Zabawki dla dzieci | 22 stycznia 2010 13:34   dodajdo

Jakie zabawki są najlepsze dla dzieci

Dobra zabawka bawi, sprawia przyjemność, a jednocześnie rozbudza aktywność dziecka, poszerza jego doświadczenie, rozwija wyobraźnię, wyrabia umiejętność poznawania rzeczywistości. Przy niej dziecko uczy się samodzielności, zaradności, zdobywa wiarę we własne siły, rozbudza fantazję. Nie każda jednak zabawka spełnia swoją pozytywną rolę. Należy unikać zabawek nieciekawych, pozbawionych kolorów, tandetnych i wykonanych z nieodpowiedniego surowca, niekiedy toksycznego. Psują się one szybko i nie są bezpieczne. Zagrożenie zdrowia dziecka nie jest jedynym zagrożeniem wynikającym z nieodpowiednio dobranej zabawki. Jest jeszcze drugie, nie zawsze dostrzegane, a wyczuwane w sferze psychiki dziecka. Wiąże się to z przyzwyczajeniem do rzeczy brzydkich, psujących się, byle jakich, których oddziaływanie na kształtowanie się postaw i gustów nie jest obojętne. Zabawka może spełniać różne funkcje, ale czasami można ją zastąpić jakimś dostępnym, umownym przedmiotem. Odmienne formy zabawy i zabawek stwarzają liczne sytuacje dostarczające niejednakowych przeżyć, a więc wzbogacają doświadczenia dziecka. Nie można powiedzieć, że dobre są tylko takie, a nie inne zabawki. Najlepiej, gdy są one różnorodne, a dziecko ma możliwość wyboru. Nie może to jednak oznaczać, ze dziecko powinno mieć zawsze bardzo dużo zabawek. Można dążyć do urozmaicenia i zamiany zabawek lub okresowego ich schowania. Wszystko to, co może służyć do zabawy, jeśli jest bezpieczne w użyciu, może stać się zabawką. dziewczynka wykorzystuje apaszkę jako kołderkę dla lalki, a chłopcy bawią się kapslami z butelek naklejając w nich wymalowane na kartonikach flagi państw. Umowność w zabawie jest jak najbardziej wskazana i daje dzieciom możliwość rozbudzania fantazji. Najdroższą zabawkę może zapewnić ów umowny przedmiot, albo też może okazać się, ze dziecko bawi się zabawką zupełnie inaczej niż to powinno wynikać z instrukcji producenta. Zabawki mechaniczne, często bardzo drogie, nie odgrywają dużej roli w rozwoju dziecka. Gdy nakręca ono i puszcza w ruch zabawkę, robi to mechanicznie. Są to przede wszystkim zabawki "do patrzenia". Najbardziej popularnymi zabawkami są klocki. Przy zakupie klocków należy zwrócić uwagę, by były wykonane starannie. Nie ma nic gorszego niż stale rozwalająca się konstrukcja. Nade wszystko należy pamiętać, że dobra zabawa nie jest czasem straconym, ale właściwym wykorzystaniem czasu. Na podstawie: pod red doc. dr hab. W. Pomykało, Vademecum dla rodziców dzieci od lat 6 do 10

Komentarze

 1. ebz napisał(a) :

  Zabawki interaktywne są odpowiedzią na współczesne potrzeby dzieci doby komputera! Należy działać kompleksowo (brzmi jak reklama;) Współpraca wszystkich możliwych receptorów podczas radzenia sobie z sytuacją problemową zapewni i efekt, i jakość. My postawiliśmy na wszechstronność Fisher Price’a. „Nauka przez zabawę” to hasło programowe producenta. Dostosowanie narzędzi, jakie oferuje firma, odpowiednio do wieku dziecka, wspiera jego rozwój, zaspokaja potrzeby psychomotoryczne. 17-miesięczna Lenka zawodowo radzi sobie z kombinacjami opcji krzesełka-uczydełka – aktualnego hitu w naszym domu. Zasiada niczym deejay za konsoletą i serwuje nam porcje twórczego zapędu;)
  Polecam, świetna zabawa dla całej rodziny.
  Mama Oskarka i Lenki, Ewa:)

 2. aninka napisał(a) :

  A ja niedawno kupiłam synkowi drewnianą pochylnię z samochodami. Za niewielką cenę na jednym z portali aukcyjnych 🙂 jak do tej pory jedyna zabawka, którą potrafi się zająć przez dłuższą chwilę (czyli NAWET 15 minut 🙂 )

 3. EDUdzieciom napisał(a) :

  Dla dziecka z wyobraźnią każdy przedmiot może stać się niesamowitą zabawką. Ale mimo wszystko opłaca się raz na jakiś czas kupić mu do zabawy coś, co bawi, a jednocześnie uczy. Przeróżne zabawki edukacyjne oraz interaktywne rozwijają umysł naszej pociechy i naprawdę warto, żeby kilka takich miała.

 4. dana napisał(a) :

  Mnie przekonują zabawki edukacyjne, którymi dziecko świetnie się bawi, ale też dzięki nim rozwija się. Znalazłam takie puzzle i łamigłówki na http://www.magwords.pl/ i wydaje mi się, że dziecko szybko się nimi nie znudzi, a przy tym jeszcze rodzice mogą spędzić nad nimi trochę czasu z dzieckiem.

Dodaj komentarz