Marzec, 2009

Zwierzątko…

Zwierzęta odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Stanowią część jego otoczenia pełniąc funkcję pobudzającą, przede wszystkim do lat siedmiu. Malutkie dzieci fascynują się małymi zwierzątkami, takimi jak mucha, biedronka lub ślimak, które obserwują lub starają się schwycić. Później są zachwycone większymi zwierzętami i uwielbiają zoo, historie o wielorybach i rekinach. Read the rest of this entry »

Dodano 28 marca 2009  |  Brak komentarzy »

Intruz przybywa

Pod pewnymi względami zazdrość jest uczuciem pozytywnym: stanowi dowód na to, że dziecko nie chce stracić miłości rodziców.Siłą rzeczy drugie dziecko jest uważane przez pierworodne za intruza. Kogoś, z kim musi się dzielić, to znaczy oddać połowę tego, co ma: połowę mamy, taty, pieszczot, uwagi, przestrzeni... Read the rest of this entry »

Dodano 26 marca 2009  |  Brak komentarzy »

Szkoła w opinii uczniów.

Jedną z przyczyn niechęci uczniów do szkoły jest kojarzenie jej przede wszystkim z obowiązkiem i wynikającymi z tego konsekwencjami, jak: ocena, dyscyplina, przymus. Uczniowski punkt widzenia często bywa lekceważony, a przyczyną jest niski status ucznia i silniejsza pozycja nauczyciela. Ponadto dominuje przekonanie, że nauczanie jest ważniejsze niż uczenie się, a działanie nauczyciela ma większe znaczenie niż działanie ucznia. Read the rest of this entry »

Dodano 3 marca 2009  |  Brak komentarzy »