Gry i zabawy dla dzieci | 29 czerwca 2009 13:43   dodajdo

Zabawy na plaży

Morze, jeziora, plaża i my... Piękny wakacyjny obrazek. Kiedy tylko pogoda na to pozwala spędzamy weekend na plaży, nad zalewem, nad morzem czy rzeką. Przedstawiam proste zabawy dla dzieci, w które mogą bawić się na plaży w przerwach między zażywaniem kąpieli a odpoczywaniem. Hop do wody! Dzieci stają na obwodzie dużego koła narysowanego patykiem na piasku. Środkiem tego koła może być kałuża, a dzieci - żabkami. Dzieci stają gotowe do skoku na Twoje hasło. Jeśli krzykniesz - Hop, do wody! - wskakują do koła, a jeśli - Hop, na brzeg! - stoją nieruchomo. Maluchy, które się pomylą odpadają z gry bądź wykonują proste zadanie czy ćwiczenie. Poszukiwacz skarbu W "poszukiwacza skarbu" może się bawić na plaży lub w piasku kilkoro dzieci. Uczestnicy gry umawiają się, co będzie ich skarbem: mała zabawka, muszelka, kamyczek. Wybrane dziecko ukrywa skarb w jednej górce piasku - pozostali uczestnicy w tym czasie muszą się odwrócić - następnie robi tyle kopców, ile dzieci bierze udział w zabawie. Teraz każdy maluch wybiera sobie jeden kopiec i szuka w nim skarbu. Szczęśliwy znalazca w nagrodę chowa skarb w następnej kolejce gry. Wielbłąd na plaży Wypełnij wiaderko do połowy piaskiem i postaw je na plecach dziecka chodzącego na czworakach. Maluch musi mieć proste plecy, aby utrzymać ten "garb". Niedaleko zakop w piasku łopatkę, do której wielbłąd musi dotrzeć. W zabawie może brać udział więcej dzieci - wygrywa to, któremu uda się dotrzeć do łopatki i nie zrzucić "garbu". Robinson Ślady stóp na wilgotnym piasku mogą zainspirować ciekawą zabawę. Mały Robinson idzie tuż za Tobą, starając się stawiać stopy dokładnie na Twoich śladach. Ty z kolei starasz sie urozmaicić swój marsz: idziesz tyłem, na palcach, na pietach, skaczesz ze złączonymi nogami. Dziecko Cie naśladuje i stara się naśladować twój krok. Zapraszam do wymyślania własnych zabaw i wykorzystywania ich podczas letniego wypoczynku. Jeżeli ktoś z Was zna zabawę, którą warto wykorzystać podczas wypoczynku na plaży bądź w wodzie zachęcam do ich zamieszczania. Na podstawie: "100 zabaw dla dzieci 2 - letnich"

Komentarze

 1. anna napisał(a) :

  Nie wprowadzałabym w zabawach dla 2-letnich dzieci elementu konkurencji. Dzieci, które przegrywają, bardzo źle to znoszą. Żabki mogą sobie wskakiwać do wody na sygnał, bez wytykania, kto przegrał. Wielbłąd niech idzie do swojej łopatki, a jeżeli garb mu spadnie, to włóżmy mu go znowu na plecy i niech maszeruje dalej.
  Pdobną zabawę, jak Robinson urządzam mojemu wnukowi na plaży. Powłócząc nogami po piasku wymalowuję tor. Im dłuższy i z większa ilością zawijasów tym lepiej. Od czasu do czasu kupka piasku stanowi przeszkodę. Wnuk z zapałem biega po tym torze, przeskakując przez przeszkody. Ten pomysł przydaje się, kiedy trzeba już wracać z plaży. Dziecko, które jeszcze nie ma ochoty na powrót, albo jest zbyt zmęczone, po takim torze będzie za nami maszerowało z zachwytem. Tylko nie wolno zapomnieć o zawijasach i przeszkodach. Na odpowiednim podłożu można w ten sposób dojść do samego domu.
  Anna

 2. maria napisał(a) :

  Też myślę, że rywalizacja u 2 latków to troszkę przesada…
  -100 zabaw dla dzieci 2 letnich bardzo fajna pozycja dla malucha
  -i jeszcze darmowe „100 zabaw nad wodą” – ze strony http://www.czystejeziora.pl

  Te dwie pozycje warto mieć w czasie wyjazdu z bąblem na wakacje:) Pozdrawiam serdecznie

 3. Dis napisał(a) :

  Nie trzeba leżeć plackiem na piasku, przecież jest tyle możliwości, żeby się rozruszać. Tutaj podaję fajny artykuł zestawiający właśnie gry i zabawy na plaży. Jest coś dla dorosłych i dla dzieci 😉
  http://lepszytrener.pl/blog-trenera/gry-plazowe-w-co-grac-ze-znajomymi

Dodaj komentarz