Sierpień, 2008

Opowiem Ci bajkę

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za siedmioma rzekami? Nieważne od czego zaczniemy czytanie lub opowiadanie bajki. Dla dzieci, nawet tych najmłodszych, ważne jest aby codziennie przynajmniej przez 15 minut przystanąć w miejscu, odłożyć na bok złe emocje i obowiązki i przenieść się razem w świat baśni. A tam? wróżki, zamki, czarodzieje i skrzaty. Wybór bajek i baśni w księgarniach w całym kraju jest naprawdę ogromny. Read the rest of this entry »

Dodano 21 sierpnia 2008  |  Brak komentarzy »

Zabawy w podróży

Wakacje dobiegają końca, niektórzy z Was już wracają z urlopu, inni wykorzystują czas do ostatniej chwili i jeszcze planują krótki wypad za miasto. Dla dzieci wielogodzinna podróż może być nie tylko męcząca, ale także nudna. Co zatem zrobić, żeby umilić naszym pociechom ten czas w drodze? Proponuję Wam kilka zabaw, które można wykorzystać w podróży zarówno autem, autokarem jak i pociągiem. Odpowiednio przeprowadzona zabawa będzie frajdą nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Jeżeli takie wyjazdy zdarzają się często warto pomysły i przykłady zapisywać sobie w zeszycie, który będziemy zabierali ze sobą w długą podróż. Każdy z Was może wymyślić nowe warianty znanych zabaw, albo zaproponować dzieciom coś nowego, wymyślonego przez Was. Ja zachęcam do eksperymentowania ze słowem. Read the rest of this entry »

Dodano 19 sierpnia 2008  |  1 Komentarz »

Witaj szkoło

No i zaczęło się, rodzice robią wszystko, żeby umilić szkolny start swoim dzieciom: zeszyciki, piórniki, kredki, mazaki, plecaki? To jest jakiś pomysł, aby pomóc dziecku w adaptacji do środowiska szkolnego, ale zastanówmy się czy aby na pewno warto? Czy kolorowy zeszyt, z którego wesoło macha do nas Myszka Miki będzie miał znaczenie przy nauce pierwszych liter? Czy rysunki wykonane kredkami o transparentnych kolorach będą piękniejsze? Czy gumka z bohaterem filmu inaczej usunie błąd w obliczeniach matematycznych niż tradycyjna, zwykła biała? Co w takim razie mają zrobić rodzice, których nie stać na takie ?bajeranckie? niezbędniki? Czy to oznacza, że ich pociecha będzie miała gorszy start? Nic bardziej mylnego! To w jaki sposób pierwszak odnajdzie się wśród nowych obowiązków zależy w głównej mierze od rodziców, ich podejścia do sprawy i umiejętnego przekazania faktów z życia szkoły. Więc zaczynamy? Read the rest of this entry »

Dodano 17 sierpnia 2008  |  1 Komentarz »

Słowo wstępu

Drodzy Rodzice, Rodzice, dziadkowie, opiekunowie ? wszyscy chcą dla swoich pociech jak najlepiej. Z chwilą przyjścia na świat dziecka bierzemy na siebie odpowiedzialność związaną z wychowaniem, opieką i wykształceniem. Wszystkie podejmowane wówczas czynności i decyzje budowane są na fundamentach nie wiedzy czy doświadczenia lecz miłości. Rodzice kierują się instynktem, nie przechodzą przyspieszonego kursu macierzyństwa, a wiedzę i doświadczenie zdobywają poprzez praktykę, często podbudowaną błędami, których podczas wychowania trudno jest uniknąć. Read the rest of this entry »

Dodano 15 sierpnia 2008  |  Brak komentarzy »