ponownie badanie ogólne i posiew moczu dziecka, aby mieć pewność, że leczenie okazało się skuteczne.

Jak zapobiegać?
Trzeba ściśle przestrzegać zasad higieny, np. wycierać pupę od przodu do tyłu, zadbać o regularne wypróżnianie się (zaparcia mogą prowadzić do niepełnego opróżniania pęcherza, co sprzyja rozwojowi bakterii) oraz podawać dziecku witaminę C, która zakwasza mocz, zapobiegając infekcji. Nie można też pozwalać malcowi siadać na zimnej terakocie czy krawężniku.

źródło: www.mamdziecko.interia.pl

Dodaj komentarz