Bajki dla dzieci | 9 listopada 2008 8:00   dodajdo

Niezwykłe bajki na dobranoc – Uczucia

Przedstawiam cykl niezwykłych opowieści na dobranoc. Nie ma tutaj wróżek, krasnali, ani czarów, nie ma smoków, księżniczek i rycerzy. Jest radość, prawda i mądrość. Stwórzcie własną skarbnicę pięknych bajek i opowiadań dla swoich dzieci ? dzisiaj włóżcie do niej: ?Uczucia?. Dawno, dawno temu istniała wyspa, na której mieszkała WIEDZA i wszystkie uczucia człowieka: DOBRY NASTRÓJ, SMUTEK i tak jak pozostałe uczucia również MIŁOŚĆ. Pewnego dnia uczucia dowiedziały się, że ich wyspie grozi zatonięcie. Dlatego przygotowały wszystkie swoje statki i opuściły wyspę. Tylko MIŁOŚĆ chciała poczekać do ostatniej chwili. Zanim wyspa zatonęła MIŁOŚĆ poprosiła o pomoc: Bogactwo przepływało swoim luksusowym statkiem obok MIŁOŚCI. Spytała: ?Bogactwo, czy mógłbyś zabrać mnie ze sobą??? ?Nie, nie mogę. Mam na statku mnóstwo złota i srebra. Nie ma tutaj miejsca dla ciebie.? MIŁOŚĆ spróbowała jeszcze raz i zapytała Dumę, która przepływała na swoim wspaniałym statku: ?Dumo, proszę cię, zabierz mnie ze sobą!? ? ?Nie mogę cię zabrać?, odparła Duma, ?tutaj jest wszystko perfekcyjne. Mogłabyś uszkodzić mój statek!?. MIŁOŚĆ zwróciła się do Smutku, który właśnie przepływał: ?Smutku, proszę, zabierz mnie ze sobą!? ? ?Nie mogę?, odrzekł Smutek, ?jestem taki smutny, że muszę zostać sam?. Również Dobry Nastrój przepływał obok MIŁOŚCI, ale był tak zadowolony, że nie usłyszał, jak go wołała. Nagle jakiś głos powiedział: ?Chodź, zabiorę cię ze sobą?. Był to jakiś starzec. MIŁOŚĆ była tak wdzięczna i tak szczęśliwa, że zapomniała zapytać starca o jego imię. A kiedy dotarli na ląd starzec sobie poszedł. MIŁOŚĆ zauważyła, że dużo mu zawdzięcza i dlatego spytała Wiedzę: ?Wiedzo, czy możesz mi powiedzieć, kto mi pomógł??. ?To był Czas?, odpowiedziała Wiedza. ?Czas??, spytała MIŁOŚĆ, ?dlaczego Czas mi pomógł?? Wiedza odparła: ?Ponieważ Tylko Czas rozumie, jak ważna jest w życiu Miłość?.

Komentarze

  1. Tomek napisał(a) :

    Umieszczanie w bajkach rycerzy, smoków, księżniczek i czarodziejów nie jest niczym złym. Ważny jest kontekst w jakim zostają te postacie umieszczone.
    Tak samo jak w kinie posługiwanie się wyrafinowanymi efektami specjalnymi nie zawsze jest równoznaczne z płytką treścią. Ważne co reżyser dzięki takiej formie chce przekazać, o czym opowiedzieć. Czy jest to wartościowe czy nie. Najlepszym przykładem jest choćby A.I (artificial inteligence) Stevena Spielberga.

Dodaj komentarz